با اجرای طرح تحول سلامت، 1400 کارشناس تغذیه در مراکز بهداشتی مشاوره می دهند 


با اجرای طرح تحول سلامت، ۱۴۰۰ کارشناس تغذیه در مراکز بهداشتی مشاوره می دهند

 

 

 

دکتر رییسی گفت: بعد از طرح تحول سلامت در هر مرکز بهداشت یک کارشناس تغذیه مستقر شده و درمجموع ١۴٠٠ کارشناس تغذیه در این مراکز حضور دارند و مشاوره تغذیه ارائه می دهند و مردم را در جهت تغذیه سالم توانمند می کنند.

 

 

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت در همایش “بهبود تغذیه سالم درجامعه با مشارکت زنان روستایی و عشایری که امروز در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: یکی از مباحث اصلی در سلامت، تغذیه است و بسیاری از بیماری هایی که با آن دست و پنجه نرم می کنیم، ناشی از الگوهای غلط غذایی است.

 

 

وی گفت: اگر در مقوله تغذیه اقدامات به موقع و مناسبی نداشته باشیم، راه برای سودجویان باز شده و از راه های غیر علمی، به نیاز مردم پاسخ می دهند بنابراین باید با اتخاذ راهکار های مناسب، به تقاضاهای مردم پاسخ مناسب دهیم،

 

دکتر رییسی افزود: بعضی افراد برای کم کردن وزن، به مصرف قرص ها و داروها مبادرت می ورزند که درنهایت کبد خود را از دست می دهند.

 

معاون بهداشت با تاکید بر این که وظیفه کارشناسان تغذیه آگاهی بخشی به مردم است : دیابت نوع دو ارتباط مستقیمی با چاقی و چاقی نیز ارتباط نزدیک با سبک زندگی و تغذیه دارد.

 

دکتر رییسی یادآور شد: گفت: سوء تغذیه تنها به معنای کمبود غذا نیست بلکه گاهی زیاده روی در مصرف غذا و نامناسب بودن الگوی غذایی نیز سوء تغذیه تعبیر می شود؛ فقط سیر شدن فرد کافی نیست بلکه باید سیری سلولی نیز ایجاد شود که اهمیت ریزمغذی ها بیش از پیش مورد توجه قرار می گیرد.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین گفت: سالم بودن غذا مهم است مثلا اینکه خیار یا گوجه فرنگی مصرفی ما چقدر سالم است و سموم باقی مانده آن چقدر است و باید به اینگونه سؤالات پاسخ داده شود تا مردم نسبت به الگوی غذایی خود اطمینان حاصل کنند.

 

وی با بیان این که فرمانده غذایی در منزل، بانوان هستند، بنابراین آنها نقش زیادی در سبک صحیح غذا و ذائقه اعضای خانواده دارند، گفت: بعد از طرح تحول سلامت در هر مرکز بهداشت یک کارشناس تغذیه مستقر شده و درمجموع ١۴٠٠ کارشناس تغذیه در این مراکز حضور دارند و مشاوره تغذیه ارائه می دهند و مردم را در جهت تغذیه سالم توانمند می کنند.

 

دکتر رییسی همچنین با بیان این که امنیت غذایی نیز مقوله مهمی است که تامین غذای سالم و کافی به شیوه های قابل قبول اجتماعی، توان اقتصادی خانواده برای تامین غذا و انتخاب غذا مبتنی بر دانش و فرهنگ صحیح تغذیه ای را دربر می گیرد، امنیت غذایی شرط اولیه برای تامین امنیت تغذیه ای است اما امنیت تغذیه ای ابعاد وسیع تری را دربر دارد که شامل؛ برخورداری سلامتی، زندگی در محیطی بهداشتی، دسترسی به خدمات بهداشتی، درمانی و رفاه اجتماعی و توزیع عادلانه غذا در خانوار و منطبق بر نیازهای فیزیولوژیک افراد است.

 

وی در ادامه گفت: اسنادبالادستی خوبی در مورد امنیت غذا و تغذیه در کشور وجود دارد مثلا بند ۶ سیاست های کلی سلامت إبلاغی از سوی مقام معظم رهبری و سند چشم انداز ٢٠ ساله کشور به این نکته اشاره دارد.

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به این که در سال هزارو سیصد و هشتاد، ۲۶.۸ درصد بیماری‌ها از نوع واگیر و ۵۷.۲ درصد بیماریها، غیرواگیر بود که آمار بیماریهای غیرواگیر در سال ۹۰ به ۷۶.۴ درصد رسیده است که ریشه این بیماری‌ها در تغذیه است، گفت: اولین عامل اصلی از ۱۰ عامل اصلی بروز بیماری‌های غیرواگیر، تغذیه ناسالم است.

 

دکتر رییسی در ادامه با بیان این که ۳.۵ برابر متوسط دنیا قند و ۲.۵ برابر متوسط دنیا نمک مصرف می‌کنیم و میزان مصرف سبزی و میوه در کشور پایین است، گفت: دیابت، حوادث شغلی، دخانیات، کلسترول و چاقی از دیگر مشکلات جامعه امروزی است.

 

وی افزود: از هر ۱۰ نفر روستایی، ۲ نفر چربی خون بالا دارند. ۵۲ درصد روستاییان فعالیت بدنی کم دارند. در سطح روستا ۵۰ درصد اضافه وزن یا چاقی و در سطح شهر ۶۲ درصد اضافه وزن یا چاقی دارند. ۴.۵ درصد مردم در شهرها دچار کمبود وزن هستند

 

معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان گفت: از ۲۹ هزار خانوار بررسی شده، بیش از ۷ هزار خانواده با ناامنی غذایی شناسایی شدند که نتایج بررسی ها نشان داد سطح سواد مادر خانواده، ارتباط مستقیم با سلامت خانواده دارد

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14727مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393