وزير راه و شهرسازي در مجلس اعلام كرد/ سرمایه‌گذاری چندین هزار میلیارد تومانی بدون بودجه‌های دولتی 


وزير راه و شهرسازي در مجلس اعلام كرد/ سرمایه‌گذاری چندین هزار میلیارد تومانی بدون بودجه‌های دولتی

وزير راه و شهرسازي در مجلس شوراي اسلامي در دفاع از عملكرد خود با اشاره بر اينكه در همايش معرفي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري ۱۲۱ پروژه بزرگ راه و شهرسازي به سرمايه‌گذاران معرفي شد بر اثبات رویکرد استراتژیک در چارچوب اقتصاد مقاومتی و سرمایه‌گذاری چندین هزار میلیارد تومانی بدون بودجه‌های دولتی و توجه به زيرساخت‌هاي بخش هوايي تاكيد كرد.

به گزارش طوفان نیوز از  پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با خواندن آیه شریفه «وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ وَاذْكُرُواْ نِعْمَةَ اللّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ كُنتُمْ أَعْدَاء فَأَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَأَصْبَحْتُم بِنِعْمَتِهِ إِخْوَانًا وَكُنتُمْ عَلَىَ شَفَا حُفْرَةٍ مِّنَ النَّارِ فَأَنقَذَكُم مِّنْهَا كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللّهُ لَكُمْ آيَاتِهِ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ» گفت: انشاالله همه ما به این آیه شریفه عامل باشیم و به یاد داشته باشیم که در سال همدلی و همزبانی هستیم.

وزیر راه و شهرسازی با تشکر از نمایندگان مجلس، مردم و خبرنگاران ادامه داد: با توجه به وقوع فاجعه منا که باعث جان باختن تعدادی از هم‌وطنانمان شد این فاجعه را به حضرت ولی عصر، رهبر معظم انقلاب، عموم مردم و خانواده‌های جان باختگان تسلیت می‌گویم. وظیفه خود می‌دانم از همه دست اندرکاران حل این مشکل از جمله همکارانم در سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت‌های هواپیمایی و شرکت فرودگاه‌ها تشکر کنم.

وی افزود: با توجه به عید غدیر خم ولایت مولا را به شما تبریک می‌گویم. امیدوارم که به آن امیر مومنان تاسی کنیم و تلاش کنیم هیچ گاه از اخلاق دور نشویم.

آخوندی با تشکر از استیضاح‌کنندگان اظهار کرد: از کسانی که زحمت استیضاح را کشیده‌اند و وزاتخانه را رصد کرده‌اند به ویژه رئیس کمیسیون عمران مجلس و مشکلات این وزارتخانه را بیان کردند تشکر می‌کنم. استیضاح حق نمایندگان است و من از این‌که در این جایگاه هستیم خشنودم. هیچ گلایه‌ای ندارم و با کمال افتخار در خدمت شما هستم.

وی ادامه داد: استیضاح تمرین مردم سالاری است و از اینکه مردم سالاری را در ایران و در این منطقه پرآشوب جهان به رخ جهانیان می‌کشیم خشنودم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تا به امروز چهار بار به نحوی از نمایندگان مجلس تاییدیه گرفته‌ام بيان کرد: یک بار در روز رای اعتماد و سه بار هم در صحن علنی از من سوال شد و هر سه بار پاسخ‌های من برای شما نمایندگان قانع کننده بود و به من اعتماد کردید. امیدواریم برای پنجمین بار هم پاسخ‌های من برای شما قانع کننده باشد.

وی گفت: استیضاح وقتی به جریان می‌افتد که پاسخ‌های دوره‌های پیشین قانع کننده نباشد. به همین دلیل این استیضاح تا اندازه‌ای جای تامل دارد. این استیضاح پنج ماه است به جریان افتاده است. من چهار بار در کمیسیون عمران حاضر شدم و هر بار پاسخ‌های من برای استیضاح کنندگان قانع کننده بود و استیضاح از دستور کار خارج می‌شد ولی دوباره عده‌ای امضا جمع می‌کردند و من به کمیسیون عمران می‌آمدم. این کار چهار بار تکرار شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که وقتی استیضاح در هر وزارتخانه‌ای مطرح می‌شود معمولا توجه همه کارمندان به آن استیضاح معطوف می‌شود گفت: در وزارت راه و شهرسازی ۵۶ هزار کارمند داریم و با ده‌ها هزار مشاور و پیمانکار در ارتباطیم. بنابراین وقتی استیضاح وزیر راه و شهرسازی مطرح می‌شود بخش زیادی از فعالیت‌های وزارتخانه تحت تاثیر قرار می‌گیرد اما من نگذاشته‌ام این اتفاق بیفتد.

