رئیس قوه قضائیه /غرب؛ تحمیل حقوق بشر سکولاری 


رئیس قوه قضائیه /غرب؛ تحمیل حقوق بشر سکولاری

رئیس قوه قضائیه: برخی هجمه‌های حقوق بشری درخصوص مباحثی مانند حدود و قصاص، مبنای خاصی دارد و از آنجا ناشی می‌شود که غربی‌ها می‌خواهند مبانی سکولار خود را به ما تحمیل کنند.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از روابط عمومی قوه قضائیه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه ستاد حقوق بشرخواستار تحرک سیاسی بیشتر ستاد حقوق بشر در زمینه پاسخگویی عملی به هجمه‌های حقوق بشری علیه ایران شد .

وی افزود: در کنار تحرک سیاسی و هماهنگی دستگاهها و قوای سه گانه برای مقابله با ادعاهای حقوق بشری غرب، باید فارغ از بحث‌های سیاسی، گروهی متخصص از اساتید حوزه و دانشگاه برای تبیین مبانی حقوق بشر اسلامی و مطالعه عمیق و علمی مفهوم حقوق بشر و ابعاد آن در اسلام و جهان معاصر، تشکیل شود تا معیارهای دینی، سیره پیشوایان دین، آموزه‌ها و توصیه‌های انسانی قرآن و سیره پیامبر (ص) در این زمینه را مدون و عرضه کنند.

حقوق بشر غربی باید به خوبی رصد شود

آملی لاریجانی گفت: نکات منفی حقوق بشری غرب علیه شهروندان این کشورها از جمله زنان، اقلیت‌های مذهبی و نژادی باید به خوبی رصد و در مقابل ادعاهای ضد حقوق بشری آنان علیه دیگر کشورها در مجامع بین‌المللی به دنیا عرضه شود.

وی با اشاره به تلاش غربی‌ها برای تحمیل تفکر سکولاری خود در زمینه حقوق بشر به کشورهای دیگر گفت: جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر ایدئولوژی اسلامی خود، حرفهای زیادی در زمینه حقوق بشر دارد.

رئیس قوه قضائیه نقش ستاد حقوق بشر در هماهنگی امور مربوط به حقوق بشر را مهم ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم با حمایت بیشتر مجلس و دولت این ستاد بتواند از ظرفیت‌های خود برای مقابله با هجمه‌های ضد حقوق بشری غرب بیشترین استفاده و بهره را ببرد.

 

فشار غربی‌ها درباره حقوق بشر کاملاً سیاسی است

رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با تاکید بر اینکه فشار غربی‌ها درباره حقوق بشر علیه کشورهای دیگر کاملاً سیاسی و به دور از مبانی انسانی است، افزود: در حالیکه در برخی کشورها زنان حتی حق رانندگی ندارند و از کوچکترین امکانات و حضور در عرصه‌های اجتماعی محرومند و غرب هیچ واکنشی در قبال آنها ندارد، جمهوری اسلامی ایران به رعایت نکردن حقوق زنان متهم می‌شود و در گزارش‌های خود می‌نویسند که چرا در ایران زنان عضو شورای نگهبان نیستند که ما هم به آنها پاسخ داده‌ایم؛ از خود بپرسید که چرا تاکنون زنان در آمریکا رئیس جمهور نشده‌اند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به اینکه زنان در ایران در عرصه‌های مختلف حضور فعال دارند و حتی منع قانونی برای حضور آنان در مدارج عالی مدیریتی و تصمیم‌گیری وجود ندارد، تأکید کرد: طرح اینگونه بحث‌ها، نشانگر نگاه سیاسی و ابزاری به حقوق بشر است.

در این جلسه که با حضور اعضای ستاد از جمله وزیران امور خارجه، اطلاعات، کشور، دادگستری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان عالی قضایی و انتظامی تشکیل شده بود؛ دکتر محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر گزارشی از عملکرد این ستاد در سال جاری و برنامه‌های ستاد در سال 94 را ارائه کرد.

وی ارایه پاسخ‌های مستدل به هجمه‌های حقوق بشری غرب، حضور مؤثر در اجلاس‌های حقوق بشری، همکاری‌های دوجانبه با کشورهای دیگر، تشکیل کارگروههای تخصصی برای تبیین مباحث حقوق بشری برای قضات و ضابطان قوه قضاییه را از جمله اقدامات این ستاد برای پیشبرد اهداف حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

در این جلسه همچنین دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در سخنانی گفت: ایران در زمینه حقوق بشر حرف دارد و اینطور نیست که تصور شود ما در مباحث حقوق بشری تنها باید شنونده باشیم.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16893مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393