اعتبارسنجی جایگزین وثیقه گذاری در بانک های کشور 


اعتبارسنجی جایگزین وثیقه گذاری در بانک های کشور

afkhan

 

 

 

 

 

 

علی اشرف افخمی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن گفت: لازم است به جای روش وثیقه گذاری در بانک ها برای اعطای تسهیلات از روش اعتبارسنجی و رتبه بندی استفاده شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بانک صنعت و معدن، وی در جمع صنعتگران و کارآفرینان استان اصفهان با بیان این مطلب افزود: موضوع وثیقه در کشور به یک تجارت تبدیل شده است در حالیکه در هیچ یک از کشورهای دنیا چنین سیستمی وجود ندارد.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن با تاکید بر اینکه لازم است نظام بانکی ما برای اعطای تسهیلات به اعتبارسنجی و رتبه بندی واحدهای صنعتی و تولیدی توجه کند، اظهارکرد: این کار، بسیاری از مشکلات موجود را حل خواهد کرد.

رئیس هیات مدیره بانک صنعت و معدن گفت: بانک ها در هنگام پرداخت تسهیلات باید به اعتبار و طرح های واحدهای صنعتی متقاضی توجه لازم را داشته باشند.

افخمی همچنین با بیان اینکه لازم است نرخ سود تسهیلات برای صنعتگران و کارآفرینان کاهش یابد، افزود: در سال های گذشته نرخ سود تسهیلات تا حدود ۳۰ درصد نیز بود اما با اقدامات صورت گرفته توسط دولت یازدهم و دوازدهم این نرخ به ۱۸ درصد کاهش یافت هرچند هنوز این نرخ سود با نرخ سودهای تسهیلات بانکی ۴ و ۶ درصدی کشورهای دیگر که به واحدهای صنعتی می پردازند، قابل رقابت نیست.

مدیرعامل بانک صنعت و معدن یکی از مشکلات موجود در پیشبرد برنامه های توسعه ای را نگاه های کوتاه مدت خواند و بیان داشت: ما باید طرح های بلند مدت تا ۵۰ سال آینده داشته باشیم و به طور خاص بر آن طرح ها تمرکز کنیم.

افخمی با اشاره به اقدامات بانک صنعت و معدن برای تعاملات بین المللی تصریح کرد: این بانک قبل از برجام نیز اقداماتی را انجام داده اما با اجرایی شدن سند برجام و در طول ۲ سال گذشته، توفیق های خوبی در زمینه تعاملات بین المللی بدست آورده است.

رئیس هیات مدیره بانک صنعت و معدن، اخذ ۴۰۰ میلیون دلار خط اعتباری، انعقاد قرارداد فاینانس قطار سریع السیر تهران – مشهد با سرمایه گذاری ۷ . ۱ میلیارد دلار، اخذ دومین خط اعتباری به صورت قرارداد وام با یکی از بانک های خارجی به ارزش ۵ . ۱ میلیارد دلار در تابستان سال جاری  و عاملیت تامین مالی برای ورود ۱۱ فروند هواپیمای ایرباس و ای تی آر به کشور را از جمله این اقدامات بیان کرد.

مدیر عامل بانک صنعت و معدن با بیان اینکه این بانک در سه سال گذشته در نیروگاه های کشور برای تولید ۶ هزار مگاوات برق سرمایه گذاری کرده است، افزود: تاکنون افزون بر ۳ هزار مگاوات آن به شبکه برق کشور متصل شده است.

افخمی همچنین به گشایش اعتبار برای پروژه قطار سریع السیر تهران-قم-اصفهان به ارزش ۸ . ۱ میلیارد دلار با عاملیت این بانک اشاره کرد و گفت: این طرح حدود ۴۰ درصد پیشرفت دارد و امید است تا ۲ سال آینده به بهره برداری برسد.

تعدادی از صنعتگران و کارآفرینان در این جلسه خواهان افزایش سقف تسهیلات پرداختی بانک صنعت و معدن به واحدهای صنعتی استان اصفهان، نوسازی تجهیزات و دستگاه های واحدهای صنعتی این استان و توجه بیشتر به صنعت گردشگری شدند.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14845مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393