نشست هم‌اندیشی کارآفرینی و اشتغال بانوان در حوزه صنایع کوچک و مشاغل خانگی 


نشست هم‌اندیشی کارآفرینی و اشتغال بانوان در حوزه صنایع کوچک و مشاغل خانگی

 

نشست هم‌اندیشی کارآفرینی و اشتغال بانوان در حوزه صنایع کوچک و مشاغل خانگی با حضور نمایندگان استانداری، سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اداره کل آموزش فنی و حرفه‌ای، شهرداری، کمیته امداد امام خمینی، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی، اتاق اصناف و جمعی از فعالان خوشه‌های کسب و کار به میزبانی شرکت شهرک‌های صنعتی تهران برگزار شد.

به گزارش  طوفان نیوز ازروابط عمومی شرکت شهرک‌های صنعتی تهران، در ابتدای این نشست معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی تهران با بیان این‌که تمرکز بر روی کارآفرینی بانوان در صنایع کوچک به عنوان یک مأمویت در شرکت شهرک‌های صنعتی دنبال می‌شود، گفت: وجود خوشه‌های صنعتی و کسب و کارهای خرد در شهرک‌های صنعتی، ظرفیت توسعه اشتغال برای بانوان را افزایش داده است.

نسرین مصدق صدقی افزود: در حوزه صنعت به‌طور طبیعی بخش نسبتاً قابل توجهی از بازار کار را بانوان به‌عهده دارند و باید به فعالیت بانوان در صنعت به‌عنوان یک ظرفیت نگاه شود.

وی اضافه کرد: تا کنون برای تجمیع ظرفیت‌ها و هم‌اندیشی به منظور توسعه اشتغال بانوان، ارتباط منسجمی میان دستگاه‌ها وجود نداشته است و هدف این گردهمایی نیز ایجاد ارتباط و هماهنگی میان دستگاه‌ها برای پیشبرد همکاری‌هاست.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی تهران تصریح کرد: اگر بخواهیم اقدام مؤثری در زمینه اشتغال بانوان انجام دهیم، باید برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشیم و برای این برنامه‌ریزی با دو نوع مخاطب در بازار کار مواجه هستیم.

مصدق صدقی گفت: دسته اول مخاطبان ما مربوط به ظرفیت‌های موجود در مشاغل بانوان است که باید مورد حمایت قرار گیرد. دسته دوم، ظرفیت اشتغال برای بانوانی است که جویای کار هستند، اما هنوز در چرخه صنعت وارد نشده‌اند و لازم است میان این افراد و صنعت ارتباط ایجاد کنیم.

وی افزود: به عنوان مثال، در اتحادیه طلا و جواهر پتانسیل خوبی برای اشتغالزایی وجود دارد و فعالان این صنف طرح‌های آماده‌ای هم ایجاد کرده‌اند.

معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی تهران اضافه کرد: در بخش‌هایی امکان پیمانکاری انفرادی وجود دارد که باید این ظرفیت‌ها را نیز شناسایی کنیم.

مصدق صدقی با اشاره به این‌که یکی از ایده‌های شرکت شهرک‌های صنعتی تهران، ایجاد کارگاه‌های کوچک متمرکز با هدف کاهش هزینه‌های سربار تولید است، از آمادگی سازمان متبوع خود برای همکاری با دستگاه‌های مرتبط با اشتغال و توسعه کسب و کار در کشور خبر داد.

مشاور و مدير حوزه مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران نیز در این نشست بر استفاده از ظرفیت‌های مفغول مانده آحاد جامعه و به‌خصوص بانوان با ایجاد هم‌افزایی در سطح دستگاه‌های اجرایی استان تأکید کرد.

امید ساعی گفت: دستگاه‌های اجرایی مسئول اشتغال می‌توانند در مشارکتی منسجم با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی به‌عنوان متولی ایجاد خوشه‌های کسب و کار در کشور، زمینه‌های همکاری گسترده‌تری را برای کاهش نرخ بیکاری در جامعه فراهم سازند.

