میزان کالری مصرفی در غذای ایرانیان، بیش از حد متوسط است 


میزان کالری مصرفی در غذای ایرانیان، بیش از حد متوسط است

herir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه میزان کالری مصرفی در غذای ایرانیان بیش از حدمتوسط است، گفت: ایرانیان 40 درصد بیشتر از مقدار مطلوب، کالری دریافت می کنند.

 

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی درخصوص متوسط کالری مصرفی مردم گفت: میزان انرژی و کالری مصرفی در غذای ایرانیان بیش از حدمتوسط است، در 20 سال گذشته متوسط دریافت انرژی روزانه، حدود دو هزار کیلو کالری بوده و بعد به 2659 کیلو کالری رسید و اکنون به 3050 کیلو کالری در روز افزایش پیدا کرده است.

 

وی با بیان اینکه متوسط مصرف کالری به میزان مطلوب برای زنان دو هزار کیلو کالری و برای مردان نیز 2300 کیلو کالری است، گفت: یعنی ایرانیان به طور متوسط 40 درصد بیشتر از مقدار مطلوب کالری دریافت می کنند.

 

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: مصرف سرانه قند و شکر ایرانیان 38 درصد، مصرف روغن بیش از 20 درصد و مصرف نان و غلات و برنج و نشاسته نیز 5 درصد بیشتر از میزان توصیه شده است و درمجموع، دریافت غذای اضافی و کم تحرکی در ایرانیان به چاقی و اضافه وزن منجر می شود.

 

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: ایرانیان سالانه دو بار به پزشک عمومی و 1.87 بار به متخصص مراجعه می کنند، از هر 1000 نفر ایرانی 118 نفر در سال بستری می شوند و به طور میانگین، مراجعه ایرانیان به پزشک عمومی کمتر از کشورهای مشابه است.

 

دکتر حریرچی افزود: از سال 74 با تصویب قانون بیمه همگانی و اجرای آن، اجرای نظام نوین اداره بیمارستان ها و طرح کارانه در بیمارستان های دولتی، همواره بخش دولتی با تاخیر در پرداخت ها مواجه بوده است، این تاخیر در پرداخت ها از سه ماه تا 18 ماه بوده و متوسط تاخیرها در 20 سال گذشته هشت و نیم ماه بوده است.

 

وی افزود: میانگین مراجعه ایرانیان به پزشک عمومی کمتر از کشورهای مشابه، مراجعه به متخصص و میزان هزینه کرد برای دارو بیشتر از کشورهای مشابه و همچنین میانگین بستری در بیمارستان ها نیز کمتر از کشورهای مشابه است، همچنین بسته خدمات سلامت ایرانیان شامل خدمات بهداشتی، درمانی و دارویی که یا بیمه ها تحت پوشش قرار دادند یا در مراکز دولتی ارائه می شود، بیش از کشورهای مشابه است.

بودجه وزارت بهداشت در سال جدید، تنها ۹ درصد رشد داشته است

 

سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تشکر از دولت و مجلس برای افزایش بودجه سال 97 گفت: بودجه وزارت بهداشت در سال جدید،تنها  ۹ درصد رشد داشته است.

دکتر ایرج حریرچی با بیان اینکه مجموع هزینه کرد بیمه ها و دولت در نظام سلامت در سال های قبل از طرح تحول بسیار کمتر از کشورهای مشابه بوده است، گفت: بعد از اجرای طرح تحول سلامت علیرغم پیشرفت 51.3 درصدی در حوزه سلامت، باز هم میزان هزینه ها کمتر از میزان مشابه است.

 

وی افزود: پرداختی از جیب مردم در سال های قبل از طرح تحول سلامت، بیشتر از کشورهای مشابه بود و علیرغم کاهش قابل توجه از 54 درصد به 37.7 درصد، بازهم بیشتر از کشورهای مشابه است، راه آینده نظام سلامت ایران ارزان کردن هزینه ها و کاهش پرداختی ها از جیب مردم و همچنین افزایش نقش بیمه ها و دولت ها در پرداخت هزینه ها است.