 

این ۱۲۱ پروژه بهترین هستند

 

آخوندی اظهار کرد: به عنوان مثال من اولین همایش جذب سرمایه‌های ایرانیان داخل و خارج و سرمایه‌گذاران خارجی را در روزهای گذشته با معرفی ۱۲۱ پروژه بزرگ برگزار کردم که در این همایش تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله آقای ابوترابی‌فرد نائب رییس مجلس حاضر بودند. تک تک سرمایه‌گذاران را قانع کردیم که این ۱۲۱ پروژه بهترین هستند بنابراین حتی یک لحظه هم استیضاح مانع توقف کار در وزارت راه و شهرسازی نشد. همچنین روز گذشته دو همایش اسکان بشر و حمل و نقل روستایی را برگزار کردیم.

وی تاکید کرد: تعداد زیادی از دوستان نماینده به من مراجعه کردند و پیشنهاد دفاع از من را در صحن علنی را ارائه دادند. از همه این دوستان سپاسگزارم و مراتب امتنان خود را اعلام می‌کنم. امیدوارم آن‌چه مرضی خداست در این جلسه مطرح کنم.

آخوندی گفت: در بخش رویکرد استراتژیک در چارچوب اقتصاد مقاومتی برای تمام نمایندگان به اثبات می‌رسانم که جزو اولین وزارتخانه‌ای هستیم که در جهت تحقق فرمایشات مقام معظم انقلاب برنامه و نقشه راه ایجاد کردیم و به هیچ وجه تنها به توصیه‌های کلی اکتفا نکردیم.

 

مبارزه بنیادی با فساد در وزارتخانه

 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وعده‌های خود درباره حفظ حقوق شهروندی اظهار کرد: شما ملاحظه می‌کنید که شفافیت٬ صداقت و مبارزه با فساد را به شکل گسترده همواره پیگیری کردیم ضمن آنکه درباره مسکن مهر به تفضیل گزارش خواهم داد و اینکه چگونه به تعهدات خود در این بخش عمل کرده‌ایم و خواهیم کرد.

وی به مبارزه با فساد اقتصادی در وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: مبارزه با فساد بارها و بارها از سوی رهبر معظم انقلاب بیان شد و علاوه بر این خواسته شما نمایندگان مجلس نیز است. با توجه به اینکه در وزارت راه و شهرسازی بیش از 120 هزار میلیارد تومان قرارداد وجود دارد بنابراین مبارزه با فساد در وزارتخانه بنیادی خواهد بود.

 

تنگنای مالی کم نظیری

 

آخوندی به اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی و به وضعیت فعلی اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: قیمت نفت بشکه‌ای 106 دلاری به 42 دلار کاهش یافت به طوریکه درآمدهای نفتی کشور 60 درصد تنزل پیدا کرد. برای همه شما نمایندگان محترم کاملا محسوس است و با رگ و پوست خود تنگناهای مالی را حس می‌کنید چراکه بودجه را خود شما در مجلس شورای اسلامی تصویب کردید و می‌دانید در طول تاریخ با چه تنگنای مالی کم نظیری مواجه هستیم و می‌دانید وضعیت تحقق اعتبارات عمرانی چگونه بوده است.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون از 6 هزار میلیارد تومان بودجه وزارت راه و شهرسازی کمتر از هزار میلیارد تومان برای بخش حمل و نقل اعتبار تخصیص یافت حال آنکه بیش از 120 هزار میلیارد تومان قرارداد در این وزارتخانه منعقد شده است. با وجود این تخصیص کم اعتبارات اما همه حوزه‌ها را فعال نگه‌ داشتیم تا پروژه‌ای متوقف نشود.

این عضو کابینه دولت یازدهم با یادآوری اینکه کل قدرت وام‌دهی بانک‌ها به کمتر از 10 درصد تولید ناخالص داخلی کاهش یافته است افزود٬ کل تسهیلات پرداختی بانک‌های ما در حال حاضر 300 هزار میلیارد تومان است که حداقل 100 هزار میلیارد تومان از این میزان برای بخش‌های مختلف خدمات از جمله صنعت و معدن و مسکن است که کمتر از 10 درصد تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود.

