تعداد پزشکان عمومی، متخصص، فوق تخصص و دندانپزشکان عمومی بعد از انقلاب 12 برابر شده است 


تعداد پزشکان عمومی، متخصص، فوق تخصص و دندانپزشکان عمومی بعد از انقلاب ۱۲ برابر شده است

har

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر حریرچی گفت: بنا به اعلام رسمی سازمان ملل متحد در ۲۵ سال گذشته شاخص توسعه انسانی ایران از ۵۷۲ به ۷۷۴ در هزار افزایش یافته که این صعود، قابل توجه بوده است.

 

به گزارش وبدا؛ دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شصت و سومین نشست خبری سخنگو با اصحاب رسانه، شاخص توسعه انسانی در کشورها را تشریح کرد و گفت: شاخص توسعه انسانی کشورها توسط سازمان ملل اندازه گیری می شود و شامل ۳ شاخص سلامت، آموزش و سطح اقتصادی زندگی مردم است.

وی در ادامه افزود: شاخص سلامت یا زندگی سالم و طولانی با امید به زندگی در بدو تولد اندازه گیری می شود همچنین شاخص آموزش با میانگین سالهای تحصیل بالغین و سالهای قابل انتظار تحصیل برای کودکان و در نهایت شاخص سطح اقتصادی و استانداردهای زندگی با سرانه یا میانگین درآمد ناخالص یرای هر فرد با معیار دلار بین المللی اندازه گیری می شود.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بنا به اعلام رسمی سازمان ملل متحد در ۲۵ سال گذشته شاخص توسعه انسانی ایران از ۵۷۲ به ۷۷۴ در هزار افزایش یافته که افزایش صعودی شدیدی است و این سطح رشد باعث شده که ایران از نظر سازمان ملل جزو کشورهای با سطح توسعه بالا قرار گیرد.

به گفته دکتر حریرچی، در ۲۵ سال گذشته امید به زندگی ایرانیان ۱۱٫۸ سال افزایش یافته و سالهای تحصیل بالغین ۴٫۶ سال بالاتر رفته و سالهای تحصیل کودکان ۵٫۶ سال افزایش یافته است. هم چنین در ۲۵ سال گذشته سرانه درآمد ناخالص ملی ایرانیان ۶۰٫۶% بر اساس دلار بین المللی افزایش یافته است.

وی افزود: در ۲۵ سال گذشته امید به زندگی مجموع مردان و زنان ایرانی از ۶۳٫۸ به ۷۵٫۶، میزان سال تحصیل بالغین بالای ۲۵ سال از ۴٫۲ به ۸٫۸ سال و میزان سالهای تحصیل مورد انتظار کودکان ۶ ساله ایرانی از ۹٫۲ سال به ۱۴٫۸ سال و سرانه درآمد سالانه ایرانیان از ۱۰۲۰۶ به ۱۶۳۹۵ دلار بین المللی رسیده است. البته این دلار بین المللی یا دلار PPP اعلام شده توسط بانک جهانی بر اساس قدرت برابری خرید است و با ضرایب مربوطه قابل تبدیل به دلار آزاد یا رایج است.

دکتر حریرچی تاکید کرد: مجموع این سه عامل باعث ارتقا ۲۰۲ واحدی در هزار شاخص توسعه انسانی ایران از ۵۷۲ به ۷۷۴ در هزار شده است.

 

افزایش ۱۲ برابری تعداد پزشک، متخصص، فوق تخصص و دندانپزشکان عمومی

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنانش به تعداد پزشکان و دندانپزشکان اشاره کرد و گفت: سال ۵۷ در کشور کمتر از ۱۰ هزار نفر پزشک و دندانپزشک عمومی و متخصص مشغول به کار بوده اند. هم اکنون ۴۲۸۲۲ پزشک عمومی، ۳۹۸۲۲ متخصص، ۱۴۳۱۴ رزیدنت در حال تحصیل برای تخصص و ۲۰۰۵۱ نفر دندانپزشک در کشور مشغول به کار هستند که مجموعا برابر ۱۱۷۰۰۹ نفر شاغل در کشور پزشک و دندانپزشک عمومی و متخصص و فوق تخصص و یا در حال تحصیل برای تخصص داریم که افزایش ۱۲ برابری داشته است که در مقایسه با افزایس ۲٫۲ برابری جمعیت کشور است.

وی تصریح کرد: از این تعداد ۳۹۸۹۲ نفر یا تقریبا ۴۰ هزار نفر متخصص و فوق تخصص ۱۳۹۹۷ یا ۱۴ هزار نفر به صورت انحصاری فقط در مراکز دولتی و ۲۴۸۰ نفر به طور انحصاری در مراکز عمومی غیر دولتی مثل ارتش و تامین اجتماعی فعالیت می کنند و ۸۳۷ نفر به طور مشترک در دولت و نهادهای عمومی غیر دولتی فعالیت کرده و مجموع این سه گروه هیچ گونه فعالیت خصوصی ندارند. به عبارت دیگر ۱۷۳۷۱ نفر از ۳۹۸۹۲ نفر متخصص یا ۴۳٫۶% متخصصین فعالیت خصوصی نداشته و فقط با تعرفه های مصوب دولت کار می کنند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: در کشور ما سیگار و مشتقات آن، پایین ترین قیمت را نسبت به کشورهای مشابه دارد و پایین ترین میزان مالیات بر دخانیات را داریم.

 

دکتر حریرچی گفت: روزانه ۵۰ تا ۵۵ میلیارد نخ سیگار دود می شود و سالانه ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان خسارت ناشی از بیماری های مربوط به مصرف دخانیات می شود و روزانه ۲۰ میلیارد تومان مستقیم در بیمارستان ها هزینه می شود

 

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خواست داریم که برای سلامت آینده مردم در مورد دخانیات و مالیات بر خرده فروشی تصمیم گیری های سخت گیرانه صورت گیرد و برای اشتغال چند صد نفر یا حداکثر دو تا سه هزار نفر اجازه ندهند سلامت مردم در سال های بعد دچار خدشه شود.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14845مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393