حفظ اعتماد مردم به جامعه پزشكي، سرمايه اصلي حوزه درمان است 


حفظ اعتماد مردم به جامعه پزشكي، سرمايه اصلي حوزه درمان است

hhaaaaaa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت 13 هدف را تا سال 1404 دنبال می کند، به 4 هدف اختصاصی کشور اشاره کرد و گفت: به صفر رساندن اسید اشباع چرب در مواد خوراکی، کاهش 20 درصدی مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی، کاهش 10 درصدی مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر و افزایش 20 درصدی دسترسی به خدمات درمانی روانشناسی و روانپزشکی، چهار هدف اختصاصی کشور است که امید است با مشارکت تمامی ارگان ها تا سال 1404 حاصل شود.

 

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی، درخصوص شایعاتی مبنی بر رابطه مالی برخی پزشکان با شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی گفت: رابطه مالي برخي از ارائه كنندگان خدمات درماني با شركت هاي تجهيزاتي و دارويي موضوعي ناراحت كننده و غيرقابل قبول است.

 

وی افزود: حفظ اعتماد مردم به جامعه پزشكي، سرمايه اصلي حوزه درمان است و پزشكان نبايد اجازه دهند اين اعتماد خدشه دار شود و مهمترين مولفه، پيشگيري از وقوع چنين تخلفاتي است.

 

دکتر حریرچی با بیان اینکه طبق قانون، هرگونه رابطه مالي بين ارائه كنندگان خدمت و شركت هاي تأمين كننده تجهيزات پزشكي و دارويي، تخلف بوده و رفتار غير حرفه اي محسوب مي شود و طبق مواد قانوني، موجب مجازات است، خاطرنشان کرد: همانطور كه در اطلاعيه سازمان نظام پزشكي كشور قيد شده است، طبق مواد ٦ ، ٧ و ٢٠ آيين نامه انتظامي رسيدگي به تخلفات اعضاي سازمان نظام پزشكي، هرگونه رفتار سهم خواهانه أكيدا ممنوع بوده و مستحق مجازات است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت دراین خصوص تصریح کرد: اينگونه تخلفات مانند دو لبه قيچي است كه يك لبه پرداخت كنندگان كه همان شركت هاي فروشنده دارو و تجهيزات بوده و لبه ديگر ارائه كنندگان خدمت هستند و معمولا تسهيلاتي را دريافت مي كنند و قربانيان اصلي نيز، مردم،  بيماران و سازمان هاي بيمه گرند.

 

وی با اشاره به اینکه روش مقابله با اين موضوع، در ابتدا پيشگيري بوده و در وهله بعد ازبين رفتن امكان بروز چنين تخلفاتي است، اظهارداشت: قبل از طرح تحول سلامت، تجهيزات پزشكي قيمت گذاري نشده بود، اما بعداز اجراي طرح تحول سلامت، اين امكان فراهم شد و خريد تجهيزات موردنياز بيمارستان هاي دولتي و دانشگاه های علوم پزشکی، فقط از طريق سامانه ميسر است و هفته اينده طَي بخشنامه اي، از بيمارستان هاي خصوصي درخواست خواهيم داشت كه چنين سيستمي را إجرائي كنند تا رابطه مالي بين ارائه كنندگان خدمت در بخش نيز قطع شود؛ همچنین در برخوردبا چنين تخلفاتي، بايد مجازات هاي بازدارنده تعيين شود.

 

 

سالانه ۷ میلیون نفر بر اثر مصرف مواد دخانی فوت می کنند

 

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح وضعیت استعمال دخانیات در جمعیت نوجوان و جوان پرداخت و گفت: درحال حاضر حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون نفر در دنیا سیگاری هستند و علیرغم اینکه دخانیات شایع ترین عامل پیشگیری از مرگ در جهان است، سالانه ۷ میلیون نفر بر اثر مصرف مواد دخانی فوت می کنند.

 

وی با بیان اینکه سالانه 900 هزار نفر در دنیا، در معرض مواجهه با دود مواد دخانی قرار دارند، گفت: نیمی از کودکان جهان در معرض دود مواد دخانی قرار دارند.

 

وی به مطالعات اخیر درخصوص مصرف دخانیات در نوجوانان 13 تا 15 ساله در کشور اشاره کرد و گفت: طبق مطالعات، 3.4 درصد نوجوانان 13 تا 15 ساله مصرف کننده سیگار هستند که 4.8 درصد پسران و 2.1 درصد دختران را شامل می شود.

 

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: در کشور ما، 8.2 درصد نوجوانان مصرف کنننده سایر مواد دخانی از جمله قلیان هستند که 11.1 درصد را پسران و 6.6 درصد را دختران تشکیل می دهند.

