کاهش ۵۹ درصدی حجم بارش‌های کشور 


کاهش ۵۹ درصدی حجم بارش‌های کشور

نرگس ذهبی نژاد-کاهش بارندگی در پاییز امسال مشکلاتی را به همراه داشته و این موضوع ممکن است تابستان آینده را با کم آبی هایی روبرو کند .البته میزان بارش در بسیاری از مناطق کشور نسبتا قابل قبول بوده اما این مقدار کفاف آب لازم برای تابستان را نخواهد داشت.

در این راستا چند روز پیش وزارت نیرو با اشاره به کاهش ۵۹ درصدی حجم بارش‌های کشور، اعلام کرد: در برخی از مناطق شرق کشور، تا کنون حتی بارش یک قطره باران هم به ثبت نرسیده است.

وزارت نیرو با انتشار گزارشی درباره آخرین وضعیت حجم بارش‌های کشور، اعلام کرد: ارتفاع ریزش‌های جوی از ابتدای مهرماه امسال تا دیروز (شنبه ۲۷ آذرماه جاری) به ۳۵ میلی‌متر رسیده است.

بر این اساس، این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه بلند مدت(با ۵۵ میلی‌متر بارش)، ۳۶ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته(با ۸۶ میلی‌متر بارش)، ۵۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بیشترین بارش در ۶ حوضه آبریز اصلی کشور، مربوط به حوضه آبریز دریای خزر با ۱۲۱ میلی‌متر بوده که در مقایسه با سال آبی گذشته، ۳۷ درصد و در مقایسه با متوسط ۴۸ ساله حدود ۵ درصد کاهش داشته است.

کمترین بارش نیز در حوضه‌های شش گانه اصلی کشور، مربوط به حوضه آبریز مرزی شرق با یک میلیمتر بوده که در مقایسه با سال آبی گذشته ۹۵ درصد و متوسط بلندمدت، ۹۳ درصد کاهش داشته است.

از سوی دیگر بیشترین میزان بارش‌ها در ایستگاه دینارسرا در استان مازندران با ۷۴۰ میلیمتر و کمترین میزان بارش‌ها در ایستگاه‌های چابهار در سیستان و بلوچستان، جنت آباد جنگل در خراسان رضوی، خونیک علیا در خراسان جنوبی با صفر میلیمتر به ثبت رسیده است.

این در حالی است که حجم بارش‌های کشور از اول مهر تا پایان ۲۷ آذر معادل ۵۷ میلیارد و ۶۸۱ میلیون مترمکعب ثبت شده است.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16876مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393