گزارشی از وضعیت مسکن در سال 95 از خرید تا ساخت/ نگرانی مستاجران از قیمت ها/ تاخیر در تکمیل پروژه های مسکن مهر 


گزارشی از وضعیت مسکن در سال 95 از خرید تا ساخت/ نگرانی مستاجران از قیمت ها/ تاخیر در تکمیل پروژه های مسکن مهر

 

سارا فرزانه-با نزدیک شدن به و فصل نقل و انتقالات ،بازار مسکن دوباره داغ می شود اما انگار قرار نیست قیمت مسکن به مستاجران روی خوش نشان دهد .طبق آمارهای رسمی نرخ اجاره‌ بها هر سال از یک افزایش قابل توجهی  بر خوردار بوده است که این موضوع نگرانی برخی  مستاجران را بر انگیخته است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند:بی برنامه گی ها در این بخش هر ساله مستاجران را بلا تکلیف می گذارد.

فعالان بازار مسکن بر این باورند که با نزدیک شدن به فصل نقل‌و انتقالات و کمبود عرضه واحدهای مسکونی تنها راه حل برای رفع مشکل کنونی افزایش عرضه مسکن است ..

آمارها هم نشان می دهد  در فصل بهار به طور تقریبی میزان اجاره بها روند صعودی دارد و این به نفع مستاجران آن هم با این تورم بالا نیست.

اگر برای یافتن خانه مناسب به بنگاه‌های مختلف سری  بزنید  شواهد بازار نشان می‌دهد که امسال هم مانند سال‌های گذشته، اجاره بها با رقم‌های بیشتری تعیین می‌شود و با وجود ثبات و حتی کاهش قیمت مسکن، اجاره بها روند افزایشی خود را ادامه می‌دهد.

به گفته بسیاری از مستاجران  اجاره بها در برخی محله‌های شهر تهران بیش از یک میلیون تومان برای هرمترمربع تعیین می شود در حالی که آپارتمان‌ها امکانات خاصی ندارند ضمن آنکه اجاره بها در محله های متوسط و رو به پایین هم کمی پایین تر از این رقم تعیین می‌شود.

لازم به ذکر است که قیمت مسکن هنوز روند نزولی دارد و بدون افزایش در رکود کامل به سر می برد.از سوی دیگر مسکن مهر نیز به دلیل تکمیل نبودن فازها  هنوز نتوانسته رضایت صاحبان آنها که اغلب نیز در جاهای دیگر مستاجر هستند را در پی داشته باشد  یکی از مصائب پروژه‌های مسکن مهر کم‌کاری و درخواست مبالغ بالا از سوی شرکت‌های خدمات‌رسان است که افتتاح و تحویل واحدهای این طرح را با چالش مواجه کرده است ومالکان  امید آن دارند که دولت تدبیر و امید هر چه سریعتر به تکمیل آنها پرداخته تا آنها سر پناهی در این شرایط سخت اقتصادی داشته باشند.

به گزارش طوفان نیوز مدیر عامل بانک مسکن هم  با اعلام اینکه سقف تسهیلات ساخت مسکن به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافت از ابلاغ بخشنامه تضمین فروش اقساطی مسکن طی هفته آینده خبر داده است..

بت شکن در پاسخ  به خبر نگار ما با بیان اینکه سقف تسهیلات ساخت مسکن به 150 میلیون تومان افزایش یافت، اظهار کرد: شرط پرداخت این تسهیلات استفاده از فناوری‌های نوین در بحث صنعتی‌سازی مسکن است.

وی گفت: این تسهیلات برای شهرهای تهران، کرج، مشهد، تبریز، اهواز و شیراز پرداخت می‌شود.

او یادآور شد: وام ساخت و ساز معمولی 90 میلیون تومان است.

بت شکن با اشاره به افزایش سقف صندوق پس انداز یکم، تصریح کرد: تاکنون 39 هزار نفر در حساب پس انداز یکم سپرده گذاری کرده اند که توانسته ایم 8 هزار میلیارد ریال تجهیز منابع کنیم که از خردادماه پرداخت تسهیلات آغاز می شود.

حال باید دید این وعده ها کی به سر انجام می رسد  تا موج عظیمی که مستاجر هستند و پول خود را در خانه های مهر ریخته اند از سوی مسئولان عملی گردد

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16576مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393