در دفتر سازمان ملل متحد در تهران عنوان شد/مسابقه بی پایان در بهره‌وری از منابع طبیعی تهديد جدي براي محيط زيست است 


در دفتر سازمان ملل متحد در تهران عنوان شد/مسابقه بی پایان در بهره‌وری از منابع طبیعی تهدید جدی برای محیط زیست است

مسابقه بی پایان در مالکیت و بهره‌وری از منابع طبیعی و حس سودجویی و اشتهای سیری ناپذیر برخی افراد، تهدیدی جدی برای محیط زیست است.

به گزارش طوفان نیوز،مهندس هوشنگ انوشیروانی مدیرعامل شرکت داراپلاستیک غرب در جلسه ای با حضور فعالان بخش خصوصی در حوزه محیط زیست که در دفتر سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد، افزود: حفاظت از محیط زیست اکنون به یکی از مهمترین دغدغه های بشر تبدیل شده است چرا که افزایش یکباره جمعیت، رشد صنعت و فناوری، مصرف زدگی افسار گسیخته شهروندان و تغییرات آب و هوایی، انسان را با معضلات فراوانی مواجه ساخته است که کاهش کمیت و کیفیت بهره مندی از مواهب نهفته در طبیعت از جمله این مشکلات است.

وی اظهار کرد: منشا برخی سهل انگاری هایِ مشهود و البته خسارت بار را باید در ضعف فرهنگ عمومی در زمینه محیط زیست دانست چرا که اهمیت محیط زیست و ضرورت حیاتی حمایت از آن هنوز هم برای مردم ما بخوبی ملموس نیست.

مهندس انوشیروانی که پس از قرائت پیام دبیرکل و سخنرانی چند نفر از فعالان زیست محیطی در این جلسه سخن می گفت، افزود: خطرات زیست محیطی و چاره جویی برای آن باید به یک فرهنگ عمومی و دغدغه ای ملی تبدیل شود.

مدیرعامل شرکت داراپلاستیک غرب یادآور شد: به طور حتم با افزایش آگاهی اجتماعی و توانمندسازی شهروندان، رفتارهای زیست محیطی بهبود پیدا کرده و ارتقا می‌یابد

وی با بیان اینکه مشکل اساسی ما در رفتار زیست محیطی شهروندان است گفت: کلید اصلی حل معضل آلودگی هوا، آب و خاک در دستان شهروندان است و دستیابی به شهری سالم و پاک، تنها با مشارکت فعال مردم در حفظ محیط زیست میسر می‌شود.

مهندس انوشیروانی با بیان این که هر کس باید مسئولیتش را در قبال محیط زیست بپذیرد و با اعتقاد بر این موضوع که تبلیغات تولید کنندگان سمت و سو مصرف و سلایق مصرف کنندگان را تعیین می کند و بخش عمده ای از محیط زیست توسط تولید کنندگان آسیب دیده است، از  تولید کنندگان خواست تا با تبلیغات زیست محیطی مفید و پیوسته در کنار معرفی و تبلیغ محصولتشان، سهم عمده ای در ارتقا فرهنگی جامعه داشته باشند.

وی  تاکید کرد: تنها راه برون رفت از شرایط موجود این است که زندگیمان را سازگار با محیط زیست مدیریت کنیم و هر کس در حوزه مدیریتش این مهم را بپذیرد و انجام دهد.

وی بر لزوم پاسداشت ارزش های زیست محیطی تاکید کرد و گفت: بسیاری از معضلات زیست محیطی که ما با آن دست به گریبان هستیم ناشی از توسعه نیافتگی است، ارزشهای زیست محیطی زمانی به تعالی می رسد که به ایجاد اشتغال و توسعه پایدار هم توجه کنیم و نگذاریم خانواده ها و مردم و جوامع محلی برای معیشت خود به عرصه های زیست محیطی تجاوز کنند.

انوشیروانی افزود: فرهنگ استفاده از منابع طبیعی بایستی به فرهنگ عمومی تبدیل شود. در کتاب های ابتدایی بایستی حفاظت از محیط زیست، آشنایی با منابع طبیعی و اهمیت بیابان زدایی و پیامدهای توجه نکردن به آن به روشنی آورده شود تا کودکان از نخست با اصول مهم زندگی آشنا شوند.

در این جلسه پیام دبیر کل سازمان ملل قرائت شد و طی آن شعار سال سازمان ملل در این خصوص “هفت میلیارد رویا و یک ستاره، با احتیاط مصرف کنیم” به سمع حضار رسید.

در این جلسه ابتدا به موضوع کاهش مصرف آب با توجه به بحران منطقه ای و کشورمان اشاره شد، حضار استدلالهای منطقی بر کاهش مصرف در همه ابعاد زندگی داشتند زیرا کاهش مصرف در هر محصولی موجب کاهش مصرف آب می شود.

موضوع بعدی مطرح شده در این جلسه مساله پسماند بود که باعث تنگ تر شدن عرصه محیط زیست و از بین رفتن بسیاری از گونه های زیست محیطی شده است و نقطه پایان خیلی از گونه های زیستی را نزدیک کرده است .

گزارشات ارائه شده حاکی از بین رفتن ۱۷ درصد منابع خاکی است و عوامل مخرب زیست محیطی و اثرات آن از جمله استفاده مضاعف از کود، سم، سوخت های فسیلی و جنگل زدایی که موجب فرسایش خاک و شور شدن آن و تغییر کاربری و آلودگی های آب و هوا شده است.

پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۰ تحت تاثیر بحران های ناشی از تغییرات اقلیمی و چالش های زیست محیطی بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در کره زمین مجبور به مهاجرت شوند.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14729مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393