فرمانده ناجا/حادثه تلخ کهریزک باعث بیداری پلیس شد 


فرمانده ناجا/حادثه تلخ کهریزک باعث بیداری پلیس شد

فرمانده ناجا با اشاره به حادثه تلخ کهریزک وقوع این حادثه را باعث بیداری پلیس عنوان کرد و افزود: ما در برابر این حادثه زبانی جز عذرخواهی نداریم.

به گزارش  طوفان نیوز، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در دهمین نشست رؤسای پلیس پیشگیری کشور ضمن رونمایی از سامانه ارتباطی میان قوه قضائیه و پلیس، افتتاح این سامانه را گامی برای ارتقای خدمت‌رسانی به مردم عنوان کرد و اظهار داشت: مردم ما شایستگی دریافت بهترین خدمات را دارند و افتتاح این سامانه گرچه گامی برای ارتقای خدمات‌دهی به مردم است ولی گام‌های بعدی باید با سرعت بیشتری برداشته شود. لذا در نظر داریم تا پایان سال 94 این ارتباط الکترونیکی را در سراسر کشور به‌صورت فراگیر اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: به‌کارگیری این سامانه باعث می‌شود تا بخشی از رفت و آمد و سرگردانی مردم بین دادسراها و کلانتری‌ها از بین برود و از سوی دیگر نظارت الکترونیکی ما را بر فعالیت‌های کلانتری‌ها ارتقا دهد.

فرمانده ناجا با اشاره به نقش مینیاتوری کلانتری‌ها در نیروی انتظامی گفت: کلانتری‌ها یک ویترین تمام‌نمای وظایف نیروی انتظامی هستند و از این رو با توجه به نقش‌شان از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

احمدی‌مقدم با بیان این‌که یک‌سوم از پرونده‌های متشکله در کلانتری‌های کشور به‌صورت ریش‌سفیدی خاتمه می‌یابند، افزود: برای پررنگ‌تر شدن نقش کلانتری‌ها باید بر منزلت اجتماعی پلیس افزود چرا که به هر میزانی منزلت اجتماعی پلیس افزایش یابد، بر قدرت میانجی‌گیری پلیس نیز افزوده خواهد شد.

وی با اشاره به رابطه مستقیم افزایش جمعیت و گسترده‌تر شدن وظایف پلیس خاطرنشان کرد: با افزایش جمعیت وظایف نیروی انتظامی نیز بیشتر می‌شود و پلیس باید بر قدرت پاسخ‌دهی خود نسبت به مردم بیفزاید.

فرمانده ناجا گفت: این شرایط در حالی است که از یک سو تمامی سیاست‌های کشور به‌دنبال کاهش هزینه‌های دولت بوده و از سوی دیگر نیاز به تأمین امنیت هرروزه افزایش می‌یابد. ولی این دو هدف تنها با تکیه بر قدرت اجتماعی، بهره‌گیری از فناوری روز دنیا و افزایش بهره‌وری ممکن خواهد بود.

احمدی‌مقدم با تأکید بر اینکه افزایش هرساله بودجه نیروی انتظامی تنها برای گذر از تورم سالانه است، افزود: مجموعه سهم هزینه‌های پلیس در سبد دولت در سال‌های اخیر نه تنها افزایش نداشته بلکه با اندکی کاهش نیز روبه‌رو بوده است ولی ما از این موضوع گلایه‌مند نیستیم چرا که معتقدیم هنر آن است که با امکانات کمتر بهترین خدمات را ارائه دهیم.

* در برابر حادثه تلخ کهریزک زبانی جز عذرخواهی نداریم

فرمانده ناجا در ادامه سخنانش به موضوع تلخ حادثه کهریزک اشاره کرد و با تأکید بر عبرت‌گیری از آن حادثه خاطرنشان کرد: ما باید از حوادث تلخ پیش‌آمده همچون داستان کهریزک عبرت گیریم و امروز در برابر آن حادثه زبانی جز عذرخواهی نداریم و تنها قادر به جبران بخشی از آثار تلخ آن هستیم.

وی ادامه داد: داستان تلخ کهریزک باعث بیداری در پلیس شد و پس از آن ما به‌سمت توجه بیشتر به حقوق شهروندی پیش رفتیم.

احمدی‌مقدم افزود: بحث حقوق شهروندی پس از آن حادثه یکی از مطالبه‌های اصلی شورای عالی امنیت ملی بود و من در آن جلسه قول دادم که ظرف مدت 2 سال وضعیت بازداشتگاه‌ها و تحت‌نظرگاه‌های پلیس را سامان دهم و این ساماندهی حتی به‌بهانه نبود اعتبارات نیز متوقف نشود.

