مبتلایان به بیماری های گوارشی، اسهالی، پوستی و قارچی، وارد استخر نشوند 


مبتلایان به بیماری های گوارشی، اسهالی، پوستی و قارچی، وارد استخر نشوند

 

harr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه آب به صورت بالقوه محیط مناسبی برای انتقال بسیاری از عفونت ها به بدن انسان است، گفت: گرچه وزارت بهداشت از استخرهای شنا بازدید بهداشتی می کند، اما مردم هم باید نکات بهداشتی را رعایت کنند.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی درخصوص بهداشت استخرها گفت: با اتمام ماه مبارک رمضان، کارکرد استخرها رونق پیدا می کند، لذا رعایت نکات بهداشتی ضروری است.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت در طول سال، نظارت های متعددی بر بهداشت استخرهای شنا دارد، افزود: آب به صورت بالقوه محیط مناسبی برای انتقال بسیاری از عفونت ها به بدن انسان است و در این مورد نباید کوتاهی کرد.

دکتر حریرچی با اشاره به اینکه در حال حاضر 1805 استخر فعال در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: در سال 96 از تمامی استخرها بازدید شد و 31210 بار نمونه برداری میکروبی انجام شد و درمجموع، تعداد 14546 بازدید رقم خورد، یعنی از هر استخر شنا، به طور میانگین 8 بار بازدید شد.

سخنگوی وزارت بهداشت درخصوص نتیجه نمونه برداری میکروبی استخرها تصریح کرد: درصد وضعیت مطلوب استخرها از لحاظ وضعیت بهداشتی و عاری از میکروبی، 95.25 درصد بوده است.

وی گفت: در سال گذشته، 53681 بار از این استخرها کلرسنجی به عمل آمد و درصد مطلوبیت آنها از این حیث، 71 درصد بود، همچنین استخرهای فعال کشور، از لحاظ PH هم مورد سنجش قرار گرفتند که درصد مطلوبیت آنها از لحاظ PH نیز، 80 درصد بوده است.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: مردم، دقت کنند، چنانچه به بیماری گوارشی، اسهالی یا بیماری های پوستی و قارچی مبتلا هستند، به استخرها مراجعه نکنند، همچنین از وسایل شنای شخصی استفاده کرده و قبل و بعداز ورود به استخر، دوش بگیرند و به کودکان آموزش دهند که ترشحات بدن خود را داخل آب نریزند.

دکتر حریرچی با بیان اینکه سامانه 190 آماده دریافت نظرات و شکایات مردم است، گفت: افرادی که به استخرها مراجعه می کنند، در صورت مشاهده هرگونه آلودگی و کدورت آب، استشمام بوی گاز کلر، عدم رعایت نظافت در استخرها، می توانند به مدیریت استخر تذکر و به سامانه 190 گزارش دهند.

تعطیلات رسمی طولانی مدت، در ارائه خدمات درمانی به مردم خلل ایجاد می کند

معاون کل وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد به فراوانی تعطیلات رسمی کشور، یادآور شد: تعطیلات رسمی طولانی مدت باعث صدمه و بروز مشکل در ارائه خدمات درمانی به مردم و در نهایت  باعث ایجاد نارضایتی در بیماران می شود.

وی گفت: سالانه سرانه بار مراجعه در روزهای غیر تعطیل به مطب های خصوصی تخصصی و فوق تخصصی ۱.۲۴ صدم است و بار مراجعه به مطب های خصوصی پزشک عمومی ۰.۶۴ صدم است که کمتر از دوبار در سال می شود.

دکتر حریرچی با اشاره به اینکه با حذف تعطیلات رسمی و آخر هفته و عید نوروز، ۸۱ میلیون ایرانی به طور متوسط در هر روز عادی ۴۴۶ هزار بار به مطب خصوصی فوق تخصص و تخصص و ۲۳۰ هزار و ۵۰۰ بار به پزشک عمومی خصوصی مراجعه می کنند، بیان کرد: در تعطیلات طولانی مدت، ۶۶.۵ درصد بار مراجعه سرپایی تخصصی و فوق تخصصی به مطب های خصوصی و ۲۸.۵ درصد بار به پزشک عمومی مراجعه می شود و در تعطیلات طولانی مدت، همه این مراجعات در ۶۰۰ بیمارستان دولتی متمرکز می شود.

