هشدار ها شروع شد/بحران کمبود برق در تابستان 


هشدار ها شروع شد/بحران کمبود برق در تابستان

نرگس ذهبی نژاد-بحران کمبود برق و قطعی آن در فصل گرما باز هم سوژه برخی مدیران در حوزه انژی شده به طوری که هشدار ها به مردم آغاز شده است که اگر مصرف را کم نکنید، تابستان بحران کمبود برق داریم.

با وجود افزایش بارش‌ها و وجود آب و هوای متبوع بهاری در اکثر استان‌ها، پیک مصرف برق درحالی رو به افزایش بوده که توانیر از احتمال وقوع بحران برقی در تابستان خبر می‌دهند.

بر اساس این گزارش عليرضا احمد يزدي در سمینار مدیریت مصرف انرژی در کشور با اشاره به بحرانی شدن مصرف برق و انرژی در ایران،  چندی پیش گفت: از آنجايي كه مديريت مصرف انرژي از اركان اقتصاد مقاومتي بوده، صنعت برق براي رسيدن به اهداف تعیین شده راهي به جز مديريت مصرف ندارد.

معاون مديريت مصرف توانير گفت: با این وجود در فصل تابستان به دليل استفاده زياد از وسايل سرمايشي و از طرف ديگر به سبب پايين آمدن راندمان نيروگاه ها در گرما، مديريت مصرف بهصورت ویژه باید در دستور کار قرار بگیرد.

به گفته او این بحران در صورت عدم مدیریت مصرف انرژی برای تابستان سال‌جاری آشکار خواهد شد و با آن به صورت جدی روبرو خواهیم شد.

احمد يزدي با اشاره به ضرورت مدیریت مصرف با فرهنگ سازی و آموزش، تاکید کرد: علاوه بر این افزایش تولید و مصرف برق در کشور منجر به انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد شد.

بر این اساس با  افزایش دمای هوا در اکثر استان‌های کشور پیک مصرف به صورت چراغ خاموش در حال افزایش است.

معاون توانیر  هم با تشریح ۳ برنامه مقابله با خاموشی‌های تابستانی، از مذاکره با استانداری‌ها برای کاهش ساعت کاری ادارات در برخی از روزهای تابستان خبر داد.

محمودرضا حقی‌فام در تشریح برنامه‌های جدید تأمین برق تابستانی، گفت: در حال حاضر سه سناریوی افزایش ظرفیت تولید نیروگاه‌ها، مدیریت پیک مصرف بار و تغییر ساعات کاری ادارات برای مدیریت بیشتر تولید، انتقال، توزیع و مصرف برق تابستانی در دستور کار قرار گرفته است.

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر با بیان اینکه به منظور مدیریت پیک بار مصرف در حوزه صنایع، اجرای طرح تعطیلات و تعمیرات و پروژه ذخیره عملیاتی اجرایی خواهد شد، تصریح کرد: علاوه بر آن در حوزه صنایع کشاورزی هم به دنبال تغییر ساعات مصرف برق از دوره پیک به ساعات غیرپیک هستیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه مذاکراتی با برخی از استانداری‌ها برای تغییر ساعت کاری ادارات آغاز شده است، اظهار داشت: در صورت تغییر ساعت کاری ادارات در برخی از شهرها این تغییرات توسط استانداری‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

حقی‌فام با بیان اینکه فعلاً هیچ‌گونه برنامه‌ای برای اعمال خاموشی‌های برنامه‌ریزی‌ شده تابستانی نداریم، تاکید کرد: چنانچه پیک مصرف برق از محدوده ۵۲ هزار مگاوات عبور کند، در برخی از صنایع همچون کشاورزی، با جابجایی ساعات پیک مصرف، سعی می‌کنیم که تا حدودی مصرف برق تابستانی را مدیریت کرده و از اعمال خاموشی‌ها جلوگیری کنیم.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16893مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393