آب و برق فعلا گران نمی شود 


آب و برق فعلا گران نمی شود

نرگس ذهبی نژاد-افزایش قیمت آب و برق فعلا منتفی است این گفته وزیر نیرو است که به مناسبت هفته  دولت این خبر را در جمع خبر نگاران اعلام کرد.

به گزارش طوفان نیوز چیت چیان اعلام کرد که برنامه ای فعلا برای گرانی آب و برق نداریم و هیچ سناریویی به دولت ارائه نگردیده است.

چیت‌چیان گفت: میزان افزایش قیمت این دو حامل انرژی در طول سه سال گذشته کمتر از نرخ تورم بوده است.

وزیر نیرو با اعلام اینکه افزایش قیمت آب و برق موضوع جدیدی نیست، تصریح کرد: با این وجود در طول چند هفته اخیر پیشنهاد جدیدی از سوی وزارت نیرو به هیات دولت به منظور افزایش دوباره قیمت آب و برق ارائه نشده است.

او در تشریح مهمترین دستاوردهای صنعت آب و برق ایران، گفت: همزمان با فرا رسیدن هفته دولت، دو سد در خراسان شمالی و اصفهان و سه شبکه زهکشی و آبیاری در سه استان لرستان، مازندران و اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد.

او با تاکید بر اینکه مجموع سرمایه گذاری‌های انجام شده در طرح‌های صنعت آب که در این هفته به بهره‌برداری خواهند رسید یک‌هزار و ۳۶۶ میلیارد تومان است، در خصوص طرح های آماده افتتاح برقی هم بیان کرد: هفته دولت، سه نیروگاه برق گناوه، بهبهان و سیرجان با ظرفیتی بالغ بر یک‌هزار و ۴۶۰ مگاوات به بهره‌برداری خواهد رسید.

این مقام مسئول با بیان اینکه در این مدت هفت پست ۴۰۰ کیلووات، ۱۹ پست ۲۳ کیلووات، ۳۲ پست ۱۳۲ کیلووات و ۳۳ پست ۶۳ کیلووات به بهره‌برداری خواهند رسید، تاکید کرد: در حوزه انرژی‌های نو هم هفته دولت در مجموع ۲۲ پروژه با سرمایه گذاری بالغ بر ۲۸۴ میلیارد ریال راه اندازی و افتتاح رسمی خواهد شد.

وی با اشاره به بهره‌برداری از ۳ توربین بادی در مجموع به ظرفیت ۷.۵ مگاوات در کهک استان قزوین، پست انتقال برق بادی ۱۳۲.۲۰ کیلوولت بینالود، احداث نیروگاه ۲۲۸ کیلوواتی خورشیدی در قم، تبیین کرد: در هفته دولت تعداد روستاهای برق‌دار شده سراسر کشور از ابتدای امسال تا هفته دولت ۶۲ روستا با ۷۶۰ خانوار روستایی بوده که در مجموعً ۶۰ میلیارد ریال هزینه در برداشته است.

وزیر نیرو با یادآوری اینکه هم اکنون تعداد کل روستاهای برق‌دار کشور به ۵۶ هزار و ۲۳۲ روستا افزایش یافته است، گفت: پیش بینی می‌شود تا پایان امسال تمامی روستاهایی که بیش از ۱۰ خانوار سکنه دارند، برق‌دار شوند که بر اساس آمارهای اعلام شده تعداد کل این روستاها ۵۸۰ روستا است.

وی در ادامه با اشاره به ارزش کل سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در پروژه‌های قابل بهره‌برداری در هفته دولت هم توضیح داد: تعداد کل پروژه‌های قابل بهره‌برداری در این هفته در صنعت آب و برق ۳ هزار و ۴۰۲ پروژه است که در مجموع بیش از ۶ هزار و ۸۸۶ میلیارد تومان در آن‌ها سرمایه گذاری شده است.

چیت چیان در ادامه با اشاره به شروع عملیات اجرایی بخشی از پروژه‌های در صنعت آب و برق گفت: هفته دولت، عملیات اجرایی سد “کانی‌سیب” پیرانشهر با ظرفیت مخزن ۲۲۰ میلیارد مترمکعب کلید می خورد ضمن آنکه عملیات اجرایی شبکه‌های آبیاری و زهکشی بیش از ۲۵۰۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی آذربایجان غربی آغاز خواهد شد.

وزیر نیرو با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ۲۲ طرح تصفیه‌خانه آب و فاضلاب کشور با حضور بخش خصوصی، تصریح کرد: در این هفته عملیات احداث ۱۲ نیروگاه با ظرفیتی بالغ بر ۶ هزار و ۸۴ مگاوات در ۱۱ شهر کشور کلنگ‌زنی خواهد شد.

 

این عضو کابینه دولت در ادامه با بیان اینکه در مدت سه سال گذشته تاکنون ۳۸ واحد نیروگاهی با ظرفیت بیش از ۶ هزار مگاوات به بهره‌برداری رسیده است، بیان کرد: در طول این سه سال ظرفیت نیروگاهی کشور از ۶۹ هزار مگاوات به ۷۵ هزار و ۱۹۹ مگاوات رسیده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه در این مدت یک‌هزار و ۵۳۸ روستای محروم کشور از نعمت برق برخوردار شده اند، تبیین کرد: از سوی دیگر تلفات برق که پیش از این به بیش از ۱۵ درصد بود، به ۱.۷ درصد رسیده است.

وی با اعلام اینکه در طول فعالیت دولت یازدهم ۱۹ سد به بهره‌برداری رسیده که ظرفیت مخازن آن‌ها بیش از ۴ میلیارد مترمکعب آب است، یادآور شد: این میزان از افزایش ظرفیت مخازن سدها، ۲۰ برابر حجم مخزن سد کرج است.

چیت چیان با تاکید بر اینکه در طول این مدت بیش از ۱۵۰ هزار هکتار به شبکه‌های آبیاری و زهکشی کشور اضافه شده است، اعلام کرد: حدود ۳ هزار و ۸۰۰ روستای کشور هم با جعیتی بیش از ۲ میلیون نفر از شبکه آب شرب سالم بهره‌مند شده‌اند.

به گفته وزیر نیرو در طول سه سال گذشته تاکنون ۲۶ تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرهای مختلف کشور با پوشش جمعیتی بالغ بر ۳.۶ میلیون نفر طراحی، ساخت، نصب و به بهره برداری رسیده است.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16876مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393