تغییر رئیس سازمان بورس قطعی شد 


تغییر رئیس سازمان بورس قطعی شد

علی صالح‌آبادی پس از حدود یکدهه سکانداری بازار سرمایه، از ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار ایران کنار می‌رود تا جای خود را به محمد فطانت‌فرد بدهد.

یک مقام مطلع در وزارت اقتصاد در گفتگو با مهر از جابه جایی قطعی علی صالح‌آبادی از ریاست سازمان بورس اوراق بهادار به بانک توسعه صادرات خبر داد.

وی افزود: صالح آبادی حدود یک دهه در بازار سرمایه فعالیت کرده و قرار است پس از این مدت، محمد فطانت‌فرد، عضو هیات مدیره بانک ملی ایران به عنوان رئیس جدید سازمان بورس اوراق بهادار معرفی شود.

وی با بیان اینکه هنوز حکمی در این زمینه صادر نشده است، افزود: طی روزهای گذشته این موضوع مطرح شده است.

براساس قانون فعلی بازار سرمایه، سازمان بورس، مؤسسه عمومي غيردولتـي اسـت كـه دارای شخـصيت حقـوقي و مـالي مـستقل بـوده و از محـل كارمزدهای دريافتي و سهمي از حق پذيرش شركت‌ها در بورس‌ها و ساير درآمدها اداره خواهد شد.

در ماده 6 این قانون آمده است که  هيئت مديره سازمان دارای 5 عضو است كه از ميان افراد امين و دارای حسن شهرت و تجربه در رشته مـالي ، منحصراً از كارشناسان بخش غيردولتی به پيشنهاد رئيس شورا و با تصويب شورا انتخاب مي شوند و رئيس شورا حكـم اعضاي هيئت مديره را صادر مي كند.

در ماده 8 نیز آمده که “مدت عضويت هر يك از اعضای هيئت مديره پنج سال است و انتخاب مجدد آنان براي يك دوره ديگر بلامانع است. از سویی دیگر در ماده 9 قانون بازار سرمایه می‌خوانیم: “رئيس هيئت مديره سازمان بورس از بين اعضای هيئت مديره به پيشنهاد اعضا و تصويب شورا برای مدت سـي مـاه تعيين خواهد شد.

صالح آبادی از 30 مهر ماه 1384 به عنوان دبیر کل بورس اوراق بهادار تهران انتخاب و پس از تصویب قانون بازار سرمایه در اول آذر ماه همان سال به عنوان رئیس و عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار و دبیر شورای عالی بورس تا به امروز مشغول به کار بوده است.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17027مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393