جهش مصرف برق مساوی با خاموشی است 


جهش مصرف برق مساوی با خاموشی است

نرگس ذهبی نژاد-این روزها در برخی  مناطق تهران شاهد خاموشی هایی هستیم که مردم را با مشکل مواجهه کرده است.

مصرف برق آن هم در زمان پیک موضوعی است که برخی مسولان را به واکنش وا داشته و اخیرا هشدارهایی  برای خاموشی داده اند.

در این راستا امسال با افزایش دمای هوا زمان استفاده از دستگاه های خنک کننده نیز افزایش یافته  وهمین موضوع سبب شد تا روز گذشته وزیر نیرو اعلام کند  اگر مردم در مصرف برق صرفه‌جویی نکنند، اعمال خاموشی قطعی است.

وزیر نیرو همچنین در خصوص آخرین وضعیت تامین برق تابستانی مشترکان، تصریح کرد: شرایط تأمین برق برای تابستان امسال در وضعیت حساسی قرار داشت چرا که به میزان نیاز مصرف، در سال‌های گذشته سرمایه گذاری انجام نگرفته بود.

این عضو کابینه دولت با اعلام اینکه با تمهیداتی که از سوی وزارت نیرو انجام شد، حدود یکهزار و ۸۰۰ مگاوات صرفه‌جویی در میزان مصرفی که در زمان پیک تخمین می زدیم انجام گرفته است، اظهار داشت: به همین دلیل تا امروز خاموشی در کشور رخ نداده است.

وزیر نیرو با بیان  اینکه لازم است مردم در مصرف برق، مدیریت مصرف و صرفه جویی در زمان پیک را مورد توجه قرار دهند، خاطرنشان کرد: هشدار می‌دهیم که اگر مردم صرفه ‌جویی برق را در دستور کار خود قرار ندهند، خاموشی برق رخ خواهد داد.

در حال حاضر مصرف در مرز 49 هزار مگاوات قرار گرفته است و این در حالی است که ما به راحتی تا 51 هزار مگاوات را تولید می کنیم.

برخی مسولین می گویند اما با افزایش دما وجهش مصرف برق امکان کمبود در مدار را شاهد خواهیم بود اما شرکت توزیع توانیر آمادگی کامل برای هرگونه چالش احتمالی را داراست.

بر خلاف تصور عامه مردم ساعات پیک مصرف در روز فشار بیشتری را بر مدار وارد می کند.در حال حاضر پیک مصرف در روز از ساعت 12 ظهر تا ساعت 16 و پیک مصرف شبانه از ساعت 20 تا 23 می باشد که مصرف در پیک شب هزار و 500 مگاوات کمتر از روز است.

انها معتقدند امسال با استفاده از تکنیک های مدیریت مصرف، مجبور به احداث نیروگاه های جدیدتر نشدیم و تنها تعداد اندکی به نیروگاهها افزوده شده است.

لذا مسولین خواستار آن شدند تا  مشترکین  در بخش خانگی در ساعت های پیک مصرف تا حد ممکن صرفه جویی را انجام داده و در این ساعات از وسایل غیر ضروری پرمصرف استفاده نکنند.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16876مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393