سرطان دومین عامل مرگ و ششمین عامل سال های از دست رفته عمر در ایران هست 


سرطان دومین عامل مرگ و ششمین عامل سال های از دست رفته عمر در ایران هست

hassssss

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر حریرچی گفت: در هر سال از هر ۱۰۰ هزار نفر ایرانی ۱۴۳ مورد سرطان جدید، بروز می کند که البته این آمار بدون در نظر گرفتن سرطان پوست است.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری امروز ضمن بیان این مطلب گفت: میزان میانگین بروز سرطان در کل کشورهای دنیا ۱۸۲ در صد هزار است که با توجه به این که در ایران این میزان، حدود ۱۴۳ در هزار مورد است، لذا میزان بروز سرطان در کشور به طرز قابل توجه و معنی داری کمتر از متوسط جهانی است.

دکتر حریرچی یاد آور شد: میزان بروز سرطان در ترکیه ۲۰۵ ، در اروپا ۲۶۸ و در آمریکا ۳۱۸ نفر در صدهزار نفر است.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: با این مقایسه آماری به خوبی روشن می شود که ادعای سونامی سرطان در ایران و شیوع خیلی بالای سرطان در ایران کاملاً غلط و نادرست است.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در کل دنیا در سال ۲۰۱۵ هفده میلیون و ۵۰۰ هزار مورد جدید سرطان بروز کرده که منجر به ۸ میلیون و هفتصد هزار مورد مرگ در کل دنیا شده البته در تمام کشورهای دنیا از جمله کشور ما میزان بروز و نوع سرطان در حال افزایش است.

وی مهمترین علت افزایش میزان بروز و میزان شیوع بیشتر سرطان را افزایش جمعیت و افزایش سن متوسط افراد در کشورها عنوان کرد و افزود: در جوامع، افزایش عوامل خطر ایجاد سرطان، عمدتاً از سبک زندگی شرقی و غربی ناشی می شود .

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: ما در سال ۹۵ در کل کشور ۳۶۹ هزار مرگ و میر داشتیم که ۵۴ هزار و ۸۰۰ مورد آن مربوط به سرطان بوده یعنی ۹٫۱۴ درصد مرگ در کشور را سرطان تشکیل داده است و البته باید یاد آور شد هم میزان بروز سرطان هم مرگ و میر ناشی از سرطان در ۲۵ سال گذشته در کشور ما افزایش پیدا کرده است.

 

دکتر حریرچی افزود: طبق گزارش رسمی آژانس بین المللی سرطان، سازمان جهانی بهداشت و دانشگاه واشنگتن ، کاهش ۷ درصدی در میزان مرگ و میر استاندارد شده سنی در سرطان داشتیم که این شاخص، مهمترین معیار سنجش تاثیر برنامه های پیشگیرانه و بهداشتی درمانی در مقابله با سرطان هست و نشان دهنده موفقیت نظام سلامت با همکاری سایر سازمان ها، نهادها و مردم بوده و همچنین یکی از شاخص های مهم پیشرفت بهداشتی درمانی هر کشوری است.

وی افزود: شایع ترین سرطان ها در زنان ایرانی به ترتیب؛ سرطان های سینه بانوان، روده بزرگ، معده و تیروئید است و سرطان در مردان به ترتیب معده، پروستات، روده بزرگ و مثانه است.

دکتر حریرچی در ادامه گفت: مرگبارترین سرطانها در هر دو جنس به ترتیب سرطانهای معده، ریه، لوسمی نوعی سرطان خون، مری، روده بزرگ، مغز و سیستم اعصاب مرکزی است.

دکتر حریرچی در خصوص انجام آزمایش‌های مربوط به سرطان گفت: انجام چندباره آزمایش‌های سرطان هزینه‌های زیادی را در نظام سلامت ایجاد می‌کند و به همین دلیل به مردم توصیه می‌کنم اگر مشکلی در انجام آزمایش از سوی مراکز ملاحظه کردند این مسئله به سامانه ۱۹۰ اطلاع داده تا ناظران وزارت بهداشت به مشکلشان رسیدگی کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر افزایش سرطان بیضه گفت: سرطان بیضه در آقایان در سالهای اخیر افزایش پیدا کرده و در سنین جوانی آقایان شایع است که خوشبختانه با اقدامات درمانی مناسب مثل شیمی درمانی، میزان بقا به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.

دکتر حریرچی در عین حال یاد آور شد: در سرطان بیضه مثل سرطان سینه، روده بزرگ و دهانه رحم روش غربالگری وجود ندارد و باید با افزایش میزان آگاهی، از شیوع آن جلوگیری کرد.

پذیرش ۳۴۰۰ نفر در آزمون دستیار تخصصی امسال

دکتر حریرچی با بیان این که امسال در آزمون دستیاری تخصصی ۳۴۰۰ نفر پذیرش می شوند، گفت: این آزمون در پنجشنبه ۶ اردیبهشت در ۲۸ رشته تخصصی و ۴۷۸ رشته محل برگزارشد.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچ، سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری هفتگی ضمن اعلام این خبر افزود: تعداد داوطلبان آزمون دستیاری تخصصی امسال، ۱۴ هزار و ۳۹۶ نفر بوده که از این تعداد ۷ هزار و ۷۰۳ نفر زن و ۶ هزار و ۶۹۳ مورد مرد بوده اند.

وی گفت: بر اساس قوانین، اکثر این افراد سهمیه مناطق محروم هستند و هر کدام در صورت قبولی در شهر مشخص، مشغول به فعالیت می‌شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: امیدواریم با فارغ التحصیلی دستیاران، مشکل مهم ارائه خدمات تخصصی مخصوصا در مناطق محروم را رفع کنیم

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14729مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393