سخنگوي وزارت بهداشت : فراخوان مناقصه وزارت بهداشت برای احداث تخت های بیمارستانی 


سخنگوی وزارت بهداشت : فراخوان مناقصه وزارت بهداشت برای احداث تخت های بیمارستانی

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه عدم پرداخت مطالبات بیمه شخص ثالث توسط بیمه ایران، بیمارستان ها را برای ارائه خدمات درمانی رایگان دچار مشکل کرده است، گفت: اکثر بیمه ها گرچه با تاخیر، اما بالاخره ۱۰ درصد حق بیمه شخص ثالث را به وزارت بهداشت پرداخت می کنند.

 

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی گفت: براساس مصوبه مجلس و اجازه مقام معظم رهبری، بودجه ١٠٠ میلیون دلاری از صندوق توسعه ملی برداشت شده و با تصویب نهایی به عرضه و توزیع دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک اختصاص یافت.

 

وی با بیان اینکه انستیتو پاستور ایران عرضه و توزیع این واکسن ها را برعهده گرفته است، ادامه داد: روتاویروس عامل ۴٨ درصد إسهال های دوران نوزادی است که با تزریق این واکسن بسیاری از مشکلات و بیماری های دوران کودکی برطرف می شود، پنوموکوک نیز عامل عفونت های ریوی در دوران نوزادی و دلیل بسیاری از بیماری هاست.

 

دکتر حریرچی درخصوص استاندارد تخت بیمارستانی گفت: براساس سندملی نقشه راه درمان کشور درسال ١۴٠۴ باید حدود ٢٣٠۵٧۵ تخت بیمارستانی در کشور داشته باشیم تا به متوسط جهانی ٢.۶٢ تخت به ازای ١٠٠٠ نَفَر جمعیت برسیم.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه خوشبختانه درحال حاضر ۴٢۴٧٣ تخت در بخش دولتی دردست ساخت داریم و ٢٩٧٠٠ تخت دیگر ظرف ٨ سال آینده ساخته و به بهره برداری می رسد، تصریح کرد: حدود ٢۵٨٣٨ تخت نیز در بخش غیر دولتی دردست ساخت است و ظرف ٨ سال آینده باید ١٣١٠٠ تخت دیگر به مجموعه تخت ها با تعرفه غیر دولتی اضافه شود.

دکتر حریرچی از فراخوان مناقصه برای احداث تخت های بیمارستانی خبر داد و گفت: وزارت بهداشت هفته آینده فراخوانی را برای احداث ٧ هزار تخت با تعرفه عمومی غیر دولتی در بیمارستان های نیمه خصوصی ٣٠٠ الی ۴٠٠ تخته در شهرهای بندرعباس، زاهدان، ساری، گرگان، کرمانشاه، اراک، اردبیل و بعضی مناطق تهران، شیراز و اصفهان، اعلام خواهد کرد و لذا برای شرکت در این مناقصه از بخش خصوصی و بخش عمومی غیردولتی دعوت می کنیم.

 

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص هزینه کرد خانواده های ایرانی برای خدمات آرایشی و بهداشتی گفت: طبق محاسبات سال ٩۵، هر ایرانی بخشی از هزینه هایش به هزینه های آرایشی و پیرایشی اختصاص دارد.

 

وی افزود:به طور متوسط هر ایرانی ٢.٢ درصد از هزینه های خود را در طول سال صرف مسائل آرایشی و پیرایشی می کند، یعنی به طور متوسط هر ایرانی درسال بیش از ١٠٠ هزار تومان هزینه مسائل آرایشی و پیرایشی می کند که در شهرها به ١۴٠ هزار تومان هم می رسد.

 

دکتر حریرچی با بیان اینکه ۶٣ درصد بازار مواد آرایشی وارداتی قاچاق است یعنی درواقع دو سوم کالای وارداتی آرایشی قاچاق است که از این میزان ٩٠ درصد، کالای تقلبی است، گفت: در حال حاضر اکثر لوازم آرایشی عرضه شده در کشور، برند معروف هستند که ۶۳ درصد آنها قاچاق است و از این میزان، کالاهای قاچاق، ۹۰ درصد تقلبی است و بسیاری از لوازم آرایشی تقلبی در برخی کشورهای همسایه تولید می شوند و تاثیرات منفی خود را بر روی پوست خواهند گذاشت.

وی درخصوص تاخیر در پرداختی بیمه تامین اجتماعی گفت: بیمه تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات مراکز درمانی، تاخیر قابل توجه دارد و مقرر شد اعتبار ۵ هزار میلیارد تومانی به تامین اجتماعی اختصاص یابد که صرف پرداخت مطالبات مراکز درمانی شود و امیدواریم در روزهای آینده این تصمیم عملیاتی شود. سخنگوی وزارت بهداشت در مورد بدعهدی بیمه ایران در پرداخت هزینه مصدومین ترافیکی گفت: درحال حاضر ۱۰ درصد حق بیمه شخص ثالث، به صورت روزانه موقع دریافت بیمه نامه به سازمان های بیمه گر تجاری پرداخت می شود که باید صرف هزینه های مصدومین تصادفات شود، اکثر بیمه ها گرچه با تاخیر، اما بالاخره این مبلغ را به وزارت بهداشت پرداخت می کنند.

وی دراین خصوص ادامه داد: اخیرا بیمه ایران که با یکی از دستگاه های دولتی یا نهادهای عمومی غیردولتی مراودات مالی و دریافت و پرداخت هایی داشته است، مطالبات مراکز درمانی را پرداخت نکرده است و ما به دنبال پیگیری این موضوع هستیم اما عدم پرداخت این مطالبات، بیمارستان ها را برای ارائه خدمات درمانی رایگان به مصدومین تصادفی، دچار مشکل کرده است./۲۰۷

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14729مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393