خانه تکانی عید و پیش‌خور کردن بخشی از ذخیره آب تابستان آینده! 


خانه تکانی عید و پیش‌خور کردن بخشی از ذخیره آب تابستان آینده!

نرگس ذهبی نژاد-با نزدیک شدن به سال نو وطبق سنت همیشگی، مردم از یک ماه قبل خانه تکانی را شروع کرده و علیرغم هشدار مسولین در خصوص ضرورت صرفه جویی در آب،اما متاسفانه شاهد استفاده از آب شرب برای شست و شو در کوچه ها و خیابان ها هستیم.البته  فرهنگ پاکیزگی ایرانی ایجاب می کند که نظافت و تمیزی در ابعاد مختلف صورت بگیرد و منازل خانه تکانی می شوداما یکی از مصارف عمده برای رسیدگی به این امور آب است و مسولین  بار ها از  از مردم درخواست کردندتا از مصرف زیاد آب بپرهیزند.

چندی پیش نیز قائم مقام وزیر نیرو با هشدار نسبت به مصرف بی‌رویه آب در خانه تکانی‌های نوروزی، گفت: استفاده بی‌رویه از آب در این ایام در واقع پیش‌خور کردن بخشی از ذخیره آب تابستان آینده است.

 

قائم مقام وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ما کسی را از مصرف آب و انجام خانه تکانی منع نمی کنیم اظهارداشت: اگر قرار است فرش‌های منازل شستشو شود از طریق قالیشویی‌ها انجام شود، چون آنها منابع آب غیرکیفی را که برای شرب نیست، در اختیار دارند.

محمودی خاطرنشان کرد: مردم دقت کنند از آب شبکه شهری استفاده نکنند و یا در منازل خود اقدام به شستشوی فرش و سایر موارد نکنند. مصارف آب در روزهای پایان سال به ویژه در جایی که از آب سدها استفاده می‌شود، عملا یک سهمی از ذخیره آب تابستان را پیش خور می‌کنیم.

این مقام مسئول در وزارت نیرو ادامه داد: اگر امروز در مصرف آب صرفه جویی شود ما می توانیم آب را در پشت سدها ذخیره کنیم و زمانی که درجه حرارت بالا می رود و نیازها به آب حادتر می شود، آن را برای مصارف مردم اختصاص دهیم.

قائم مقام وزیر نیرو گفت: ما خواهش‌مان از مردم این است که در کنار همه فرهنگ‌های خوبی که داریم و در نوروز به استقبال تحول و نو شدن می رویم، یکی از تحولات نیز رعایت شیوه مصرف آب و برق باشد. به گفته محمودی، رعایت مصرف در این بخش‌ها و همچنین رعایت مصرف گاز، بنزین و مانند آن نشان از توسعه یافتگی یک جامعه است.

لذا بهتر است در این مواقع حساس و در حالی که میزان بارشها در کشور کم شده از شبکه آب شهری به درستی استفاده شود تا در آینده با کمبوداین مایع حیاتی  روبرو نشویم.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16876مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393