اختیار تصمیم گیری در مدیریت یک مسوولیت است، نه یک حق 


اختیار تصمیم گیری در مدیریت یک مسوولیت است، نه یک حق

یک پژوهشگر و استاد دانشگاه گفت: تصمیم گیری یکی از وظایف اصلی و مهم مدیران است تا جایی که برخی از اندیشمندان تصمیم گیری را هم معنا با مدیریت می‌دانند.

دکتر مجتبی کیایی افزود: یک مدیر بايد بتواند به طور شفاف محیط درون و خارج سازمان را تحلیل نمايد و نسبت به مسایلی كه مي‌توانند در سرنوشت سازمان موثر باشند به درستی تصمیم گیری کند.

وی بیان کرد: از این رو تصمیم گیری سازمانی نیازمند مهارت‌های گوناگونی همچون مهارت‌های فکری، سیاسی، ارتباطی و نیز مهارت یکپارچه سازی به مفهوم توانایی تلفیق ملاحظات گوناگون سازمانی، اجتماعی و اقتصادی است.

کیایی ادامه داد: یکی از مشکلات رایج در تصمیم‎گیری انتخاب متعصبانه است، به این مفهوم که ذهن به دنبال گزینه‌هایی می‌رود که عملکرد گذشته ‎را تایید کند، هر چند که این عملکرد چندان قابل دفاع نباشد.

وی گفت: در این حالت با مدیری مواجه می‌شویم که نمی‌تواند خود را از تصمیمات اشتباه گذشته رها کند، شاید دلیل این موضوع آن باشد که مدیر به طور ناخودآگاه احساس می‌کند که با پذیرش اشتباه گذشته خود در معرض اتهام یا تفاسیر سایرین قرار می‌گیرد، غافل از اینکه پذیرش به موقع یک اشتباه نه تنها جلوی اشتباهات بزرگتر را می‌گیرد، بلکه به نوعی نشانگر بلوغ روانی و شهامت مدیر است.

کیایی با بیان این موضوع که گاهی مدیران به منظور جلوگیری از خدشه دار شدن وجهه خود اقدام به تصمیم گیری می‌کنند، عنوان کرد: در چنین شرایطی منافع سازمانی قربانی منافع فردی می‌شوند. این در حالی است که تصمیمات مدیریتی می‌بایست در راستای بهبود شرایط سازمان، کارکنان و مشتریان باشد، نه در جهت حفظ یا بهبود وجهه مدیر.

این استاد دانشگاه یادآور شد: یک مدیر شایسته تمام توان خود را صرف مجموعه ای که نسبت به آن مسوولیت دارد می‌کند، ولی در برخی موارد مدیران به جای معطوف کردن تلاش خود به هدایت سازمان به دنبال جایگاه بعدی خود هستند، در چنین شرایطی فعالیت‌هایی انجام می‌دهند و تصمیماتی می‌گیرند که در ارتقای جایگاه آینده آنان تاثیرگذار باشد.

وی تاکید کرد: نباید فراموش کرد که اختیار تصمیم گیری در مدیریت یک مسوولیت است، نه یک حق.

این استاد مدیریت عنوان کرد: یکی از اصول اساسی در تصمیم گیری توجه به نتایج حاصل از تصمیم گیری است، به این معنا که می‌بایست تصمیم گیری با تصور غایت تصمیم انجام گیرد، نه صرفا با در نظر گرفتن نتایج گذرا و کوتاه مدت آن. این موضوع یکی از نکات اساسی در تصمیم گیری و پیش فرض اصلی در مدیریت بر مبنای هدف است.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16756مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393