آخوندی ادامه داد: مأموریت بسیار بزرگی برای خروج از رکود و توسعه ایران و همچنین تحقق رشد بیش از 8 درصدی که مورد نظر رهبر معظم انقلاب و مردم است داریم. حال در این شرایط سخت باید با همدلی و همزبانی تلاش کنیم تا از این تنگنای مالی عبور شود.

 

سرمایه‌گذاری چندین هزار میلیارد تومانی بدون توسل به بودجه‌های دولتی

 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سرمایه‌گذاری چندین هزار میلیارد تومانی در حوزه‌های مختلف وزارت راه و شهرسازی بدون توسل به بودجه‌های دولتی گفت: رهبر معظم انقلاب همواره به اقتصاد مقاومتی تأکید کردند که خروج از اتکای به نفت و اتکا به توان اقتصادی مردم و بخش خصوصی داخلی و خارجی جان مایه اصلی این فرمایشات است. رهبر معظم انقلاب دو رویکرد درون‌زای برون‌گرا را مطرح کردند.

آخوندی ادامه داد: مفهوم درون‌گرا به معنای آن است که بهره‌برداری حداکثری از تمام ظرفیت‌های اقتصادی ایران داشته باشیم و اینکه از عواملی که منجر به شوک‌های اقتصادی می‌شود خودداری کنیم و به دنبال ثبات اقتصادی ملی متکی به سرمایه‌های مردم هستیم. مفهوم برون‌گرا نیز به معنای آن است که باید از ظرفیت‌های بازار جهانی استفاده کنیم تا هم سهم خود را از این بخش افزایش دهیم و هم منافع کشور را تأمین کنیم.

وی افزود: تمام این حرف‌ها را که خلاصه کنیم سه برنامه ملی ارتقای بهره وری، برنامه ملی توسعه صادرات و برنامه ملی قطع وابستگی به بودجه نفت در وزارت راه و شهرسازی در دستور کار قرار گرفت.

وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ اینکه بتوانیم به تمام شبکه راه‌های آسیایی وصل شویم باید تمام پایانه‌های مرزی ایران را بازسازی کنیم که در جهت نوسازی این پایانه‌ها اقدامات جدی صورت گرفت به طوری‌که در پایانه‌های مرزی استان کردستان٬ کرمانشاه٬ آذربایجان غربی٬ سیستان و بلوچستان و سایر استان‌ها مشکلات ورود و خروج مرزها را برطرف و به رغم تنگناهای مالی اکثر پایانه‌ها را مکانیزه کردیم و زمان توقف کامیون‌ها به طور قابل توجهی کاهش یافت.

آخوندی با اشاره به دسترسی به آب‌های آزاد در جنوب و شمال و بنادر توسعه یافته گفت: بندر شهید بهشتی در چابهار به رغم اینکه اعتبارات آن صفر است اما با سرعت بسیار بالا در حال ساخت و ساز هستیم علاوه بر این راه آهن چابهار به سمت بیرجند در دست احداث و یک خط شمال-جنوب در منطقه شرق ایران در حال ساخت است که اجرای این پروژه می‌تواند در توسعه منطقه شرق کمک شایانی کند.

وی افزود: نمایندگان استان هرمزگان نیز مشاهده می‌کنند که در همین شرایط مالی چگونه فاز دو و سه بندر شهید رجایی در حال توسعه است و نمایندگان استان خوزستان نیز مطلع هستند که طرح‌های توسعه بنادر جنوب و بندر امام خمینی (ره) در حال اجرا است علاوه بر این نمایندگان شمال کشور مشاهده می کنند که بندر امیرآباد در این منطقه را آباد کردیم در حالیکه ظرفیت بندر انزلی نیز حدود یک ماه پیش توسعه یافت. همچنین بنادر شمال ایران مورد توجه جدی قرار گرفته است این برنامه‌ها همان فرامین رهبر معظم انقلاب است.

وی ادامه داد: ما تظاهر به اقدام نمی‌کنیم و برنامه واقعی ارائه می‌دهیم در بخش استفاده از وضعیت موجود در حوزه صنعت هوانوردی نیز باید گفت در حال حاضر 67 فرودگاه در کشور وجود دارد که 54 فرودگاه فعال است.