 

دکتر حریرچی افزود: از اقدامات دولت و مجلس برای افزایش بودجه تشکر می کنیم، زیرا بودجه دولت در بخش عمومی با ۱۱ درصد رشد در سال ۹۷ همراه بوده است و بودجه وزارت بهداشت در سال جدید ۹ درصد رشد داشته است، اگرچه ما با عدم افزایش بودجه پزشک خانواده مواجه هستیم، اما انتظار داریم با پرداختی های به موقع و تخصیص منابع بتوانیم کار را پیش ببریم.

 

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص مراسم چهارشنبه آخر سال توصیه کرد: به عنوان یک ایرانی از تمام هم میهنان خود تقاضا می کنم که این سنت دیرینه را به بهترین شکل برگزار کنند تا به خود و دیگران آسیب نزنند.

 

وی درخصوص تجویز دارو در ورزشگاه ها گفت: تجویز هر چیزی به اسم دارو توسط غیر پزشک در هر جایی از جمله اماکن ورزشی خلاف است و اکثر مواد مکملی که خارج از زنجیره قانونی است، قاچاق است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: در طول دوره اخیر مهمترین اقدام وزارت بهداشت این بوده که کشور در تمام خدمات بهداشتی، درمانی و اکثر مواد دارویی مستقل شده است و در۳۰ ساله گذشته، پزشک و پرستار به کشورمان وارد می کردیم، اما اکنون علیرغم تحریم ها و فشارهای شدید در کشور، به کشوری تبدیل شده ایم که هم پزشک به سایر کشورها می فرستیم و هم توریسم درمانی داریم.

 

وی ادامه داد: درصد پزشکان تمام وقت در بخش دولتی از ۱۵ درصد قبل از طرح تحول سلامت به بیش از ۵۰ درصد رسیده است، یکی از کارهایی که در سال ۹۷ انجام خواهیم داد تکریم بیمار خواهد بود، بعضی مسائل به نظر ساده می رسد، اما ما هتلینگ بیمارستانها را ارتقا دادیم.

 

دکتر حریرچی در خصوص حقوق بیماران گفت: یکی از مهم‌ ترین کارهایی که در اصلاح اعتباربخشی بیمارستان‌ ها انجام دادیم، ایمنی بیمار و تکریم ارباب رجوع یعنی بیمار بود، برخی از مواردی که به نظر ساده می ‌رسد مثل هتلینگ نیز انجام شده است.

 

وی افزود: کارهای آموزشی نیز در این زمینه انجام شده است، در این راستا به دو پیش زمینه نیاز داریم، اولا کسانی که به گروه‌های پزشکی و پیراپزشکی و پرستاری وارد می‌ شوند، باید دوستدار جامعه و مردم باشند، دوم اینکه این افراد، هم باید استعداد اولیه این موضوع را داشته باشند و هم باید ما در بحث آموزش بتوانیم این استعداد را پرورش بدهیم.

 

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص افزایش تعرفه های پزشکی و جلسه های کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: این جلسه در مورد نحوه اجرای کتاب تعرفه جدید بود. طبق مصوبه جلسه ۳۰ آبان شورای عالی بیمه مصوب شد که اعضای شورای عالی بیمه سلامت کشور به اتفاق آرا، سازمان نظام پزشکی به نمایندگی از دبیرخانه شورای عالی بیمه و با توافق کلیه ذینفعان یعنی انجمن های پزشکی مختلف، ویرایش بعدی کتاب ارزش گذاری نسبی خدمات سلامت را بدون ایجاد بار مالی جدید برای سازمان های بیمه گر، دولت و مردم تدوین و جهت بررسی به دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت ارسال کند و ما منتظریم که کار نهایی توسط سازمان نظام پزشکی با خصوصیاتی که عنوان شد، انجام شود.

