کاهش 31.7 درصدی مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی در طی 10 سال گذشته 


کاهش ۳۱٫۷ درصدی مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی در طی ۱۰ سال گذشته

ahhhh

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به این که در نیمه دهه ٨٠ حوادث ترافیکی، اولین علت مرگ زودرس و دومین علت مرگ و میر در کشور  به شمار می رفتند، افزود: با اقدامات متعدد انجام شده و هماهنگی بین بخشی در ده سال منتهی به سال ۱۳۹۵، میزان مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی ۳۱٫۷  درصد و مرگ زودرس ناشی از این حوادث ۳۷ درصد کاهش یافته اند.

 

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با بیان این مطلب گفت: اگرچه کاهش این روند، پیشرفت مناسبی به شمار می رود، اما باید توجه کرد که در حال حاضر حوادث ترافیکی سومین عامل مرگ و میر در کشور و دومین عامل مرگ زودرس در ایران هستند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که در سال ۱۳۷۰ سال های از دست رفته عمر ایرانیان به دلیل حوادث ترافیکی  برابر  با یک میلیارد و ٩٠٠ هزار سال برآورد شده است، با وجود افزایش جمعیت به میزان ۴۳ درصد در  ۲۵ سال تا سال ۱۳۹۵ و هم چنین افزایش چند برابری تعداد خودرو و موتورسیکلت، سال های از دست رفته عمر در ایران به دلیل حوادث ترافیکی در کل کشور ۴۴ درصد کاهش یافته و به یک میلیون و ۶۲ هزار  سال از دست رفته عمر در سال ۱۳۹۵ رسیده است که البته خود این مقدار هم به میزان قابل توجهی بالا است.

 

دکتر حریرچی همچنین گفت: در مدت ۱۲ سال، از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶، تعداد خودروهای کشور ۱۶۶ درصد و تعداد موتورسیکلت ها ١٨٧ درصد افزایش داشته است، یعنی تعداد خودروها ۲٫۶۶ برابر و تعداد موتورسیکلتها ۲٫۸۷ برابر بیشتر شده است، ولی افزایش میزان مصدومین ناشی از حوادث ترافیکی به نسبت بسیار کمتر بوده و در این ۱۲ سال ۲۱ درصد رشد کرده و به عبارت دیگر ۱٫۲۱ برابر بیشتر شده است.

 

وی در ادامه افزود: نکته بسیار مهم این است که میزان مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی از میزان بسیار ۲۷ هزار و ۷۵۵ نفر در سال ۱۳۸۴ به میزان ۱۵۹۳۲ نفر در سال  ۹۶ کاهش پیدا کرده است، این کاهش چشمگیر۴۲٫۵ درصدی مرگ و میر ناشی از تصادفات در طی ۱۲ سال علی رغم افزایش ۱۶۶ درصدی تعداد خودرو و ۱۸۷ درصدی موتورسیکلت و افزایش ۲۱درصدی تعداد مصدومین دستاورد بسیار مهمی است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که کاهش چشمگیر مرگ و میر ناشی از تصادفات و کنترل نسبی تعداد مصدومین نتیجه اقدامات متعدد و مهم در حوزه های مختلف توسط سازمان ها و دستگاه های مختلف و نیز همکاری های بین بخشی و همکاری و تغییر فرهنگ مردم است، اما این اقدامات کافی نبوده و اکتفا به اقدامات سابق ممکن است شامل پسرفت و یا عدم بهبود نتایج شود، افزود: به عبارت دیگر علاوه بر تداوم و نهادینه سازی اقدامات ثمربخش قبلی، باید اقدامات جدید و مهم دیگری برای کاهش حوادث ترافیکی و مصدومیت و مرگ و میر ناشی از این حوادث انجام داد.

 

دکتر حریرچی با اشاره به این که تعداد مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی از ۱۵۹۳۲ مرگ در سال ۹۵ به ۱۶۲۰۱ مرگ در سال ۹۶ رسیده است، که نشان دهنده افزایش ۱٫۷ درصدی موارد مرگ و میر است، گفت: در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ با افزایش کمتر از یک درصدی در تعداد مصدومین در کشور مواجه بوده ایم. این در حالی است که در سال ۹۶ در هر ۳۲ دقیقه یک مرگ یا به عبارتی ۴۴ مورد مرگ در هر روز به دلیل حوادث ترافیکی داشته ایم.

 

وی  همچنین گفت: در سال ۹۶ تعداد بار مراجعه مصدومین حوادث ترافیکی به بیمارستان های کشور برای دریافت اقدامات درمانی اعم از بستری و سرپایی و اعم از مراجعه بار اول از سر صحنه و مراجعات ضروری بعدی، ۸۲۷ هزار بار بوده است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: در نوروز سال ۹۷، ۳۸۴۲۶ مصدوم توسط  آمبولانس های اورژانس به مراکز درمانی انتقال یافته اند که نسبت به مدت مشابه در سال  ۱۳۹۶با اعزام  ۳۰۸۷۴نفر به مراکز درمانی رشد  ۲۳٫۷درصدی را نشان می دهد.

 

دکتر حریرچی همچنین گفت: همه بیمارستان های کشور اعم از بیمارستان های دولتی، خصوصی، خیریه و عمومی غیر دولتی نظیر تامین اجتماعی و نیروهای مسلح ملزم به تهیه تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیماران برای خدمات تشخیصی و درمانی در داخل بیمارستان ها و عدم ارجاع بیمار به خارج بیمارستان شدند.

 

وی با اشاره به این که بخشنامه ۵ خرداد معاونت درمان وزارت بهداشت به منظور افزایش تسهیلات و رضایت بیماران بستری و همراهان آنها و جلوگیری از گرانفروشی و حذف روابط ناسالم مالی و نیز اطمینان کامل از بکارگیری تجهیزات پزشکی اصلی، ایمن و با کیفیت صادر شده است، افزود: طبق این بخشنامه بیمارستان های خصوصی، خیریه و عمومی غیردولتی مکلفند لوازم و تجهیزات مورد نیاز بیماران را بر اساس قیمت های مصوب درج شده در سایت اداره کل تجهیزات پزشکی تهیه و در اختیار بیماران قرار دهند و از ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان اکیدا خودداری کنند.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14712مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393