دو درصد جمعیت کشور به اعتیاد مبتلا هستند 


دو درصد جمعیت کشور به اعتیاد مبتلا هستند

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به آمار ابتلای به اعتیاد در کشور گفت: متأسفانه طبق آمار سال ۲۰۲۰ حدود ۲ درصد جمعیت کشور ما مبتلا به این بیماری هستند که نسبت قابل‌توجهی است.

به گزارش سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن درویشیان در نشست تخصصی مسئولان ستاد و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌های سراسر کشور که با عنوان برنامه تحول راهبردی ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال ۱۴۰۰ به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، گفت: مبارزه با این بلا و نجات افراد مبتلا به بیماری اعتیاد یا پیشگیری که از مبارزه مهم‌تر است، یک اقدام ضروری و یک امر واجب محسوب می‌شود.

وی با اشاره به آمار ابتلای به اعتیاد در کشور گفت: متأسفانه طبق آمار سال ۲۰۲۰ حدود ۲ درصد جمعیت کشور ما مبتلا به این بیماری هستند که نسبت قابل‌توجهی است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت همانطور که در به سیاست‌های کلی مبارزه با مواد مخدر آمده، راهی به‌جز مبارزه فراگیر، قاطع و مستمر علیه فعالیت‌ها و اقدامات غیرقانونی مرتبط با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها نیست و حتماً یکی از مهم‌ترین بخش‌های این مبارزه، اقدامات پیشگیرانه است که هم در سیاست‌های کلی آمده است و هم مورد تأکید مکرر مقام معظم رهبری و مسئولان عالی کشور در خصوص تقویت باورهای دینی، ترویج اقدامات فرهنگی و ورزشی و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های کشور است.

وی ادامه داد: البته لازم است همه دستگاه‌ها و عموم مردم نیز در این حوزه همکاری و کمک کنند و این حساسیت را باید علی‌الدوام به مسئولین و مردم یادآوری کرد و به نقطه‌ای برسیم که شاهد هیچ ابتلایی به مواد مخدر در کشور نباشیم. به‌ویژه که امروز متأسفانه آمار مبتلایان به مواد مخدر در نسل جوان، دانشجویان و دانش آموزان بیشتر شده که پیام بدی دارد.

درویشیان با اشاره به روز ملی جمعیت گفت: متأسفانه طی سال‌های اخیر ازیک‌طرف جمعیت کشور کاهش شدیدی پیداکرده و از طرف دیگر ۲۵ درصد جمعیت کشور مسن اعلام شده که خطر بسیار بزرگی برای کشور است. این در حالی است که جوانان آنان که مبتلا به مواد مخدر و مواد روان گران هستند نیز جزو جمعیت مطلوب کشور محسوب نمی‌شوند، چون کار آیی ندارند و هزینه‌هایی نیز بر کشور تحمیل می‌کنند بنابراین حتماً باید روی پیشگیری که در سند و برنامه تحولی ستاد مبارزه با مواد مخدر آمده، تمرکز کرد و تحقق آن را پیگیری کرد.

عضو شورای عالی قوه قضاییه بر زمان‌بندی جهت اجرای مفاد سند و برنامه تحولی ستاد مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: سازمان بازرسی کل کشور در این امر خطیر آمادگی کامل دارد که همکاری لازم را با ستاد مبارزه با مواد مخدر داشته باشد و از دستگاه‌های ذی‌ربطی که در این خصوص وظیفه و تکالیفی بر عهده دارند مطالبه گر باشد و اگر کوتاهی و قصوری در انجام وظایف خود دارند به کمک شما بیاید و انجام این وظایف را دنبال کند و به عنوان ترک فعل‌های مهم در انجام وظایف دستگاه‌ها به‌طورجدی پیگیری کند.

درویشیان با تأکید بر استفاده از فضای مجازی در پیشگیری از ابتلا به مواد مخدر گفت: امروز فضای مجازی رسانه غالب کشور است و بیش از ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در فضای مجازی فعال هستند؛ به‌ویژه در مدتی که کشور به کرونا مبتلا شده است، بیشتر فعالیت‌ها در فضای مجازی است و باید از این بستر که کم‌هزینه‌تر هم هست، استفاده کرد و به نظر می‌رسد جای کار و آموزش در این زمینه وجود دارد. حتماً باید با دستگاه‌هایی مانند آموزش‌وپرورش و دانشگاه ارتباط تنگاتنگ داشته باشید و بتوانید این خطر را در نطفه بخشکانید

وی گفت: پیشگیری در این بیماری به منزله واکسن است و اقدامات پیشگیرانه در بحث ورود مواد مخدر و چه در بحث آموزش و درمان و چه مراحل پس از درمان ضروری است.

درویشیان با آسیب‌شناسی جمع‌آوری و نگهداری معتادین متجاهر گفت: به‌رغم هزینه‌هایی که در بحث درمان معتادان متجاهر در مراکز نگهداری و اردوگاه‌های صورت می‌گیرد، اما به علت کوتاه بودن مدت زمان نگهداری، تکمیل نشدن فرآیند درمان و عدم توانمندسازی معتادین حین درمان، تمام این تلاش‌ها بی‌اثر می‌شود و هزینه‌های گزافی را تحمیل می‌کند که ضروری است تحولی در این زمینه صورت گیرد.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17354مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393