 

دکتر حریرچی گفت: ۲۴.۲ درصد نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله در معرض  دود مواد دخانی در منزل هستند و ۳۸.۴ درصد آنها در معرض مواجهه با دود مواد دخانی در سایر فضاهای بسته قرار دارند.

 

وی تاکید کرد: بررسی های ما نشان می دهد، ۷۶.۷ درصد نوجوانان از مضر بودن دخانیات مطلع هستند، اما با این حال ۳.۴ درصد نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله کشور مصرف کننده مواد دخانی هستند.

 

وی به برنامه های وزارت بهداشت در خصوص کنترل و پیشگیری از مصرف مواد دخانی در کشور اشاره کرد و گفت: ما شش استراتژی برای کنترل و کاهش مصرف مواد دخانی در کشور داریم که به ترتیب پایش، حفاظت از تماس با دود دخانیات، کمک به ترک دخانیات، هشدار در مورد خطرات مصرف مواد دخانی، اجرای ممنوعیت تبلیغ مواد دخانی و در نهایت افزایش مالیات بر مواد دخانی است.

 

دکتر حریرچی گفت: مهمترین عامل پیشگیری از مصرف مواد دخانی، افزایش قیمت آن است که بهترین راه نیز افزایش مالیات بر مواد دخانی است و طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، در 5 استراتژی اول، موفق عمل کرده ایم؛ اما در درمورد افزایش مالیات بر دخانیات، وضعیت مناسبی نداریم.

 

وی اضافه کرد: در دنیا، برآورد شده که متوسط مالیات بر مواد دخانی باید 75 درصد قیمت خرده فروشی باشد و اکنون در 58 کشور دنیا که عمدتا کشورهای توسعه یافته را در برمی گیرد، مالیات بر مواد دخانی بیش از 70 درصد است، در حالیکه در کشور ما در سال 96 این مالیات 5 درصد بود و در سال جاری به 20 درصد افزایش یافته است؛ طبق مدارک علمی متقن، هر 10 درصد افزایش قیمت برای مصرف کننده در خرده فروشی، حدود 5 درصد مصرف دخانیات را کاهش می دهد.

 

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه نسبت به مصرف ریتالین در فصل امتحانات هشدار داد و گفت: بررسی ها نشان می دهد، میزان مصرف ریتالین در فصل امتحانات ۵۰ درصد بالا می رود.

 

وی افزود: این دارو برای کودکان بیش فعال موثر است، اما مصرف آن برای سایر افراد عوارض خطرناکی به دنبال دارد، در حالیکه ۵ درصد دانشجویان و ۴.۵ درصد دانش آموزان سال آخر دبیرستان در فصل امتحانات ریتالین مصرف می کنند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین به آمار مرگ و میر در کشور در اثر بیماری های غیرواگیر اشاره کرد و افزود: سال گذشته ۲۸۷ هزار مورد مرگ به دلیل بیماری های غیرواگیر داشتیم که ۸۲ درصد این موارد ناشی از ۴ گروه از بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سرطان و بیماری های مزمن ریوی بوده است.

 

دکتر حریرچی گفت: هدف گذاری ما برای سال ۱۴۰۴ کاهش 25 درصدی موارد مرگ و میرهای زودرس در کشور است.

 

وی به تشریح 13 هدف وزارت بهداشت در راستای کاهش 4 بیماری شایع در کشور پرداخت و گفت: وزارت بهداشت درنظر دارد، تا سال 1404، به کاهش 25 درصدی مرگ و میرهای زودرس ناشی از چهار بیماری شایع، کاهش 10 درصدی مصرف الکل در جامعه، کاهش 20 درصدی عدم تحرک بدنی، کاهش 30 درصدی مصرف نمک در جامعه، کاهش 30 درصدی دخانیات در افراد بالای 15 سال، کاهش 5 درصدی فشارخون در افراد جامعه، ثابت نگه داشتن میزان چاقی و اضافه وزن، شناسایی 70 درصد افرادی که فشارخون دارند و دسترسی 80 درصد افرادی که بیماری غیرواگیر دارند به دارو و خدمات برسد که این 9 هدف با سایر کشورها مشترک است.

 

وی به 4 هدف اختصاصی جمهوری اسلامی ایران تا سال 1404 اشاره کرد و گفت: به صفر رساندن اسید اشباع چرب در مواد خوراکی، کاهش 20 درصدی مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی، کاهش 10 درصدی مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر و افزایش 20 درصدی دسترسی به خدمات درمانی خدمات روانشناسی و روانپزشکی، چهار هدف اختصاصی کشور است که امید است با مشارکت تمامی ارگان ها تا سال 1404 حاصل شود..