آخوندی با بیان اینکه نمایندگان مجلس می دانند که صنعت هوانوردی صنعتی بود که بیشترین آسیب را از تحریم‌ها در بخش‌های ناوبری٬ ناوگان و فرودگاه‌ها متحمل شد گفت: بیش از یازده سال است که در بخش توسعه سیستم‌های ناوبری هیچ سرمایه‌گذاری صورت نگرفته است؛ آیا می‌دانید بیش از 40 سال است که پرترددترین فرودگاه کشور یعنی فرودگاه مهرآباد نوسازی نشده است؟ علاوه بر این همانطور که مشاهده می‌کنید وضعیت فرودگاه بین‌المللی در شأن مسافران نیست.

 

نوسازی سیستم ناوبری فرودگاه‌های کشور

 

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه میانگین عمر ناوگان هوایی حمل و نقل کشور 22 سال است، ادامه داد: در همین فرودگاه مهرآباد تمام کنترل‌های غیرضرور حذف شد و به دلیل کاهش توقف مسافر این اقدام صورت گرفت. در تاکسی وی این فرودگاه 70 سانت بتن‌ریزی شد و برای اولین بار 10 محل پارک هواپیما در این فرودگاه ایجاد کردیم.

وی با بیان اینکه عملیات نوسازی باند 29 راست این فرودگاه که بیش از 40 سال نوسازی نشده بود انجام شد و باند 29 چپ را نیز به زودی نوسازی خواهیم کرد. در حال حاضر برای نوسازی سیستم ناوبری فرودگاه‌های کشور که 11 سال در این بخش سرمایه‌گذاری نشده بود 250 میلیون دلار سرمایه‌گذاری جدید در دستورکار است.

 

بهره برداری  از ترمینال سلام تا 10 ماه دیگر

 

آخوندی گفت: بعد از اتفاقات سال گذشته در منطقه اوکراین پروازهای‌ عبوری از این منطقه به فضای ایران منتقل شد و میزان پروازهای عبوری از حدود 500 هواپیما در شبانه‌روز به بیش از هزار هواپیما افزایش یافت.این حجم از عبور از هواپیما نیازمند چه سیستم‌های ناوبری است؟

وزیر راه و شهرسازی افزود: برای فرودگاه بین‌المللی امام که بیش از ظرفیت خود فعالیت می‌کند عملیات اجرایی ترمینال 2 این فرودگاه با عنوان ترمینال سلام که برگفته از سلام الهی است آغاز شد و تا 10 ماه دیگر به بهره برداری می‌رسد اما در حضور معاون اول رئیس جمهور و برای اولین بار از این تریبون اعلام می‌کنم که عملیات اجرایی این ترمینال از فروردین امسال بدون اعتبارات دولتی و با اتکا به سرمایه‌های داخلی در حال انجام است و در تابستان سال 95 به بهره‌برداری می‌رسد.

 

ساخت هفت ترمینال بزرگ بین المللی فرودگاهي

 

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: علاوه بر آن، هم اینک هفت ترمینال بزرگ بین المللی در کرمان، شیراز، اصفهان، مشهد، اهواز، بوشهر و چند نقطه دیگر در دست ساخت است که همگی 100 درصد از سوی بخش خصوصی و بدون وابستگی به بودجه عمومی دولت در حال انجام است و اجرای هر یک نیاز به اندیشه، کار کارشناسی و خلق اعتماد دارد.

وی با بیان اینکه برای نوسازی کامل صنعت ناوگان هواپیمایی کشور برنامه داریم، اضافه کرد: طی سال های گذشته و در شرایط تحریم 14 هواپیمای جدید که مدل ساخت آنها بالای سال 2000 بوده وارد کشور شده که عمر ناوگان هواپیمایی را 32 سال کاهش داده است و علاوه بر آن، برنامه ورود 114 هواپیمای جدید به صورت اجاره یا اجاره به شرط تملیک در دستور کار است.

آخوندی با اشاره به ماده 161 قانون برنامه پنجم توسعه که تا سال 92 اجرا نشده بود، خاطرنشان کرد: این ماده قانونی در سال های 93 و 94 اجرایی شده است و در این زمینه، نمایندگان عزیز خانه ملت می توانند از فعالان صنعت حمل و نقل هوایی سؤال کنند.

