توجه به سلامت جوانان به عنوان یک نکته کلیدی در برنامه تحول سلامت 


توجه به سلامت جوانان به عنوان یک نکته کلیدی در برنامه تحول سلامت

 

 

رییس اداره گروه مدیریت برنامه‌های سلامت وزارت بهداشت با اشاره به برنامه تحول سلامت، گفت: بعد از شروع طرح تحول سلامت و تعهد وزارت بهداشت برای ارائه خدمات جامع به همه مردم، به گروه جوانان دقت و توجه بیشتری شد چرا که جوانان بیشتر در معرض مشکلات تغذیه‌ای و اجتماعی فراوانی قرار دارند و این مباحث به صورت مستقیم یا غیرمستقیم روی سلامت این قشر از جامعه موثر خواهد بود. در نتیجه خدمات مورد نیاز برای این قشر نیز پیچیدگی‌های خاص خود را دارد.

 

به گزارش وبدا، دکتر ناهید جعفری، در نشست خبری روز جوان ضمن بیان این مطلب افزود: در طرح تحول سلامت تلاش شد به سلامت جوانان به عنوان یک نکته کلیدی نگاه شود و البته هنوز راه بسیاری داریم تا به نقطه‌ای برسیم که نحوه ارائه خدمات به آن‌ها به بلوغ کامل برسد. هنوز در ابتدای راه هستیم و باید وضعیت ایده آل را در نظر بگیریم.

 

 

ضعف در زمینه مهارت‌های زندگی باعث فراهم شدن زمینه مصرف مواد مخدر می شود

 

در ادامه این نشست، مریم مهرابی، کارشناس مسئول برنامه‌های اختلالات و سوء مصرف مواد وزارت بهداشت با بیان این که دستگاه‌های زیادی در راستای اختلالات مصرف مواد مخدر همکاری می‌کنند، گفت: بخشی از تکالیف در این راستا بر عهده وزارت بهداشت است و این تکالیف در دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت تعریف شده است و بخشی از خدماتی که در این حوزه ارائه می‌شود به پیشگیری باز می‌گردد.

 

وی با تاکید بر این که ضعف در زمینه مهارت‌های زندگی باعث می‌شود زمینه مصرف مواد مخدر فراهم شود، گفت: بخش دیگری از خدمات به مباحث اجتماعی و مهارت‌های زندگی مرتبط می‌شود و در نظام مراقبت‌های اولیه، غربالگری تعریف شده و به هر مراجعه کننده که وارد سیستم بهداشت و درمان می‌شود، این خدمت ارائه می‌شود.

 

مهرابی گفت: اعتیاد در کشور یک انگ بسیار پررنگ محسوب می‌شود و همین مشکل باعث شده که مراجعه کنندگان خیلی به سختی اقرار به مصرف مواد مخدر کنند.

 

همچنین، در ادامه این نشست، دکتر گلایل اردلان، رییس اداره جوانان دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در مورد سلامت روان گفت: از سال ۹۳ به مدت ۳ بار بسته خدمات سلامت روان در حوزه سلامت جوانان در بخش پزشکی و غیرپزشکی مورد بازنگری قرار گرفت و در حوزه غیرپزشکی، ارزیابی اختلالات شایع مثل افسردگی و غیره مورد توجه است.

 

وی افزود: در بسته سلامت روان، ۶ سوال مشخص می‌کند که آیا جوان در معرض آسیب زدن به خود یا دیگران است یا خیر و در مورد خودکشی نیز بخش مجزایی وجود دارد و مشخصات بررسی و ارائه مشاوره به فردی که قصد خودکشی دارد، گنجانده شده است./

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14845مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393