وزیر بهداشت / امروز کشور بیش از هر زمانی نیاز به آرامش دارد 


وزیر بهداشت / امروز کشور بیش از هر زمانی نیاز به آرامش دارد

وزیر بهداشت گفت: مقام معظم رهبری در دیدار تعدادی از میهمانان کشورهای اسلامی فرمودند که برای پیشرفت، به علم و وحدت نیاز داریم و این دو، مهمترین نیاز امروز جوامع اسلامی و جامعه ما است.

 

به گزارش وبدا، دکتر سید حسن هاشمی درآیین بهره برداری از اولین کارخانه تولید انبوه فرآورده های سلولی در منطقه، با بیان این مطلب، اظهار داشت: ساختمان، تجهیزات و کارخانه در حوزه پیشرفت علمی به تنهایی موثر نیستند بلکه مغز، دانش و ایمان افراد علاقه مند به کشور مهم است و باید بستر شناسایی و شکوفایی استعدادها فراهم شود که آن هم در سایه آرامش حاصل می شود.

 

وزیر بهداشت با بیان اینکه هیچ ملتی با دعوا رشد نمی کند و هیچ بشری در فضای یاس و ناامیدی نمی تواند پیشرفت کند، افزود: امروز کشور بیش از هر زمانی نیاز به آرامش دارد که با وحدت و همدلی به دست می آید و نمی شود دیگران را موعظه کنیم اما خودمان کم بهره باشیم.

 

دکتر هاشمی تاکید کرد: برای من به عنوان یک ایرانی مایه تاسف است که می بینم رسانه ها، افراد اثرگذار و گروه های سیاسی با دعا ورزشکاران را برای حضور در میادین بین المللی بدرقه می کنند اما در حال حاضر که دیپلمات های کشور در عرصه مذاکرات حساس حضور دارند و بارها از زبان مقام معظم رهبری در مورد دیانت، وفاداری و انقلابی بودن شان ذکر خیر شنیدیم و نیاز به روحیه و حمایت دارند، از این حمایت حداکثری کمتر بهره مند می شوند.

 

وزیر بهداشت افزود:  باید در شرایط کنونی مراقبت کنیم چون کوچکترین خطا و اشتباه، در تاریخ به حساب ما ثبت و نوشته می شود و اگر به جمهوری اسلامی علاقه مند هستیم، به یکپارچگی کشور وفاداریم و می خواهیم مسیر شهدا کم نقص ادامه پیدا کند، باید از وحدت و توسعه علمی حمایت کنیم تا مسیر خود باوری، غرور ملی و ثروت آفرینی هموار تر  شود.

 

دکتر هاشمی با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، گفت: امیدواریم که خودشیفتگی، خود محوری و خودخواهی که بلای جان جمهوری اسلامی ایران شده، از بین برود و رمضان امسال، سوزاننده ترین رمضانی باشد که این بلایا را برطرف کند.

 

وزیر بهداشت یادآور شد:  برخی از ما بدون آنکه به هزینه هایی که برای کشور، آینده جوانان، تاریخ و دین دارد توجه کنیم، همیشه می خواهیم دیده و مطرح شویم.

 

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: تولید انبوه سلول، اگرچه در نوع خود در کشور و منطقه بی نظیر است، اما مربوط به حوزه ای از علوم پزشکی است که  از نیم قرن پیش، استفاده از سلول و سلول های بنیادی مطرح بود.

 

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دهه هفتاد شاهد تلاش جهاد دانشگاهی و پژوهشگاه رویان برای تولید سلول بودیم و به موازات آن، اقدامات ارزشمندی در مراکز دانشگاهی وزارتخانه های بهداشت وعلوم انجام شد.

 

دکتر هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر در حوزه پزشکی، در منطقه رتبه اول و در جهان در رتبه 15 قرار داریم، افزود: دستاوردهای برخی از کشورها به دلیل محدودیت های مذهبی و قانونی، در کشورهای پیشرفته ثبت نمی شود.

 

وزیر بهداشت یادآور شد: دانشمندان توانمندی در کشور هستند که به طور پراکنده فعالیت می کنند. امیدواریم شرکت تولید انبوه فرآورده های سلولی تک سل فارمد، زمینه همکاری مشترک آنها را فراهم کرده و از این طریق بتوانیم با هم افزایی، فاصله کشور را با رقبای خود افزایش دهیم.

 

دکتر هاشمی تولید انبوه سلول را درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های صعب العلاج و سرطان را موثر دانست و گفت: بیماری سرطان در شرایطی ایجاد می شود که در تقسیم بندی سلولی در بدن، مشکل ایجاد شده و سلول های ناشناخته تولید می شود. این سلول های سرطانی با استفاده از دارو، اشعه و اخیرا سل تراپی از بین می روند.

 

وزیر بهداشت اظهار داشت: ایران از 25 سال پیش تا کنون برای درمان سرطان خون، از پیوند مغز استخوان، استفاده کرده است. همچنین این فناوری(سل تراپی) کمک بسیار زیادی به بیماران مبتلا به سرطان خون می کند.

 

دکتر هاشمی به برخی مشکلات کشور در حوزه سلولی اشاره کرد و گفت: مشکل کشور در حوزه سلولی، رفتارهای ناصحیح، تهیه سلول به روش غیر علمی و غیرقانونی و تزریق بدون مطالعه سلول در دهه های گذشته در مراکز علمی بود که در رسانه ها مطرح و تبلیغ می شد و ضمن به زحمت انداختن مردم، برای دانشمندان تردید ایجاد می کرد که با راه اندازی این مجموعه، این مشکلات برطرف می شود.

 

وزیر بهداشت از معاونت درمان وزارت بهداشت خواست تا ظرف کمتر از یک ماه آینده، ضوابط راه اندازی مراکز سل تراپی را اعلام کند تا  استانداردها در سطح کشور رعایت شود.

 

دکتر هاشمی در پایان یادآور شد: در کارخانه تولید انبوه فرآورده های سلولی، از ظرفیت تمام بخش های علمی و دانشگاه های کشور استفاده شود چون دانشگاه های تهران، شهید بهشتی، تربیت مدرس و شیراز اقدامات خوب و عمیقی در حوزه های سلولی انجام داده اند که باید در کنار جهاد دانشگاهی از آنها استفاده کرد.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

15244مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393