۲۰ درصد دانش‌ آموزان ٧ تا ١٨ ساله دچار اضافه وزن و چاقی هستند 


۲۰ درصد دانش‌ آموزان ٧ تا ١٨ ساله دچار اضافه وزن و چاقی هستند

معاون بهداشتی وزارت بهداشت با بیان اینکه تعداد کودکان دچار اضافه وزن در کشور دو برابر شده است، گفت: ۲۰ درصد دانش‌ آموزان ٧ تا ١٨ ساله دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

دکتر علیرضا رییسی در نشست خبری بسیج ملی تغذیه سالم با بیان اینکه سهم عمده رفتارسازی و تصحیح سبک زندگی را آموزش و اطلاع رسانی برعهده دارد، گفت: هر ماده غذایی، میزان مجازی دارد و حتی مصرف سالم‌ ترین ماده غذایی مانند آب نیز حد مجاز دارد، چراکه ممکن است افراد بر اثر مصرف بیش از حد آب، دچار مسمومیت شوند.

وی افزود: ماده غذایی علاوه بر اینکه باید درحد مجاز مصرف شود، باید سالم و بهداشتی باشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: ماده ‌ای کشنده ‌تر از سم وجود ندارد، همین ماده مضر نیز دوز مجاز دارد.

وی با بیان اینکه مصرف روغن مایع به جای روغن جامد خوب است اما باید به میزان مناسب مصرف شود، خاطرنشان کرد: اگر انرژی زیادی به بدن برسد، ماده غذایی انبار شده و با فشرده شدن آن، تبدیل به چربی می‌ شود و همین چربی ذخیره شده زمینه بسیاری از بیماری‌ ها را مهیا می کند.

 

 

دکتر رییسی بیان کرد: افزایش وزن می‌ تواند تا حدی پیش رود که فرد را دچار چاقی کند.

وی درخصوص شاخص توده بدنی تصریح کرد: شاخص توده بدنی انسان BMI نام دارد. اگر شاخص توده بدنی یا BMI فرد زیر ۱۸.۵ باشد، فرد لاغر است. از ۱۸.۵ تا ۲۵ باشد، نرمال است و رقم ۲۵ تا ۳۰، فرد را دچار اضافه وزن می کند، BMI بین ٣٠ تا ٣۵ چاقی درجه یک، ٣۵ تا ۴٠ درجه دو و رقم بیش از ۴٠ نیز چاقی کشنده ایجاد می کند.

دکتر رییسی افزود: مهمترین علت مرگ و میر کشور ما بیماری های غیرواگیر است و ۷۶ درصد بار بیماری‌ ها به بیماری‌ های غیرواگیر مربوط است.

وی با اشاره به اینکه اکثر بیماری ها از جمله بیماری‌ های قلبی و عروقی، سرطان و دیابت ریشه ‌ای در روش تغذیه‌ای ما دارد، گفت: بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از ۱.۹ میلیارد نفر در دنیا دچار اضافه وزن و ۶۰۰ میلیون نفر چاق هستند و ۴۱ میلیون کودک زیر ۵ سال دچار اضافه وزن هستند.

دکتر رییسی با بیان اینکه ۱۴ درصد کودکان ۱۵ تا ۲۳ ماهه در ایران در معرض اضافه وزن هستند، گفت: تعداد این کودکان در برخی استان‌ ها مثل گیلان، اصفهان، آذربایجان غربی و شرقی بیشتر است و به۲۰ درصد هم می‌ رسد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: تعداد کودکان دچار اضافه وزن در کشور دو برابر شده است و ۲۰ درصد دانش‌ آموزان ٧ تا ١٨ ساله دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

وی با بیان اینکه ۶٠ درصد جمعیت بالای ١٨ سال دچار اضافه وزن و چاقی هستند، تاکید کرد: مهمترین علت اضافه وزن در کشور، نداشتن تحرک بدنی است.

وی گفت: طبق نظر سازمان جهانی بهداشت، ١٠ درصد انرژی روزانه باید از قند ساده تامین شود که درحال حاضر معتقد است که باید این مقدار به ۵ درصد کاهش یابد.

دکتر رییسی با بیان اینکه حداکثر یک فرد باید ۲۵ گرم شکر در روز یا ۵ قاشق چای خوری شکر مصرف کند، گفت: در کشور ما میزان مصرف قند ساده ۶۶ گرم در روز است، از طرفی مصرف قند اضافی ارتباط نزدیکی با بیماری سرطان و دیابت دارد.

وی گفت: قند مصرفی در بدن دو اثر بد برجای می گذارد، چربی های خوب را کاهش می دهد و از طرفی سبب افزایش تری گلیسیرید در بدن می شود و همچنین میزان ترشح أنسولین در بدن را افزایش می دهد که به تخریب سلول ها و کبد چرب کمک می کند.دکتر رییسی با بیان این مطلب که ذائقه کودکان به غذاهای شیرین، عادت کرده است و بایداصلاح شود، ادامه داد: شرکت ‌های تولیدی و کارخانه ‌ها نیز محصولات خود را بر اساس ذائقه مردم تولید می‌ کنند، بنابراین باید رفتارسازی را از خودمان آغاز کنیم.

وی گفت: افزایش مالیات بر کالاهایی که دارای قند، نمک و چربی بیش از حد است، یکی از اقدامات موثر در جهت کاهش مصرف آنهاست.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان تصریح کرد: یکی از اقدامات طرح تحول سلامت در این راستا حضور کارشناس تغذیه در مراکز جامع سلامت است که به مراجعین مشاوره تغذیه ارائه می دهد./٢٠٧

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14845مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393