 

وی در خصوص وضعیت خودروسازی و کیفیت پایین خودروها اظهار داشت: سومین عامل مرگ و میر در کشور تصادفات است و اصلی ترین عامل سال های از دست رفته عمر و سالهای سپری شده با بیماری برای جوانان نیز حوادث ترافیکی است، بنابراین این موضوع برای ما بسیار اهمیت دارد، زیرا بخش قابل توجهی از بودجه سلامت و اشغال تخت های بیمارستان به این موضوع اختصاص پیدا می کند.

 

 

دکتر حریرچی ادامه داد: خودروسازی به طور مستقیم و غیرمستقیم با سوانح و هم از لحاظ آلودگی محیط زیستی که ایجاد می شود و از نظر کیفیت و رضایت در نظام سلامت تأثیر می گذارد، اما کاری که وزارت بهداشت می تواند انجام دهد، اطلاع رسانی و درخواست داشتن پیوست سلامت برای پروژه های بزرگ است، زیرا وزارت بهداشت نمی تواند برای خودروها مجوز صادر کند و صرفا می تواند در این زمینه آگاهی بخشی کند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص حضور پزشکان متخصص در بیمارستان ها در ایام نوروز گفت: مشکل اصلی ما در ایام تعطیلات نوروز رسیدگی به بیماران اورژانسی نیست. بسیاری از ظرفیت های ما به اورژانس اختصاص پیدا می کند و حتی نیروهای اضافی به اورژانس تزریق می شود، مشکل اصلی که مردم با آن مواجه هستند، مشکل بیماری های سرپایی است. افراد در شرایط عادی به مطب یا بیمارستان خصوصی مراجعه می کنند اما در ایام تعطیلات نوروزی مراکز خصوصی تعطیل هستند و مردم به اورژانس بیمارستان دولتی مراجعه می کنند.

 

وی درباره اعتقادات در مورد طرح تحول سلامت، خاطرنشان کرد: هر کار بزرگی مخالفینی دارد، اما به تازگی هر شخصی که می خواهد در مورد موضوع خاصی به وزارت بهداشت حمله کند اسمی از طرح تحول سلامت می آورد. بخشی از انتقادات، سیاسی شده است وقتی در رسانه ها کسی می خواهد به دولت حمله کند به طرح تحول سلامت که بزرگترین دستاورد دولت است نیز اشاره می کند.

 

وی در پایان و در خصوص طب اسلامی تصریح کرد: طب مانند هر کاری پیشرفت کرده است و مهم این است که عمل کنندگان، اصول دینی و اخلاقی را رعایت کنند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: وقتی حضرت امام(ره) یا مقام معظم رهبری بیمار شدند، آیا از علم روز دنیا استفاده نکردند؟ متاسفانه برخی از این افراد، کل اعمال جراحی و واکسیناسیون و غیره را زیر سوال می‌برند و خوردن دارو را حرام می ‌دانند.

 

وی گفت: برخی افراد با ادعای طب سنتی یا اسلامی، به صورت رایگان افراد را ویزیت می ‌کنند و نسخه‌ های عجیبی تجویز می ‌کنند که بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه دارد. طب سنتی ما بر مبنای پیشگیری بوده و نمی ‌شود کسی ادعای طب سنتی داشته باشد و نسبت به طب مدرن، برای بیماران کمتر وقت بگذارد، از طرفی باید توجه کرد که ابن سینا برای بیماران چه کارهایی انجام داد و آیا به علمی که قبل از خودش وجود داشت بسنده کرد؟ اینکه غربی‌ ها سال‌ ها و قرن‌ ها از طب ابن سینا استفاده کردند به این علت بود که او طب سنتی را ارتقا داده است، بنابراین باید حرمت دین و عقاید مردم را نگه داریم.

 

دکتر حریرچی درخصوص درخواست مناظره درمورد طب سنتی در تلویزیون گفت: ما در زمینه‌ های علمی با هر شخصی مناظره انجام می‌ دهیم و به تبادل نظر می پردازیم

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14995مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393