تولید برق ایران افزایش یافت 


تولید برق ایران افزایش یافت

 

نرگس ذهبی نژاد-وزارت نیرو با اشاره به افزایش حدود ۱.۵ درصدی تولید برق در کشور، اعلام کرد: از ابتدای سال ۹۵ تاکنون تولید برق از مرز ۱۸۵ هزار گیگاوات ساعت عبور کرده است که این مقدار نشان از افزایش دارد.

به گزارش  طوفان نیوز، وزارت نیرو امروز با انتشار گزارشی درباره آخرین وضعیت تولید برق و انرژی از ابتدای سال ۹۵ تاکنون، اعلام کرد: از ابتدای امسال تاکنون تولید انرژی الکتریکی در ایران بیش از یک درصد افزایش یافته است. بر این اساس میزان تولید برق کشور از ابتدای امسال تاکنون به بالغ بر ۱۸۵ هزار و ۴۹۴.۲ گیگاوات ساعت رسیده که این میزان ۱.۱۵ درصد بیش از انرژی تولیدی کشور در زمان مشابه پارسال بوده است.

از مجموع انرژی تولیدی در داخل از ابتدای امسال تاکنون، ۱۷۲ هزار و ۷۷۵.۴ گیگاوات ساعت به واحدهای حرارتی و ۱۰ هزار و ۸۹.۶ گیگاوات ساعت به واحدهای برق‌آبی اختصاص یافته است. در مجموع تولید برق در ایران از ابتدای سال ۹۵ تاکنون در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود ۱.۵ درصد افزایش یافته است. دراین مدت، تولید نیروگاه‌های حرارتی در مقایسه با دوره مشابه پارسال ۰.۷۱ درصد افزایش و تولید نیروگاه‌های برق آبی نیز ۷.۰۲ درصد رشد داشته است.

در حال حاضر ظرفیت تولید برق ایران به بیش از ۷۴ هزار مگاوات رسیده که همزمان با افزایش ظرفیت تولید برق از ابتدای امسال تاکنون، ایران قصد دارد در قالب برنامه ششم توسعه با بهره برداری از حدود ۲۶ هزار مگاوات واحد جدید نیروگاهی، این ظرفیت را به ۱۰۰ هزار مگاوات افزایش دهد.

این در حالی است  که معاون وزیر نیرو چند روز پیش  با بیان اینکه به زودی ایران چند مناقصه بین‌المللی احداث نیروگاه برگزار می‌کند، شرایط نیروگاه‌سازی شرکت‌های خارجی در کشور در قالب قراردادهای BOO‌ و BOT را تشریح کرد.

هوشنگ فلاحتیان گفت: در شرایط فعلی بیش از ۶۰ درصد برق کشور توسط نیروگاه‌های خصوصی تولید شده و تنها ۴۰ درصد آن توسط بخش دولتی تولید می‌شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اعلام اینکه سهم زیادی از نیروگاه‌های دولتی کنونی نیز در لیست فروش و واگذاری به بخش خصوصی قرار دارد، تصریح کرد: علاوه بر آن نیز به دنبال اصلاح ساختاری شرکت‌های توزیع جهت خصوصی سازی آن‌ها هستیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه ۱۰۰ درصد تجهیزات توزیع و ۹۰ درصد تجهیزات پست و انتقال در داخل کشور تولید می‌شود، اظهار داشت: ایران در کنار کشورهای بزرگ نیروگاه‌ساز نیز صاحب تکنولوژی ساخت نیروگاه است و روز به روز در این زمینه پیشرفت می‌کند.

وی در خصوص روند سرمایه‌گذاری‌ها در صنعت برق کشور هم توضیح داد: در طول یک‌سال گذشته مذاکرات و مراجعات متعددی از اروپا و آسیا به خصوص شرکت‌های کره‌ای، چینی و ژاپنی برای مشارکت در صنعت برق داشته‌ایم.

فلاحتیان با اشاره به لزوم همکاری شرکت‌های خارجی با شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق بیان کرد: در فضای کنونی شرکت‌های خارجی و شرکت‌های ایرانی باید با یکدیگر مشارکت داشته باشند و وزارت نیرو نیز از مشارکت آن‌ها حمایت می‌کند.

وی از طراحی قراردادهای شفاف برای توسعه سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت برق خبر داد و یادآور شد: امکان سرمایه گذاری خارجی به صورت BOO و BOT   با تأمین سرمایه مورد نیاز به صورت کامل یا بیش از نیمی از سرمایه از سوی شرکت‌های خارجی وجود دارد و قراردادهای کاملاً شفافی تهیه شده که متن این قراردادها در سایت شرکت مادر تخصصی نیروگاه‌های برق حرارتی وجود دارد.

معاون وزیر نیرو تاکید کرد: برخی شرکت‌های خارجی در ایران تمایل به سرمایه‌گذاری به صورت BOO‌ و BOT و برخورداری از تضمین دولتی دارند که در صورت اجرای نیروگاه‌های دولتی به این شیوه، حتماً مناقصه بین‌المللی برگزار می‌کنیم.

وی افزود: اگر بخش خصوصی داخلی بخواهد با یک شرکت خارجی همکاری کند، شرکت ایرانی ضمانت‌های لازم را نزد بانک عامل ایرانی قرارداده و بانک این ضمانت را به سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اعلام می‌کند، بنابراین بانک عامل ایرانی تضمین پرداخت را به شرکت‌های خارجی می‌دهد.

به گفته این مقام مسئول اگر شرکت خارجی بخواهد به‌ صورت مستقل در ایران سرمایه‌گذاری کند، بر اساس قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذار خارجی (فیپا) که مصوب مجلس شورای اسلامی است، تضمین لازم داده می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16876مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393