همه مراکز درمانی دولتی، موظف به پذیرش دفترچه بیمه سلامت هستند 


همه مراکز درمانی دولتی، موظف به پذیرش دفترچه بیمه سلامت هستند

har

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه هیچ مرکز دولتی نیست که اجازه داشته باشد دفترچه ای را قبول نکند، گفت: ممکن است برخی مراکز خصوصی در این مورد تخطی کنند.

 

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری در مورد ادعای نپذیرفتن دفترچه بیمه سلامت در برخی مراکز درمانی دولتی و خیریه گفت: هیچ مرکز دولتی نیست که اجازه داشته باشد دفترچه ای را قبول نکند، این جزو خطوط قرمز است و تاکنون مشاهده نشده که فردی دفترچه بیمه درمانی از هرنوع بیمه ای داشته باشد و به مراکز دولتی و دانشگاهی مراجعه کند و تحت پوشش خدمات قرار نگیرد.

 

وی تصریح کرد: ممکن است برخی مراکز خصوصی در این مورد تخطی کنند و البته مواردی هم در بخش خصوصی وجود داشته است.

 

دکتر حریرچی با بیان اینکه البته در موارد قانونی قبلی طرفین اجازه داشتند با بیمه ها قرارداد ببندند یا نبندند، خاطرنشان کرد: براساس قانون برنامه ششم توسعه و برخی احکام قانون دائمی کشور در این مورد سختگیرانه برخورد شده است و بخشی از آن هم به موارد اخلاقی تاکید کرده است چراکه از لحاظ اخلاقی درست نیست که با بیمه ای کار کنیم و درآمدها حاصل شود و بعداز اینکه وضع مالی این بیمه ضعیف شد، همکاری را لغو کنیم، از طرفی به مردم هم فشار می آید.

 

وی اظهارداشت: در موارد معدود که تخلف کردند، هم گله مند هستیم و البته سازمان های بیمه گر نیز می توانند از ابزارهای قانونی خود حداقل در ادامه کار با این موسسات استفاده کنند زیرا افرادی که در سختی ها همراه نبودند،در شرایط خوب هم نباید همراهی کنند.

 

دکتر حریرچی بیان کرد: از درمانگاه های خیریه انتظار بیشتری داریم، این موسسات برمبنای کار خیر، نفع جمعی و کمک به مردم راه اندازی شده اند و فقط در ساخت انها خیرین کمک کرده اند و ادامه کارشان از طریق درآمدها است اما اینکه دفترچه بیمه را قبول نکنند، قابل قبول نیست.

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد گردشگری سلامت نیز گفت: گردشگری سلامت، دو دستاورد دارد یکی اینکه به افزایش درآمد ملی و اشتغال کمک می کند و دوم اینکه موجب ایجاد منابع در حوزه سلامت می شود.

 

وی افزود: تاکید داریم که گردشگری سلامت در کشور منطبق با منافع ملی باشد و خدشه ای به خدمت رسانی به مردم در حوزه سلامت، وارد نکند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت خاظرنشان کرد: توسعه گردشگری سلامت، بسیار پیچیده و تابع تصمیمات دولت ها است به عنوان نمونه یکی از کشورهای همسایه، نرخ برابری ارز با سایر ارزها را به حدود نصف و یا قیمت بلیط رفت و برگشت هواپیما برای بیماران خارجی را ۳۰ درصد کاهش داده است.

 

دکتر حریرچی اضافه کرد: توسعه گردشگری سلامت، نیاز به همکاری ویژه وزارت بهداشت، وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دارد.

 

وی گفت: وزارت بهداشت توانسته ایران را از یک کشور که بیماران را برای درمان به خارج اعزام میکرد و پزشکان خارجی در مراکز درمانی خدمات ارائه میدادند، به کشوری تبدیل کند که مردم سایر کشورهای دنیا برای درمان به ایران می آیند.

 

دکتر حریرچی گفت: در دهه های ۵۰ و ۶۰ شاهد بودیم که پزشکان و پرستاران هندی، بنگلادشی و فیلیپینی به کشور می آمدند اما امروز وضعیت ایران قابل مقایسه با گذشته نیست.

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه بعداز طرح تحول سلامت واکسن پنتاوالان به سیستم بهداشت اضافه شد، گفت: درحال حاضر پوشش واکسیناسیون در کشور بالای ٩٨ درصد است.

 

 

 

وی ادامه داد: در مجلس شورای اسلامی نیز با إذن مقام معظم رهبری، ١٠٠ میلیون دلار برای تولید دو واکسن جدید پنوموکوک و روتاویروس از محل صندوق توسعه ملی درنظر گرفته شد تا پوشش این واکسن ها تکمیل شود.

 

دکتر حریرچی افزود: در مورد اضافه شدن برخی بیماری های خاص به لیست بیماری های خاص دیگر نیز تاکید وزارت بهداشت، سازمان بیمه ‌سلامت و سازمان های بیمه گر این است که اضافه شدن بیماری های خاص جدید به لیست بیماری های خاص گذشته، مستلزم تزریق منابع جدید جهت ارائه خدمات بهتر و با کیفیت است.

 

وی با اشاره به اینکه در صورتی می توان به بیماری های جدید خاص خدمات داد که تامین منابع لازم صورت گیرد، گفت: در خصوص ثابت ماندن تعرفه های پزشکی با شورای عالی بیمه مکاتباتی صورت گرفته و معتقدیم که مطابق ماده ۹ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه و مطابق با سیاست های کلی سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و اسناد بالا دستی، تعرفه باید واقعی و مطابق با هزینه تمام شده باشد که البته مستلزم این است که توسط بیمه ها پوشش مناسب صورت گیرد و در قانون تاکید شده است که این اتفاقات باید تا قبل از شروع سال مالی جدید و در بودجه وزارت بهداشت دیده شود./۲۰۷

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14845مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393