گزارش طرح “پاریس بزرگ” در شوراي‌عالي شهرسازي و معماري ارائه شد 


گزارش طرح “پاریس بزرگ” در شوراي‌عالي شهرسازي و معماري ارائه شد

امروز با حضور عضو هیات علمی دانشگاه ورسای پاریس گزارش طرح “پاریس بزرگ” كه هدف آن ايجاد فضای بهتر زندگی براي شهروندان و اصلاح نابرابری های منطقه ای براي به وجود آوردن شهری پایدار برای آیندگان است در شوراي‌عالي شهرسازي و معماري ارائه شد.

به گزارش  طوفان نیوز از پايگاه اطلاع رساني وزارت راه وشهرسازي، پروفسور ریچارد اسکوفیه در دوازدهمين جلسه شوراي‌عالي شهرسازي و معماري در سال 1394، با ارائه گزارش طرح “پاریس بزرگ” تاكيد كرد: همچنان طرح‌هاي ساماندهي كلانشهرها در مسكو، برلين و پاريس انجام شده است به نظر مي رسد در كلانشهر تهران نيز مي توان از اين تجربه‌ها بهره برد.

وي با اشاره به فراخوان طرح “پاریس بزرگ” توسط وزارت فرهنگ فرانسه توضيح داد: به خاطر اينكه حومه پاريس داراي شهرداران مستقل از مركز شهر پاريس است، وزارت فرهنگ اين كشور متولي فراخوان اين طرح شد و پس از نهايي شدن آن نيز به علت عدم مديريت يكپارچه اين كلانشهر برخي از موارد هنوز اجرايي نشده است.

مسئول پاویون معماری و شهرسازی پاریس اظهار داشت: در اين فراخوان كه با هدف تبدیل کردن  شهر پاریس پایتخت فرانسه، به یک کلانشهر جهانی و اروپایی قرن بیست و یکمی اجرا شد؛ چند پيشنهاد با رويكردهاي مختلف توسط معماران ارائه شد زيرا كه در اين فراخوان شهرسازان حضور نداشتند و وزارت فرهنگ فرانسه علاوه بر كالبد شهر، درصدد استفاده از فرهنگ براي ساماندهي كلانشهر پاريس و نگاه شاعرانه معماران بود.

وي در ادامه سخنانش افزود: در سپتامبر 2007 فراخواني بین المللی میان معماران انجام شد که بنابرآن قرار شد ویژگی ها و مختصات یک ” کلان شهر قرن بیست و یکمی متعهد به پیمان کیوتو” تعریف شود.

پروفسور اسکوفیه يادآور شد: پس از انجام این فراخوان اسامی معماران برجسته انتخاب شده از میان ستارگان معماری جهان (ژوئن 2008) اعلام و پس از آن نمایشگاه کارهای برجسته این معماران در موزه معماری پاریس (آوریل 2009) به نمايش گذاشته شد و تاسیس آتلیه بین المللی پاریس بزرگ (AIGP) برای پیگیری طرح “پاریس بزرگ” و بازتاب های عمومی در زمینه آن ( فوریه 2010)  از ديگر موارد اجرايي بود.

وي با تشريح رويكرد معماران برجسته در طرح “پاريس بزرگ” ابراز داشت: در كلانشهر قرن نوزدهمي سازمان‌ها بايد به منظور تمركززدايي از شهر خارج و در حومه‌ها مستقر شوند و يكي از پيشنهادهاي دريافت شده معماران با اين موضوع بود و پيشنهاد ديگر مربوط به لرد ریچارد راجرز معمار معروف سبک های بریتانیایی بود كه بر اساس طرح وي، بلوارهای شهر پاریس باریکتر شده و خیابانها به مسیرهای عبور و مرور دوچرخه ها تبدیل و پیاده روها به منظور گنجایش تعداد بیشتری از عابران پهن تر مي‌شد.

مسئول پاویون معماری و شهرسازی پاریس بيان داشت: از برنامه های این طرح می توان به یکی کردن مراکز دولتی مرکز پاریس و بخشهای دور افتاده تر و ایجاد سیستم حمل و نقل عمومی که قسمتهای مختلف حومه شهر را به یکدیگر و به قسمتهای مرکزی شهر اتصال خواهد داد، اشاره کرد.

وي تاكيدكرد: ايجاد خطوط ريلي و بزرگراه‌هاي شهري موجب جداكردن محله‌ها از يكديگر مي‌شود و بايد براي اين موضوع و جلوگيري از تعبير‌هاي پايين شهر و بالا شهر فكري كرد.

پروفسور اسکوفیه تصريح كرد: بر اساس طرحی دیگر که توسط  یک شرکت معماری فرانسوی ارائه شد به سطح فضاهای سبز این شهر از طریق ایجاد گلخانه ها و باغها بر فراز بام خانه های مسکونی اشاره شد و ساختمانها بر اساس این طرح قسمتی از انرژی خود را از باد و نور خورشید تامین کرده و اتصال به مرکز شهر از طریق سیستم حمل و نقل سریعی که بر روی ارتفاع احداث می شود، ممکن خواهد شد.

وي در ادامه با اشاره به طرح معماري هلندي براي تراكم بيشتر مركز پاريس و طرح گروه “استوديو09″در زمينه يكسان سازي و همسازي در شهر و جمع‌آوري آب‌هاي سطحي در كف زمين بيان داشت: پيشنهاد ديگري كه توسط گروه فرانسوي-ايتاليايي ارائه شد بر نگاه خارجي به شهر و استفاده از الگوي توكيو در از بين بردن محله‌هاي پايين شهر و بالاشهر و عدم سلسه مراتب شهري تاكيد داشت.

عضو هیأت علمی دانشگاه ورسای پاریس اضافه كرد: طرح ديگر مربوط به گروهي آلماني بودكه بر حفظ فضاي سبز و زمين‌هاي كشاورزي حومه پاريس تاكيد داشت و آنها در جستجوي سبك معماري خاصي نبودند.

وي با اشاره به طرح ژان نوول در فراخوان “پاريس بزرگ” تصريح كرد: دراين طرح بر مقررات زدايي و آزادي عمل در ساخت و ساز شهري توجه شده بود با توجه به اينكه در پاريس قوانین بسیارسخت برای ساخت و ساز و عدم اجازه برای ساخت ساختمان‌های بلند وجود دارد كه بر اين اساس موسسات تجاری، دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و وزارتخانه‌ها به حاشیه شهر پاریس و بویژه منطقه لادفانس انتقال یافته‌اند.

پروفسور اسکوفیه با تاكيد بر اينكه ساختار مديريت شهري پاريس نيز مشابه تهران است، تصريح كرد: پاريس بزرگ شهردار واحد ندارد و اين مشكل در مديريت واحد اين كلانشهر وجود دارد و به هيمن خاطر طرح ” پاريس بزرگ” از طرف دولت و وزارت فرهنگ فرانسه دنبال شد و به خاطر عدم متولي واحد، اين طرح به طور كامل اجرا نشده است.

وي در پايان سخناش با اشاره به اجراي اين طرح در كلانشهرهاي بزرگ جهان، پيشنهاد اجراي اين طرح را براي ساماندهي كلانشهر تهران داد.

پروفسور ریچارد اسکوفیه دارای دکترای معماری و فلسفه، عضو هیات علمی دانشگاه ورسای پاریس و برنده جایزه معماری ۱۹۹۱ است.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17027مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393