 

خانواده ها استفاده از قارچ های بسته بندی را جایگزین نوع فله ای آن کنند

 

دکتر گوبا گفت: مردم برای پیشگیری از بروز مسمومیت‌ های ناشی از مصرف قارچهای سمی، باید قارچ های بسته بندی شده ای را که دارای تائیدیه وزارت بهداشت است، خریداری کنند.

 

به گزارش وبدا، دکتر محمدمهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در نشست خبری درخصوص استفاده از قارچ های سمی و ایجاد مسمومیت در افراد اظهار داشت: در دو فصل بهار و پاییز شاهد مسمومیت با قاچ های سمی هستیم . این در حالی است که افزایش میزان بارندگی و تعداد بارندگی ها و افزایش میزان رطوبت در خاک باعث شده که قارچ های خود رو، رشد بیشتری داشته باشند. کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و همدان بیشترین بارندگی را در این زمینه تا کنون داشته اند.

 

وی در ادامه تصریح کرد: مسمومیت با قارچ ها به قارچ های سمی خودرو مربوط بوده و ارتباطی با قارچ های خوراکی ندارد. بر همین اساس، مردم برای پیشگیری از بروز این مسمومیت‌ ها باید قارچ های بسته بندی شده ای را که دارای تائیدیه وزارت بهداشت است خریداری کنند.

 

دکتر گویا با بیان اینکه قارچ هایی که مردم خودشان از کوهستان کنده اند و یا از دوره گردها خریداری کرده اند می توانند باعث مسمومیت در فرد شوند، تاکید کرد: نباید به شکل ظاهری قارچ ها اطمینان کرد، چرا که شناسایی قارچ سمی از نوع غیر سمی آن، دشوار است.

 

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در ادامه افزود: مسمومیت با قارچ در سه مرحله روی می دهد؛ در مرحله اول، علائم بیماری شامل تهوع، استفراغ و اسهال حجیم ظرف ۶ساعت تا سه روز ظاهر می شود و این مرحله با یک درمان ساده تمام می شود، اما در برخی مواقع علائم بیماری در مرحله دوم بیماری بعد از ۲۴ ساعت و حداکثر تا ۴ روز بروز کرده و زردی، تهوع و اختلال در فعالیت کبد را به دنبال دارد و در این شرایط بیمار باید بستری شود. در مرحله سوم این مسمومیت نیز، نارسایی کبدی و کلیوی ایجاد می شود. به طوری که در برخی مواقع بیمار نیاز به پیوند کبد دارد و در بعضی موارد نیز شاهد فوت بیمار هستیم.

 

وی با اشاره به تهیه پروتکل مراقبت و درمان این بیماری بیان داشت: این پروتکل در اختیار مراکز درمانی قرار گرفته است، اگرچه درمان دارویی خاصی برای این مسمومیت وجود ندارد. در حال حاضر بیش از ۸۰۰ نفر بر اثر مصرف قارچ سمی مسموم شده و ۱۱ نفر هم، فوت کرده اند. از تعداد ۸۰۰ نفر، ۲۲۰ تا ۲۳۰ نفر هم بستری شده و ۳ نفر هم پیوند کبد انجام داده اند.

 

هیچ موردی از شیوع بیماری واگیردار در مناطق زلزله زده گزارش نشده است

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنانش در خصوص شیوع یا عدم شیوع بیماری های واگیر در مناطق زلزله زده کرمانشاه اظهار داشت: یکی از موفق ترین برنامه های وزارت بهداشت، برنامه پیشگیری از شیوع بیماری های واگیر در مناطق زلزله زده در غرب کشور است. نگرانی وزارت بهداشت پیرامون شیوع بیماری های واگیر در این مناطق، در تابستان و زمستان بود، بر همین اساس، توانستیم در زمستان ۲۵ هزار نفر از ساکنین مناطق زلزله زده را که شاید در معرض ابتلا به آنفلوآنزا بودند واکسینه کنیم. البته موردی از آنفلوآنزای شدید، فوتی و طغیان بیماری واگیر در این‌ مناطق نداشتیم.

 

وی به نگرانی های موجود درباره مناطق زلزله زده در فصل گرما اشاره کرد و گفت: نگران بیماری های منتقله از آب و غذا، سالک، مارگزیدگی و عقرب گزیدگی و حیوان زدگی در این مناطق بودیم که در این زمینه اقدامات مناسبی انجام شده است. همچنین در رابطه با تامین آب آشامیدنی سالم، جمع آوری فاضلاب و روان آب سطحی با حمایت استانداری کرمانشاه صورت گرفته و شاید در سر پل ذهاب به صورت جزیی باقی مانده، اما خطر به میزان قابل توجهی کاهش یافته و شاهد بیماری های منتقله از آب و غذا در این مناطق نبودیم.