 

رستاخیز مجدد ریلی کشور

 

وی با بیان اینکه در دوره کنونی شاهد رستاخیز مجدد ریلی کشور بوده ایم، تصریح کرد: بیش از سه هزار کیلومتر از راه های قدیمی ریلی در دست بازسازی است تا ایمنی و سرعت قطارها در آنها افزایش یابد، افزون بر دو هزار و 800 کیلومتر خط آهن دو، سه و چهار خطه داریم، خط آهن تهران- کرج دو خطه شده، دو خطه شدن خط کرج- قزوین در دست اقدام است، دو خطه شدن خط قزوین- زنجان در مرحله مناقصه است و برقی و هوشمند کردن خط آهن گرمسار- مشهد در حال اجرا می باشد.

مقام عالی وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه برای نخستین بار مفهوم حمل و نقل حومه ای در این دولت مطرح شده، یادآور شد: امروز روزانه شش قطار برای عبور از تهران به سوی کرج، از شهریار و شهر قدس عبور می کنند که پیش از آن از طریق خوردوها انجام می شده است.

وی تصریح کرد: راه آهن حومه ای راهکار اساسی خروج کلانشهرهای کشور از وضعیت موجود است که طی دو سال گذشته پایه ریزی شده است و امید داریم با اجرای این طرح شهرهای تهران، کرج، قم، شیراز، مشهد، اصفهان، تبریز و سایر کلانشهرها از وضعیت فلاکت بار کنونی خارج شوند.

این مسؤول ادامه داد: در مسیر تهران – کرج روزانه شاهد عبور 100 هزار خودرو هستیم که باید به سمت و سوی راه آهن حومه ای حرکت کرد تا صرفه جویی در مصرف سوخت حاصل شود.

 

اتصال به شبکه راه های آسیایی

 

وی همچنین با اشاره به برنامه های این وزارتخانه در مقوله شبکه راه های شهری و روستایی، تصریح کرد: برنامه اصلی ایران، اتصال به شبکه راه های آسیایی با هدف افزایش صادرات است که بزرگترین مزیت نسبی و رقابتی کشور محسوب می شود.

آخوندی با اشاره به زیر ساخت بودن آزاد راه ها، گفت: بزودی این آزاد راه ها افتتاح می شوند ضمن اینکه در بحث بهسازی راه های ایران در سال 92 حدود 5 میلیون تن آسفالت ریزی انجام شده که این رقم در سال جاری به 15 میلیون تن افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه، در دو سال گذشته اتفاق بزرگی در نگهداری شبکه راهها صورت گرفته و تمامی مراکز خدماتی و بین راهی درحال تکمیل است، اظهارداشت: چند صد مجتمع خدماتی راه اندازی شده که مورد نیاز رشد صنعت گردشگری است.

وزیر راه و شهر ساری گفت: برخی در اظهاراتی گفته بودند که آیا روستا را می شناسید یا خیر و برای جواب به این عده باید بگویم که بنده چهار سال درابتدای انقلاب عضو شورای جهاد سازندگی بودم ضمن اینکه با وجودی که در بودجه برای راه روستایی یک ریال در نظر گرفته نشده بود اما علی رغم آن اقدامات مناسبی که در این خصوص انجام شده وطی دوره فعالیتم بیش از دو هزار کیلو متر راه روستایی ایجاد شده است.

وی با تاکید بر اینکه ،اگر به هر دلیلی می خواهید استیضاح کنید حق شما است و ما باید پاسخ گو باشیم اما انصاف داشته باشید، اظهارداشت:ترانزیت در تمام بحث ها چه ریلی،چه دریایی وچه هوایی رشد اساسی در ایران داشته است.

 

12 درصد رشد در حوزه ترانزیت کشور

 

وزیر راه و شهر سازی گفت: تعدادی از کاندیداهای ریاست جمهوری اظهار می کردند ترانزیت منبع درآمد عمده است و همین حال 12 درصد رشد در حوزه ترانزیت کشور داشته ایم و امیدواریم این مزیت نسبی بتوانیم حداکثر استفاده را انجام دهیم.

وی با اشاره به اقتصاد مقاومتی نیز خاطر نشان کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای بهره گیری از نیروی انسانی جوان است و درحوزه نیروی انسانی در این حوزه اقدامات شده که بزودی انتخابات نظام مهندسی مشهود می شود.