وی با بیان “امروز شاهد تحول در وضعیت حقوق بشر در تحت‌نظرگاه‌ها و بازداشتگاه‌های پلیس هستیم” گفت: امروز که ما در روزهای پایانی سال 93 قرار داریم ارزیابی‌های ما نشان از کسب رتبه 86 تا 87 از سطح دارد و امیدواریم نواقص باقی‌مانده نیز در طرح تکمیلی مکنا در سال 94 مرتفع شود.

* 50 تا 60 درصد از تلفات سالانه پلیس با استفاده درست از تجهیزات ایمنی قابل مدیریت است

فرمانده ناجا در بخش دیگری از این نشست به شهادت سالانه 60 تا 70 مأمور پلیس در کشور اشاره کرد و افزود: متأسفانه یکی از نقاطی که از آن آسیب‌های فراوانی خوردیم موضوع سطح ایمنی مأموران پلیس بود چرا که سالانه 60 تا 70 نفر مأموران نیروی انتظامی در سراسر کشور به شهادت می‌رسند و این در حالی است که 50 تا 60 درصد این موارد با ارتقای تجهیزات ایمنی و استفاده صحیح از آن‌ها قابل مدیریت است.

احمدی‌مقدم ادامه داد: به‌عنوان مثال در حادثه گلپایگان اگر مأموران پلیس از جلیقه ضدگلوله استفاده می‌کردند، تلفات آن حادثه بسیار کمتر می‌شد و متأسفانه باید قبول کنیم که ما در استفاده از تجهیزات ایمنی پلیسی، دچار مشکل فرهنگی هستیم.

وی افزود: فرماندهان پلیس باید توجه داشته باشند که انجام مأموریت‌های پلیسی همواره با مخاطرات جدی روبه‌روست و از این رو باید نیروهای خود را ملزم به پوشیدن جلیقه ضدگلوله و استفاده از تجهیزات ایمنی کنند و دیگر نباید شاهد آن باشیم که جلیقه‌های ضدگلوله در صندوق عقب خودروها قرار گیرد بلکه این تجهیزات برای استفاده مأموران تهیه شده است.

وی با تأکید بر این‌که شهادت در نیروی انتظامی یک افتخار بزرگ است، گفت: گرچه شهادت از ارزش بالایی در میان ما برخوردار است اما باید سعی کنیم برای حفظ جان مأموران و ارتقای اعتبار پلیس از حوادث ناگوار و تلخ جانی بکاهیم.

* 35هزار پلیس افتخاری در سال آینده نیروی انتظامی را یاری می‌دهند

فرمانده ناجا در پایان خاطرنشان کرد:‌ برای نوروز امسال در نظر داریم از پلیس‌های افتخاری در تأمین امنیت شهرها و محلات استفاده کنیم و اقدامات لازم برای به‌کارگیری 35هزار پلیس افتخاری در سال آینده انجام شده است. همچنین به‌دنبال آن هستیم تا پایان برنامه فعلی تعداد نیروهای پلیس افتخاری را به اندازه تعداد کارکنان موجود در پلیس برسانیم.

گفتنی است:در همایش سیستم الکترونیکی ناجا که فرماندهان سراسر مملکت و روسای کلانتری ها و تمام امرای ناجا که با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی تشکیل گردید بنا به دستور سردار دکتر احمدی مقدم ،ناصر یمین مردوخی کردستانی روزنامه نگار و سر دبیر خبرگزاری طوفان اشعاری را از سروده های خود در منقبت حضرت زهرای اطهر قرائت نمودند که مورد استقبال حاضران در مجلس قرار گرفت و در پی می آید:

 

عازم دیدار پیغمبر شد از راه وفا

صد اسف زهرای اطهر رفت از دار فنا                  عازم دیدار پیغمبر شد از راه وفا

گوهری از معدن رحمت برفت اندر بهشت           محو رویش عرش و فرش و عارف نیکو سرشت

ساکنان عرش حق وی را ثنا خوان د مبد م          آفرین بر لطف خالق از مسا تا صبحد م

کرد روشن نور رخسارش سموات و زمین           حضرت زهرای اطهر حامی دین مبین

زوجه شاهی که یزدان داده او را افتخار           لا فتی الا علی لا سیف الا ذوالفقار

گفت  احمد پاره جان من است  این فاطمه          بلبل دائم خروشان من است این فاطمه

ای گروه مسلمین جان من است این فاطمه       حرمتش باید که فرزند من است این فاطمه

از فراق باب خود شد گریه کارش از وفا             بس که کرد آه و فغان رفت از فنا  سوی بقا

بعد هفتاد و دو روز آن سیده از مرگ باب           گشت گریان  زآتش هجران کباب

سیل اشکش عالمی را کرده ویران و خراب          اهل یثرب  گشته اند از ناله اش در  اضطراب

حضرت خیر النساء دست من و دامان تو             دزد و ظالم را نگر جانم فدای جان تو

(ناصر مردوخ) گوید جمع ظالم سر بسر            طشت رسوائی هر یک اوفتاد از بام و در

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

15351مطلب نوشته است .نوشتن دیدگاه

 

Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393