صرف مواد دخانی بر ژنتیک نسل های بعد تاثیر دارد 


صرف مواد دخانی بر ژنتیک نسل های بعد تاثیر دارد

 

رییس مرکز تحقیقات سرطان با بیان اینکه افرادی که می خواهند در حوزه سلامت گامی بردارند، باید بدانند که جهالت و تجارت دو دشمن سلامت هستند، گفت: استفساریه خروج قهوه خانه‌ ها از شمول اماکن عمومى، محصول جهالت است.

 

به گزارش وبدا، دکتر محمد اسماعیل اکبری، رییس مرکز تحقیقات سرطان و رییس هیات مدیره انجمن زندگی بدون دخانیات، در همایش روز جهانی بدون دخانیات گفت: افرادی که می خواهند در حوزه سلامت گامی بردارند، باید بدانند که جهالت و تجارت دو دشمن سلامت هستند، بنابراین وظیفه ما این است که جاهلان را آگاه و با تاجران مبارزه کنیم، اما این کار بسیار دشوار است.

 

وى درخصوص تدوین کنوانسیون مبارزه با دخانیات در ژنو گفت: سازمان جهانی بهداشت، به مدت ۶ سال و  در سال یک مرتبه، مراسمی را برای تدوین کنوانسیون دخانیات برگزار می کرد، این کنوانسیون اولین و قوی ترین کنوانسیون در حوزه سلامت در جهان است و قدرت آن بالاتر از کنوانسیون انرژى اتمى است.

 

وی افزود: در یکی از این گردهمایی ها، ما به عنوان نماینده امرو (کشورهای شرق مدیترانه) در سازمان بهداشت جهانى شرکت داشتیم و آن زمان یک گروه ١٠٠ نفره از آمریکا با این کنوانسیون مخالفت مى کردند و ما موافق بودیم، بالاخره کنوانسیون تصویب شد، اما پس از تصویب این کنوانسیون در سازمان جهانى بهداشت، تمام بند‌های آن در کشور آمریکا اجرایى شد و اکنون یک فرد سیگارى در آمریکا باید ۲۵ دقیقه پیاده روی کند تا بتواند سیگاری با نرخ بالا خریداری کند، یعنی یک فرد سیگاری آمریکایی باید یک سوم درآمد خود را صرف سیگار کند.

 

دکتر اکبری گفت: در زمان تصویب کنوانسیون مبارزه با دخانیات متوجه شدیم که ایران جزو کشورهاى هدف براى مصرف سیگار انتخاب شده و شرکت هاى دخانیات راه هاى ورود سیگار از مرزهایى، چون قشم، خوى و کیش را رصد کرده بودند و حتى اسامى افرادى که در گمرگ قرار بود آنها را کمک کنند، مشخص شده بود.

 

وى در خصوص استفساریه خروج قهوه خانه‌ ها از شمول اماکن عمومى گفت: افرادى که در این طرح دست اندرکار هستند و تلاش دارند که مصرف قلیان آزاد شود، یا جاهل هستند یا پول گرفته اند.

 

رییس هیات مدیره انجمن زندگی بدون دخانیات با بیان اینکه ٣٠ درصد مرگ‌ ها ( تقریبا یک سوم افرادی که سالانه فوت می کنند)، ناشى از مصرف و مواجهه با دخانیات است، خاطرنشان کرد: دخانیات مى تواند موجب اختلال ژنتیکی شود، چراکه طبق شواهد، کودکان و جوانانى که اجدادشان در نسل هاى قبلى، دخانیات مصرف مى ‌کردند، سرطان ریه گرفتند و جان خود را از دست دادند، بنابراین فردی که سیگار و قلیان مصرف می کند، تنها به سلامت خود آسیب نمی زند، بلکه ژنوم افراد با این سبک زندگی، دستخوش تغییر می شود.

 

دکتر اکبرى با تاکید بر اینکه سیگار، تنها ماده ای است که هیچ سود و منفعتى ندارد، گفت: ما باید جامعه را در زمینه مبارزه با دخانیات توانمند کنیم. مردم باید بدانند افرادی که سیگار و قلیان را تبلیغ مى کنند یا نادان هستند یا پول گرفته اند

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14565مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393