کتاب، ترازویی است که می توان فرهیختگی اشخاص را با آن سنجید 


کتاب، ترازویی است که می توان فرهیختگی اشخاص را با آن سنجید

یک محقق و پژوهشگر کشور با اشاره به ضرورت ترویج فرهنگ کتابخوانی در بین اقشار مختلف جامعه، گفت: کتاب، ترازویی است که می‌توان فرهیختگی اشخاص را با آن سنجید

مهندس مجید ملازاده در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: وظیفه همه افراد فرهیخته و نهادهای فرهنگی کشور تلاش برای اشاعه، گسترش و تقویت هرچه بیشتر مسأله کتاب و کتابخوانی است.

این کارشناس ارشد حوزه مدیریت با اشاره به ضرورت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه، افزود: سرانه مطالعه در کشور باید افزایش یابد.

وی اضافه کرد: موضوع مطالعه کتاب بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه داشت که انجام این مهم نیازمند فرهنگ سازی است.

این فعال حوزه فرهنگی ادامه داد: باید شرایطی فراهم شود تا علاوه بر فضای کتابخانه‌ها، شهروندان از طریق سیستم‌های رایانه خود و از منزل بتوانند به کتاب‌های مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.

مهندس ملازاده ضرورت توجه جدی به امر کتاب و کتابخوانی بخصوص بین نسل نوجوان و جوانان را یادآور شد و گفت: کتاب بهترین دوست، یاور و سراسر تجربه برای ماست.

این پژوهشگر با اشاره به این که زندگی روزمره و تعدد کارهایی که برای رفع نیاز‌های اولیه انجام می‌دهیم ما را از کتابخوانی ممکن است غافل ‌کند، بیان کرد: از آنجا که اثرات تخریبی نخواندن کتاب خودش را خیلی زود نشان نمی‌دهد و معمولا در درازمدت نمود پیدا می‌کند، عموم جامعه کتابخوانی را اصل نمی‌دانند و آن را مدام به تاخیر می‌اندازند.

*** سطحی نگری، آسیب ناشی از توسعه فضای سایبری و دیجتیال

مهندس ملازاده در ادامه گفت: با توسعه فضای سایبری و دیجیتال آسیبی به نام سطحی نگری که ناشی از اطلاعات فزآینده و نوعا بررسی و تحقیق نشده است، جایگزین آثار مکتوب که عموما مبتنی بر تحقیق، فکر، اندیشه و مستندسازی شده است، گردیده است، لذا نقش والدین و جامعه آموزشی و تربیتی نسبت به هشدار دادن به این آسیب باید پررنگ شود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه نقش دانشجویان و جامعه دانشگاهی در فرآیند تولید دانش بسیار اهمیت دارد، متاسفانه امروز جامعه دانشگاهی بویژه دانشجویان در تحصیلات تکمیلی کمتر به منابع پایه، مرجع و با زبان اصلی مراجعه می کنند و این باعث می شود که تحقیقات دانشگاهی ما از نوعی سطحی نگری برخوردار باشد.

این پژوهشگر افزود: پیشرفت هر جامعه‌ای منوط به توسعه دانش و فرهنگ و تکنولوژی در آن جامعه است و کتاب به‌عنوان یکی از ابزار سودمند و مهم در این حوزه می‌تواند کمک شایانی به عموم افراد جامعه کند.

وی ادامه داد: خاستگاه تمدن اسلامی در کتاب اساسی ما قرآن نهفته است و جایگاه خواندن و نوشتن در زندگی ما برگرفته از معجزه پیامبر ما همان قرآن است که با نازل شدن نخستین سوره به نام علق «اقرا باسم ربک الذی خلق» با خواندن شروع شده‌، بنابراین از همین‌ جاست که به ارزش دانایی پی می‌بریم پس ما نیاز داریم که روزانه مطالعه کنیم و بر اطلاعات خود بیفزاییم.

مهندس ملازاده ادامه داد: وقتی در ارزشمندترین کتاب هستی که از زبان خدا برای بشر کلیدهای موفقیت را به‌عنوان یک راهنما نشان می دهد، به قلم و قداست آن سوگند یاد می‌شود باید به ارزش بالای کتاب و قلم پی ببریم.

وی تاکید کرد: دانشجویان باید اهمیت بیشتری به امر مطالعه و کتاب‌خوانی دهند و اوقات فراغت خود را مدیریت و برنامه‌ریزی کنند.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

13975مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393