 

دکتر گویا با بیان اینکه جمع آوری نخاله های ساختمانی و آوار برداری کار مشکلی است، اما در این مناطق، ۷۵ تا ۸۰ درصد آواربرداری صورت گرفته است، به تشریح دیگر اقدامات وزارت بهداشت در این مناطق پرداخت و تصریح کرد: در این مناطق از جونده کش ها برای دفع آسیب جانوران موذی استفاده می کنیم و علاوه بر این، سم پاشی علیه حشرات صورت گرفته و با وجودی که بیماری سالک، بیماری بومی و متعلق به منطقه سر پل ذهاب است، اما موردی از این بیماری در این ‌مناطق مشاهده نشده است. در رابطه با عقرب و مار گزیدگی هم، مورد ‌فوتی نداشتیم و برای موارد عقرب زدگی و مارگزیدگی نیز از سرم عقرب و مار استفاده کرده ایم. علاوه بر این، جمع آوری سگ های ولگرد در این مناطق که بر عهده شهرداری بود در دست اقدام است و تا این لحظه خوشبختانه هیچگونه طغیانی از بیماری های واگیر نداشته ایم.

 

هیچگونه کمبود داروی ایدز نداریم

رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر در ادامه به تشریح برنامه های وزارت بهداشت در پیشگیری و کنترل بیماری ایدز پرداخت و گفت: وزارت بهداشت برای درمان بیماری ایدز، سیاست گسترده ای را در برنامه چهارم استراتژیک کشور در پیش گرفته است که در این برنامه، بخش ها و سازمان های دیگر نیز مشارکت دارند و وظیفه هر سازمان مشخص شده است

 

دکتر گویا گفت: در این برنامه سعی بر این است تا بتوانیم ۹۰ درصد افرادی را که در کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند تا سال ۲۰۲۰ شناسایی کرده و این میزان را تحت درمان قرار دهیم و با بهبود بیماری شان، از انتقال عفونت اين بيماري به دیگران جلوگیری کنیم

 

وی با بیان این که در حال حاضر تعداد افراد مبتلا به ایدز که تحت درمان قرار گرفته اند نسبت به گذشته رشد ۴۰ درصدی داشته است، افزود: سیاست ما بر این است که بتوانیم بلافاصله بعد از شناسایی ‌افراد مبتلا به اچ ای وی، در مسیر درمان قرار گیرند و درمانشان شروع شود

 

رییس مرکز مدیریت بیماریها در ادامه افزود: در حال حاضر حدود ۱۳ هزار نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده اند و تحت درمان هستند. علاوه بر این بر روی ۴۰ درصد این بیماران آزمایشاتی انجام شده که نشان می دهد درمان بر روی آنها کاملا موثر بوده است

 

دکتر گویا یکی دیگر از سیاست های وزارت بهداشت برای کنترل و پیشگیری از بیماری ایدز، را  پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر به کودک عنوان کرد و افزود: مادرانی را که رفتار  پرخطر دارند شناسایی کرده ایم و آزمایشات لازم را برای آنها انجام می دهیم و زایمان آنها تحت شرایط ویژه انجام شده و پس از زایمان، درمان آنها ادامه می یابد .

 

وی با بیان این که 93.5  درصد کودکانی که از مادران مبتلا به اچ آی وی به دنیا آمده اند، بعد از اقدامات لازم به ایدز مبتلا نشده اند، گفت:  در این راستا پیشگیری از انتقال اچ آی وی از مادر مبتلا به این عفونت به جنین، مهمترین اقدام وزارت بهداشت بوده است.

 

دکتر گویا با بیان این که روش های درمانی بیماری ایدز، بازنگری شده و مطابق با علم دنیا پیش می رویم و درمان می کنیم، تصریح کرد: اطمینان می ‌دهیم که هیچگونه کمبود داروی ایدز نداریم و بخش بیشتر داروهای ایدز در داخل کشور تولید می شود و داروهایی هم که از کشورهای دیگر وارد می شود، در حال حاضر به اندازه کافی در کشور موجود است.

 

وی همچنین افزود: اتوبوس ایدز کماکان به فعالیت خود ادامه می دهد و اگر در برخی مواقع نواقصی مشاهده می شود به دلیل کمبود منابع مالی است که امری مقطعی بوده و رفع می شود.

 

دکتر گویا تصریح کرد: هیچ مانعی برای فعالیت اتوبوس ایدز وجود ندارد و اگر مانعی وجود داشته باشد، مي تواند یک اظهار نظر شخصی باشد

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14934مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393