آخوندی درباره بحث حقوق شهروندی نیز گفت: در این بخش امکان شفافیت و دسترسی آزاد مردم به اطلاعات فراهم شده به نحوی که این وزارت خانه 570 خدمت به صورت آنلاین را عرضه می کند و این در حالی است که هیچ دستگاهی این اقدام را انجام نداده است

وزیر راه و شهر سازی ادامه داد: با همت این وزارت خانه مردم هر جای ایران باشند بدون هیچ مشکلی می توانند خدمت مورد نظر را به صورت مستقیم دریافت کنند.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه بانک جامع اطلاعات ، تصریح کرد: این سامانه برای اولین بار طرح و به شکل شفاف آغاز به کار کرد و 300 طرح در این سامانه ثبت شده است و دیگر امکان بروز مشکل در این بخش وجود ندارد.

وزیر راه و شهر سازی درباره سامانه دسترسی به نظارت تصویری راه ها نیز گفت:هر شهروند هر دوربینی ا بخواهد می تواند رصد کند و از وضعیت جاده ها مطلع شود و البته از همین طریق بود که توانستیم تراکم بزرگ شمال را سامان دهیم.

امروز سه شنبه ۱۴ مهر استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که بعد از اظهارات موافقان و مخالفان استیضاح و دفاعیات وزیر در نهایت این استیضاح با کسب ۷۲ رای موافق، ۱۷۵ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۵۲  نماینده حاضر در صحن رای نیاورد.

 

 

رونمايي از علمكرد وزارت راه و شهرسازي در روز استيضاح

اعتماد راسخ تر نمايندگان به وزير راه و شهرسازي/ افزايش 10 درصدي تعداد موافقان وزارت آخوندي از سال 92 تا 94

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پس از شنیدن سخنان موافقان و مخالفان استیضاح و عملكرد وزیر راه و شهرسازی با 175 راي موافق رای به ابقای آخوندی در مسئولیت تصدی این وزارتخانه دادند. اين در حالي است كه اين تعداد موافق نسبت به سال 1392 رشد 10 درصدي را داشت.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، امروز سه شنبه ۱۴ مهر استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که بعد از اظهارات موافقان و مخالفان استیضاح و دفاعیات وزیر در نهایت این استیضاح با کسب ۷۲ رای موافق، ۱۷۵ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از مجموع ۲۵۲  نماینده حاضر در صحن رای نیاورد.

در این جلسه محمدرضا باهنر نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و منصور آرامی نماینده مردم بندرعباس به عنوان مخالفان استیضاح وزیر راه و شهرسازی و موسی الرضا ثروتی، مجتبی رحماندوست، موسوی لارگانی، حمید رسایی، کوچک زاده، سید مهدی هاشمی و علی اصغر زارعی به عنوان موافقان استیضاح نطق کردند.

بر اساس این گزارش نمایندگان در نشست علنی روز پنج شنبه ۲۴مردادماه سال ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی در پایان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس جمهور با ۱۵۹ رای موافق، ۱۰۷ رای مخالف و ۱۸ رای ممتنع از مجموع ۲۸۴ نماینده حاضر در صحن به عباس آخوندی وزیر پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی رای اعتماد داده بودند.

وزير راه و شهرسازي در مجلس شوراي اسلامي در دفاع از عملكرد خود با اشاره بر اينكه در همايش معرفي فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري ۱۲۱ پروژه بزرگ راه و شهرسازي به سرمايه‌گذاران معرفي شد بر اثبات رویکرد استراتژیک در چارچوب اقتصاد مقاومتی و سرمایه‌گذاری چندین هزار میلیارد تومانی بدون بودجه‌های دولتی و توجه به زيرساخت‌هاي بخش هوايي تاكيد كرد.

رشد12 درصدي ترانزیت کشور، اتصال به شبکه راه های آسیایی، رستاخیز مجدد ریلی کشور، بهره برداری  از ترمینال سلام تا 10 ماه دیگر، ساخت هفت ترمینال بزرگ بین المللی فرودگاهي، نوسازی سیستم ناوبری فرودگاه‌های کشور، سرمایه‌گذاری چندین هزار میلیارد تومانی بدون توسل به بودجه‌های دولتی و مبارزه بنیادی با فساد در وزارتخانه از مواردي بود كه وزير راه و شهرسازي در دفاع از عملكرد خود به آنها پرداخت.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17027مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393