ارتقا رتبه جهانی ایران در توسعه پایدار 


ارتقا رتبه جهانی ایران در توسعه پایدار

 

 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به وجود ۳۳ شاخص سلامت در سند توسعه پایدار، گفت: کشور در حوزه های مختلف از جمله حوزه اجتماعی پیشرفت های مناسبی داشته و جایگاه ایران در توسعه پایدار در دنیا ۵۸ است.

 

به گزارش وبدا، دکتر رضا ملک زاده در نوزدهمین جشنواره ابن سینا اظهار داشت: ایران در حوزه سلامت و در بخش هایی مانند مقابله با بیماری های عفونی، کاهش مرگ و میر، دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی، گسترش شبکه بهداشت، تربیت نیروی انسانی حوزه سلامت و افزایش امید زندگی، پیشرفت های چشمگیری داشته است.

 

وی تصریح کرد: سرانه مصرف کالری در ایران از ۲۰۰۰ کالری در سال ۱۹۷۰ به ۳۰۰۰ کالری در سال ۲۰۱۵ افزایش یافته که نشان از بهبود تغذیه در کشور است.

 

دکتر ملک زاده از مرگ و میر بالا بر اثر حوادث جاده ای، آلودگی هوا، بلاهای طبیعی و خشونت و نزاع به عنوان مهمترین چالش های کشور یاد کرد و گفت: چاقی و قندخون موجب مرگ زودرس در افراد بالغ می شود.

 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تاکید کرد: در حوزه علم، دو هدف عمده پیش بینی شد یکی رسیدن به جایگاه نخست علم در منطقه خاورمیانه و دیگری رسیدن دانشگاه های علوم پزشکی ایران به دانشگاه های معتبر دنیا که خوشبختانه از نظر تعداد و ارجاعات مقالات، در منطقه جایگاه مناسبی داریم اما برای رسیدن به دانشگاه های برتر جهان باید تلاش بیشتری کنیم.

 

وی به تشریح وضعیت دانشگاه علوم پزشکی تهران پرداخت و گفت: تعداد مقالات این دانشگاه از کمتر از ۱۰۰ مقاله در سال ۲۰۰۰ به حدود ۵۰۰۰ مقاله افزایش یافته و ۳۴ درصد از مقالات منتشر شده و ۴۳ درصد از مقالات پر استناد ایران مربوط به دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

 

دکتر ملک زاده اضافه کرد: تا کنون حدود ۲۵ هزار و ۷۰۰ مقاله علمی در دانشگاه علوم پزشکی تهران نگارش شده که فقط ۱۱۸ مقاله چاپ شده در مجلات معتبر دنیا، پر استناد بوده و این یکی از نقاط ضعف است که باید تقویت شود.

 

وی یادآور شد: ۷۳ درصد از مقالات پراستناد دانشگاه علوم پزشکی تهران با همکاری های بین المللی نوشته شده و ۳۰ درصد از این مقالات مربوط به حوزه های طب داخلی، داروسازی و سرطان بوده است.

 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پایان اظهار داشت: ۵۵ درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بیشتر از ده مقاله علمی داشته اند و ۱۹۵ نفر از دانشمندان با شاخص H ایندکس بالاتر از ۱۵، در این دانشگاه فعالیت دارند./

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14845مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393