افزایش متقاضیان مسکن مهر با افزایش اجاره بها در پایتخت 


افزایش متقاضیان مسکن مهر با افزایش اجاره بها در پایتخت

سارا فرزانه-چند روز پیش اقای آخوندی وزیر راه و شهر سازی مجددا به مسکن مهر حمله کرد و این بر خلاف قول هایی بود که سالهای قبل به مردم داده بود که مسکن مهر پس از تکمیل شدن به تمامی متقاضبان واگذار می شود.

در حال حاضر اگر سری به شهرهای جدید از جمله پرند بزنید شاهد آبادانی این شهر ها هستیم و از همه مهمتر آنکه اکثر کسانی که در این شهر ها ساکنند قبلا مستاجر بوده و در حال حاضر صاحب یک سقف و آشیانه شده اند.

این در حالی است که پس آزاد شدن نقل و انتقال مسکن مهر جمعیت بیشتری به سوی این شهر های جدید هجوم آورده اند.

بر اساس گزارش میدانی طوفان نیوز ،با آزاد شدن نقل و انتقال مسکن مهر و از طرفی افزایش نرخ اجاره خانه در تهران و اطراف آن ،بیشتر مردم ترجیح دادند در شرایط فعلی وبا توجه به گران شدن مسکن در پایتخت  به شهر های جدید رفته و در آنجا ساکن شوند که این موضوع رضایت بسیاری از مردم را فراهم کرده است .

حال وزیر راه و شهرسازی در حمله جدید به مسکن مهر این طرح را عامل ۹برابر شدن قیمت زمین و ۶برابر شدن قیمت ساختمان دانسته و گفته است: پول مردم را در بیابان حرام کرده‌اند.

گویا قرار نیست مسکن مهر از کنایه‌ها و اتهامات دولتی‌ها خلاص شود؛ این طرح طی سه سال اخیر به‌طور مستمر آماج حملات مسئولان ذی‌ربط و غیر ذی‌ربط قرار داشته که پیشتاز این رویه وزیر “شهرونددوست” دولت تدبیر و امید بوده است و باید گفت آیا مردم طبقه ضعیف راهی دیگر جز رفتن به شهر های جدید دارند؟

آخوندی از مردادماه سال ۹۲ تا امروز بیش از آنکه به وعده‌های خود جامه عمل بپوشاند، طرح مسکن مهر را مورد انتقادات شدید قرار داده است. وی اواخر خردادماه امسال به مجلس رفت و طرح مسکن مهر را فاجعه‌آمیز خواند.

آخوندی به نمایندگان مجلس گفت: «طرح فاجعه‌آمیز مسکن مهر با وجود اینکه ۱۰۰هزار میلیارد تومان هزینه به‌همراه داشت، اما در گزارش وزیر کشور اعلام شد حدود ۱۹ میلیون بدمسکن در کشور وجود دارد و ۹ میلیون نفر حاشیه‌نشین؛ البته وزارت راه و شهرسازی به تکمیل مسکن‌های مهر متعهد است و حدود ۲ میلیون و ۲۱۵ هزار پروژه را مورد رسیدگی قرار داده است. نکته دیگر اینکه ۱۱۷ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی هستند که جای تأمل دارد».

پیش از آن نیز وزیر راه و شهرسازی از واژه‌هایی مانند “مزخرف”، “سیب گندیده”، “طرح پوپولیستی” و… برای مسکن مهر استفاده کرده بود. آخوندی در جدیدترین اظهارات خود مدعی شده که مسکن مهر قیمت زمین را ۹ برابر و قیمت ساختمان را ۶ برابر کرده است.

وی با بیان اینکه وضع پروژه‌های مسکن مهر حتی از پروژه‌های ساخت‌وساز اروپایی‌ها پس از جنگ جهانی دوم هم که دهه‌ها نابسامانی در محیط شهرهای این کشورها را در پی داشت، بدتر و نابسامان‌تر است، گفته است: در نتیجه این پروژه ــ مسکن مهر ــ چه اتفاقی رخ داد؟ قیمت زمین ۹ برابر شد، قیمت ساختمان ۶ برابر شد. اقتصاد را با یک تورم ۴۰درصدی مواجه کرد، ضمن اینکه به دسترسی مردم به مسکن هیچ کمکی نکرد.

وی با طرح این ادعا که “در یکی از گزارش‌هایی که سازمان بازرسی کل کشور قبل از دوره ما نوشته است بیان شده که واحدهایی که ۱۰۰درصد تحویل مردم شده، اغلب نه نما دارند و نه تکمیل شده‌اند و گرفتاری زیادی دارند” افزود: «۱۱۷ هزار واحد مسکن مهر اصلاً مشتری ندارد، اینها دیگر تکمیل کردن ندارد، چون مشتری ندارد. ۴۹ هزار واحد هم در دادگاه مسئله دعوی دارد و تا دادگاه رسیدگی نکند و قاضی حکم ندهد، کاری برای آن نمی‌شود انجام داد

بسیاری از کارشناسان و مردم می گویند در صورتیکه قیمت مسکن مهر افزایش پیدا نکند  قطعا شاهد حضور جمعیت بیشتری در این شهر ها خواهیم بودو این مسئله از نگرانی های کسانی که صاحب ملک نیستند  می کاهد.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16893مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393