گمانه زنی در خصوص قیمت نفت/نفت ایران در پسا تحریم قرار است به کدام کشورها صادر شود؟ 


گمانه زنی در خصوص قیمت نفت/نفت ایران در پسا تحریم قرار است به کدام کشورها صادر شود؟

نرگس ذهبی نژاد-پس از نهایی شدن برجام و لغو تحریمها ،گمانه زنی در خصوص قیمت نفت و میزان تولید و صادرات  آن بالا گرفت و این در حالی است که قیمت نفت طی هفته های گذشته به شدت سقوط کرد و نگرانی هایی را برای جامعه جهانی بوجود آورد.

در این خصوص نیز چندی پیش وزیر نفت با بیان اینکه امیدوارم کشور وارد یک مرحله توسعه جدی شود گفت: نمی توانم قیمت نفت را در پسابرجام حدس بزنم.

اما موسسه تحقیقاتی «گلمن ساچ»، قیمت جهانی نفت را تا ۹ ماه آینده پیش بینی کرد.

به گزارش طوفان نیوز از  پایگاه خبری بلومبرگ، موسسه تحقیقاتی «گلمن ساچ»، قیمت جهانی نفت را تا ۹ ماه آینده پیش بینی کرد.

در همین حال، این موسسه تحقیقاتی گزارش داد: برای رسیدن به توازن میان عرضه و تقاضا جهانی نفت، بهای طلای سیاه ممکن است به کمتر از ۲۰ دلار هم برسد.

تحلیلگران «گلمن ساچ» گفتند: ظرفیت مخازن ذخیره نفت خام در بعضی از نقاط جهان پر شده است و دیگر جایی برای ذخیره نفت وجود ندارد، ضمن اینکه نیاز است قیمت نفت به اندازه کافی کاهش پیدا کند تا دیگر تولید با هدف ذخیره کردن انجام نشود.

البته زمانی که ظرفیت مخازن نفت با محدودیت روبرو شود، بهای نفت به کمتر از هزینه تولید می رسد که می تواند منجر به متوقف شدن سریع تولید شود.

بر همین اساس، تحلیلگران «گلمن ساچ» بر این باور هستند که به دلیل افزایش تولید نفت اوپک و همچنین روند رقابتی نفت «شیل» آمریکا با اوپکی ها، شاهد فزونی بیشتر عرضه بر تقاضا خواهیم بود که با در نظر گرفتن شرایط موجود می توان گفت، قیمت نفت ظرف مدت ۹ ماه آینده بین ۲۰ دلار تا ۴۰ دلار در هر بشکه در نوسان خواهد بود.

معاون وزیر نفت  نیز چندی پیش از  فروش اولین محموله نفت به توتال فرانسه خبر داد و  گفت: بزودی  ۴ میلیون بشکه نفت ایران در نفتکش‌های تحت اجاره سه شرکت روسی، فرانسوی و اسپانیایی بارگیری می‌شود.

رکن‌الدین جوادی درباره آخرین وضعیت ازسرگیری صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی، گفت: سه کشتی نفتکش به منظور انتقال نفت خام صادراتی ایران به مقصد پالایشگاه‌های اروپا در پایانه های نفتی خلیج فارس بارگیری می‌کنند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به آغاز صادرات نفت خام ایران به قاره سبز، تصریح کرد: برای نخستین بار پس از برجام، به طور رسمی صادرات نفت ایران به اروپا اتفاق می‌افتد.

معاون وزیر نفت از حجم ۴ میلیون بشکه ای اولین محموله نفت صادراتی ایران به اروپا خبر داد و اظهار داشت: بر این اساس حدود دو میلیون بشکه از این محموله مربوط به شرکت توتال فرانسه و مابقی مربوط به پالایشگاه‌های اسپانیا و یک شرکت روسی است.

یاداور می شود علاوه بر این، «روس نفت» هم از دیگر مشتریان جدید نفتی ایران در اروپا به شمار می‌رود و در حاشیه سفر علی اکبر ولایتی رئیس مرکز مطالعات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، این شرکت روسی خواستار واردات نفت از ایران شده است.

شرکت‌ها و پالایشگران ایتالیایی هم  از دیگران مشتریان نوظهور نفت ایران در دوران پساتحریم هستند و پیش بینی می‌شود قرارداد فروش روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت به شرکت «انی» و حدود ۷۰ هزار بشکه نفت با پالایشگاه «ساراس» ایتالیا امضا شود.

احتمال توافق بین شرکت ملی نفت ایران و انی ایتالیا برای توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین در غرب کارون محتمل به نظر می‌رسد و براساس اعلام رکن‌الدین جوادی مدیرعامل شرکت نفت، این شرکت ایتالیایی برای توسعه دارخوین اظهار علاقه کرده است.

در کنار شرکت‌های چند ملیتی، قطعا شرکت «هلنیک پترولیوم» یونان، شل انگلیس، جمهوری چک، آلمان و چند شرکت نفتی اروپایی مذاکراتی را برای امضای قراردادهای فروش نفت آغاز کرده‌اند که پیش بینی می‌شود فقط با شرکت‌های نفتی برای صادرات روزانه ۵۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت به سرزمین ژرمن‌ها قرارداد جدید امضا شود.

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16876مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393