چرازنگنه در اجلاس دوحه شرکت نکرد? 


چرازنگنه در اجلاس دوحه شرکت نکرد?

نرگس ذهبی نژاد-بیست و هشتم  فروردین ماه امسال  اکثر  تولیدکنندگان عضو و غیر عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در دوحه به منظور بررسی راهکارهای اجرای توافق تثبیت تولید نفت، دور هم جمع شدند و آقای زنگنه وزیر نفت ایران شاید از جمله کسانی بود که در این نشست شرکت نکرد.

به گزارش طوفان نیوز،وزیر نفت  پیش از این در نشست های دو و چند جانبه اعلام کرده بود ایران تا بازگشت تولیدش به سطح پیش از تحریم ها به طرح فریز نفت نخواهد پیوست..

وزیر نفت اعلام کرد که ایران همچنان به تولید نفت تا سطح مورد نطر ادامه می دهد و قرار نیست این تولید را محدود کند.

وی با تاکید بر اینکه افزایش تولید و صادرات نفت ایران فعلا متوقف نمی‌شود گفت که در این نشست به همین دلیل شرکت نمی کند.

او با بیان اینکه افزایش ظرفیت تولید و صادرات نفت ایران تا رسیدن به سطح پیش از اعمال تحریم‌ها افزایش می‌یابد، گفت: البته  توافق کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت شامل کشورهای عضو و غیر عضو اوپک همچون روسیه و عربستان برای اجرای طرح «فریز» نفتی یک گام مثبت است.

وزیر نفت با اعلام اینکه این اقدام برای تثبیت تولید نفت می تواند مثبت باشد اما قطعا کافی نیست، تصریح کرد: با استفاده از ابزار مدیریت عرضه و تولید امکان بازگشت ثبات قیمتی به بازار نفت وجود دارد.

بسیاری  از کشورها نیز اعلام کردند با انتشار خبر عدم حضور وزیر نفت در نشست دوحه و اعزام نماینده ای به این نشست، قیمت نفت 1.16 دلار کاهش یافت و بشکه ای 42.68 دلار فروخته شد.

این درحالی است که طی هفته گذشته با اعلام حضور کشورهای بیشتر در این نشست و حمایت کشورهای مختلف از نشست دوحه، قیمت نفت روند صعودی به خود گرفته بود.

بلومبرگ نیز گزارش مربوط به افزایش 600 هزار بشکه ای تولید ایران در 14 روز نخست ماه آوریل را به نشست دوحه پیوند زد و نوشت کشورهای تولیدکننده که آماده شرکت در این نشست می شوند با فشار روبرو خواهند شد.

وزیر انرژی روسیه پیش از این گفته بود که ایران حق دارد تا سهم خود را از بازار بازیابد.

تاکنون کشورهایی همچون روسیه، عمان و نیجریه به طور رسمی از مستثنی شدن ایران از اجرای طرح فریز نفتی حمایت کرده‌اند با این وجود برخی از کشورهای عربی خواستار پیوستن ایران به این طرح نفتی هستند.

این در حالی است که  روز گذشته وزیر نفت از امضای قرارداد فروش ٧٠٠ هزار بشکه نفت به کشورهای اروپایی خبر داد و گفت: برخی از این قراردادها تاکنون هنوز عملیاتی نشده است.

زنگنه پس از دیدار با «میگل آریاس کانته» کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران با اشاره اینکه درباره چگونگی تسهیل روابط میان ایران و اتحادیه اروپا بحث و گفتگو شد، گفت: اروپایی‌ها علاقمند به همکاری بلندمدت با ایران هستند و تهران را شریک معتبر و قابل اعتماد برای تامین انرژی می دانند.

وزیر نفت با اشاره به اینکه حدود ١٠٧ سال از عرضه نفت و گاز از سوی ایران می گذرد و در این مدت هیچگاه از سوی ایران مشکلی برای عرضه به موقع و کافی انرژی ایجاد نشده است، تصریح کرد: اروپایی‌ها می‌توانند روی منابع انرژی ایران حساب کنند.

 

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه اتحادیه اروپا برای همکاری با ایران در بخش انرژی علاقمند است، بیان کرد: قرار است گفتگویی دائمی میان ایران و اتحادیه اروپا سازماندهی شود که به زودی این گفتگوها برای عرضه بهتر نفت و گاز ایران به اروپا و همین طور سرمایه گذاری شرکت‌های اروپایی با حمایت دولت‌های آنها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران آغاز می شود.

وی، حضور کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا را نشانه علاقمندی آنها به توسعه روابط با ایران در بخش انرژی، تامین انرژی و متنوع کردن منابع تامین انرژی عنوان کرد و افزود: در ایجاد یک رابطه، جنبه سود نقش مهمی دارد و هدف از معامله با اروپا سود بردن است و ایران به عنوان شریک راهبردی به آن نگاه می کند.

زنگنه در این خصوص که ایران هم اکنون چه میزان نفت خام به اروپا صادر می کند، توضیح داد: ایران هم اکنون قرارداد ٧٠٠ هزار بشکه نفت را با اروپا منعقد کرده است اما همه این میزان هنوز برداشت نمی شود؛ فکر می کنم تا چند ماه آینده به این عدد برسیم.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16756مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393