گزارش میدانی طوفان نیوز از وضعیت مسکن در دوران پسا تحریم/کد رهگیری مسکن آری یا خیر! 


گزارش میدانی طوفان نیوز از وضعیت مسکن در دوران پسا تحریم/کد رهگیری مسکن آری یا خیر!

سارا فرزانه -با وجودی که این روزها صحبت از لغو تحریم ها به گوش می رسد مردم منتظرند تا در تمام حوزه ها بویژه  شاهد رونق در بخش اقتصادی باشند اما فعلا خبری از شکوفایی نیست.در این میان یکی ا ز مهمترین حوزه ها که می تواند نقش کلیدی در اقتصاد کشور داشته باشد بخش مسکن است.متاسفانه حوزه مسکن همچنان در رکود به سر می برد و این در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند چون توان مالی مردم کم شده مسکن بدون رونق مانده و تا زمانی که قدرت خرید مردم به همین منوال باشد این رکود ادامه خواهد داشت.

به گزارش طوفان نیوز متاسفانه به دلیل رکود در این بخش هر روز شاهد سوء استفاده برخی  بنام مشاوران املاک و کلاهبرداران  نیز هستیم که اگر سری به داسراها و اتحادیه املاک بزنید شاهد این موضوع خواهید بود.

خبر نگار طوفان نیوز در گفتگو با یکی از مالباختگان  که چند روز پیش جهت شکایت به اتحادیه مراجعه کرده بود تا شاید از این طریق به حق و حقوق خود برسد گفت:مدتی است که برای خرید یک آپارتمان کوچک آن هم در این شرایط بی پولی وسخت و به منظور اینکه از اجاره نشینی نجات پیدا کنم به یکی از مشاوران املاک رفتم و بالاخره بعد از چند روزتلاش موفق به انجام معامله برای خرید ملک شدم و پس از انجام مراحل قانونی در بنگاه مربوطه از جمله رد و بدل کردن بیشتر پول و گرفتن کد رهگیری با خیال راحت بنگاه را ترک کردم.

وی در ادامه افزود پس از سه روز که مجددا به بنگاه مراجعه کردم متوجه شدم که بنگاه جعلی بوده وبا یک زیر پله خالی روبرو شدم و در حال حاضر هیچ پولی در بساط ندارم و به اتحادیه املاک پناه آوردم شاید بتوانم پول از دست رفته  ام را بدست آورم.

حال سوال اینجاست که آیا با وجود داشتن کد رهگیری چنین  سوء استفاده هایی باید صورت بگیرد؟

در این راستا روز گذشته خبر رسید که رییس دیوان عدالت اداری از ابطال کد رهگیری خبر داده و گفته است : رای این دیوان برای حذف کد رهگیری لازم الاجرا است و باید اجرا شود و به زودی برای رسمیت دادن به ان در روزنامه های رسمی اعلام می شود.

این در حالی است که رییس دفترداران نیز از ابطال کد رهگیری در هنگام معامله مسکن خبر داده است اما جالب آنکه  حسام عقبایی رییس اتحادیه املاک اعلام کرده که  مردم مراقب شایعه حذف کد رهگیری و سوء استفاده سودجویان برای فروش یک واحد به چند نفر باشند.

وی گفت:سامانه مشاوران املاک ملی است و  کد رهگیری ابطال نشده و به هیچ عنوان حذف نمی شود.

در مصوبه هیات وزیران دریافت کد رهگیری برای همه معاملات اجباری است و مشاوران املاک مکلف به دریافت کد رهگیری هستند.

عقبایی افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران حذف کد رهگیری تنها در مورد سازمان امور مالیاتی و دستگاههای دولتی است و سایر معاملاتی که در معاملات املاک صورت می گیرد باید کد رهگیری دریافت کند.حال مردم  باید قانع شوند که داشتن  کد رهگیری ضریب امنیت معاملات مسکن را افزایش میدهد یا خیر؟

بر اساس این گزارش این روند انگیزه سرمایه گذاران را هم در این بخش کاهش داده است.

یاداور می شود رکود چند سال اخیر در بخش مسکن ، دولت را بر ان داشت تا بسته خروج از رکود را ارایه دهند اما باز هم نتوانست مسکن را از خواب زمستانی بیدار کند و هر روز شاهد کاهش پروانه های ساختمانی هستیم.

رکود در صنایعی از جمله تولید سیمان،گچ ، آهک، کابل ، در ، پنجره، اجر، شیشه ،سنگ و سرامیک تجهیزات بهداشتی و نما…. که با بخش مسکن در ارتباط است ، باعث شد تا بسیاری از تولیدکنندگان اقدام به کاهش سقف تولید یا ترک بازار کنند و فضابرای رقبای وارداتی خالی شود.

بسیاری از کارشناسان می گویند:صنعت ساخت و ساز در کشور در دوره رکود است و دو سوم واحدهای تولیدی کشور تعطیل شده است یا حداکثر از نیمی از ظرفیت خود استفاده می کنند.

پیش بینی آنها  این است که  رکود در بخش صنعت ساختمان ، کوتاه مدت و قابل حل شدن نیست و سال ها طول خواهد کشید آثار رکود برطرف شود تا تقاضا در بخش مسکن داشته باشیم.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16893مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393