وی به برجام و گشایش فضای ارتباطات بین‌المللی همسو با مقاوم‌سازی اقتصاد ملی کشور نیز اشاره کرد و افزود: تغییر و تحولات سازمانی و مدیریت جدید سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران با تفکری همسو و همدل که با حضور عضوی از خانواده این سازمان بر مسند معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تکمیل شده است، فرصت تاریخی درخشانی را برای همکاری‌های سازنده بین بخشی پیش روی ما قرار داده است.

مشاور و مدير حوزه مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی تهران، توانمندسازی جوامع محلی و روستایی، جایگزینی فرهنگ تسهیلات محوری با فرهنگ کار گروهی و خوشه‌ای، حذف قوانین و مقررات مخل کسب و کار، تغییر رویکرد تفکیک جنسیتی در ایجاد کسب و کار و بازگشت به سنت‌های فرهنگی کار و تولید در جامعه را از جمله راهکارهای توسعه کارآفرینی و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت‌های اقتصادی کشور دانست.

ساعی همچنین از نمایندگان اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهران خواست زمینه حضور شرکت شهرک‌های صنعتی تهران به‌عنوان متولی ایجاد زیربناهای صنایع کوچک و خوشه‌های کسب و کار در ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی را فراهم نمایند.

وی ابراز امیدواری کرد با همکاری جمعی تمامی دستگاه‌های اجرایی مسئول اشتغال در استان تهران، گام مناسبی برای تقویت روح خودباوری و خودکفایی و مردمی کردن اقتصاد و تحقق تأکیدات مقام معظم رهبری در سال “اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل” برداشته شود.

مشاور امور بانوان و خانواده شرکت شهرک‌های صنعتی تهران نیز در ادامه این نشست گفت: ما تمایل داریم از حداکثر توانایی و پتانسیل‌های بانوان استفاده کنیم؛ چرا که با توسعه اشتغال برای بانوان می‌توانیم ظرفیت‌های خالی مانده شهرک‌های صنعتی را وارد خانه‌ها کنیم.

بهاره حاجی‌زاده با بیان این‌که تعداد مشاغل برای بانوان در جامعه محدود است، افزود: 8 بند اول ابلاغیه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مربوط به استفاده از ظرفیت‌های استفاده نشده جامعه است که توجه به این سیاست‌ها می‌تواند در تحقق اهداف ما راهگشا باشد.

وی اضافه کرد: مدیریت شرکت شهرک‌های صنعتی به تازگی پیشنهاد کردند تا در روستاها مشاغل کوچک خانگی ایجاد کنیم که برای تحقق آن، لازم است مسیر مدونی را برای پیمودن مشخص نماییم.

مشاور امور بانوان و خانواده شرکت شهرک‌های صنعتی تهران ادامه داد: به منظور توسعه اشتغال بانوان، پیشنهاد ما تنظیم یک سند راهبردی است که برای این منظور، به اطلاعات سازمان‌ها و مخصوصاً آمار اشتغال و بیکاری در بازه‌های سنی مختلف نیازمند هستیم.

حاجی‌زاده اظهار کرد: در این سند راهبردی، افرادی که در جمعیت آماری ما قرار می‌گیرند، ممکن است در فضاهای صنعتی جذب شوند و یا مشاغل خانگی ایجاد کنند.

وی افزود: دلایل ما برای تنظیم این سند، ایجاد برنامه‌ای است که بتوانیم در یک مسیر منسجم حرکت کرده و نقاط ضعف و قوت خود را مورد سنجش قرار دهیم.

مشاور امور بانوان و خانواده شرکت شهرک‌های صنعتی تهران امکان طبقه‌بندی اطلاعات، افزایش امکان تحقق اهداف از طریق زمان‌بندی و ساز و کار بخشیدن به راهکارها را از جمله ویژگی‌های این سند راهبردی عنوان کرد.

در ادامه این نشست، پیش‌نویس سند راهبردی افزايش ظرفيت اشتغال بانوان استان تهران در حوزه صنايع كوچك و مشاغل خانگی به بحث و بررسی گذاشته شد و در پایان، پس از جمع‌بندی مباحث مقرر شد دستگاه‌های اجرایی نسبت به ارائه دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود در نشست بعدی اقدام نمایند

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16893مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393