 

وی ادامه داد: در زمان تعطیلات طولانی مدت با افزایش بار مراجعه به آزمایشگاه و رادیولوژی بیمارستان های دولتی مواجه هستیم. برای حل این مشکل، ضمن منطقی شدن تعطیلات رسمی، باید در حوزه سلامت، سازمان نظام پزشکی و بخش خصوصی همکاریشان را بیشتر کرده و میزان اعتبارات نیز افزایش یابد.

در مورد مسائل علمي مربوط به واكسن HPV و عوارض آن، افراد علمی باید اظهار نظر کنند

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد واکسن HPV گفت: تولید واکسن هایی که در پیشگیری از بیماری ها موثر هستند را باید‌ در کشور توسعه دهیم و یکی از این واکسن ها، واکسن HPV است.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی گفت: ویروس HPV ، منجر به دو بیماری مهم زگیل تناسلی و برخی سرطان های ناحیه تناسلی از جمله سرطان دهانه رحم می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که در کشور در سال ۹۴، ۹۲۷ مورد سرطان دهانه رحم داشتیم، افزود: ۵ درصد مردم در طول عمر خود به زگیل تناسلی مبتلا می شوند و بروز آن بیشتر در زنان کمتر از ۲۴ سال و در مردان ۲۵ تا ۲۹ سال است.

وی با بیان این که یکی از عوارض متعدد ابتلا به زگیل تناسلی، اختلال در روابط زناشویی و به دنبال آن افسردگی، اضطراب و کاهش اعتماد بنفس در زوحین و نهایتا طلاق است، افزود: از سال های گذشته به دنبال تولید این واکسن بودیم و  واکسن موجود در کشور از طریق قانونی وارد می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: این واکسن نیاز به سه بار تزریق دارد و هر بار تزریق آن ۲۷۰ هزار تومان است که هزینه تزریق آن در مراکز خصوصی بیشتر است و بسیاری از مردم استطاعت تهیه این واکسن را ندارند.

وی افزود: برای تولید واکسنهای مورد نیاز در داخل کشور با اجازه مقام معظم رهبری اعتبار از صندوق توسعه ملی برای دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک تخصیص داده شده است.

دکتر حریرچی همچنین با بیان این که زمانی که به تولید بالای واکسن اچ پی وی در کشور برسیم، می توانیم در برنامه ملی واکسیناسیون قرار دهیم، افزود: تولید هر واکسن معمولا توانایی تولید چند واکسن دیگر را در کشور ایجاد می کند و باعث ایجاد رقابت در تولید و صادر کردن واکسن ها به کشورهای دیگر می شود.

وی با اعلام این که از همکاری سازمان های مردم نهاد و خیریه هایی که صلاحیتشان توسط ارگان های دیگر تایید شده است استقبال می کنیم، گفت: امید است واکسن را در داخل کشور تولید کنیم و بتوانیم به تولید ملی اضافه کنیم چراکه برای ارتقای تولید ملی و استقرار اقتصاد مقاومتی این فعالیت ها انجام می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: حوزه واکسن بقدری مهم است که مقام معظم رهبری با درخواست تخصیص اعتبار برای تولید واکسن های مورد نیاز از صندوق توسعه ملی موافقت کرده اند.

وی همچنین با بیان این که در مورد مسائل علمي مربوط به واكسن HPV و عوارض آن، افراد علمی باید اظهار نظر کنند، گفت:  نه در ايران و نه در دنيا گزارشي مبني بر خطرناك بودن و عقيم كردن توسط اين واكسن وجود ندارد و این واکسن در ۵۴ کشور در حال استفاده است و در برخی کشورها استفاده از آن اجباری است و حتي جزو برنامه فراگير واكسيناسيون آنها به شمار می رود.

دکترحریرچی با اشاره به این که مخالفت‌هایی که در زمینه استفاده از این واکسن مطرح شده، به جز یک نفر که مدعی عنوان علمی است، بقیه توسط  افراد غیرعلمی عنوان شده است، گفت: برخی افراد هر کار جدید را توطئه و ایجاد منافع برای دشمنان می‌دانند. باید قبول کرد کسانی که در وزارت بهداشت خدمت می‌کنند، مورد اعتماد دولت، رییس جمهور و مجلس هستند و برای سلامت مردم کار می‌کنند.

 

وی  گفت: راه اصلی انتقال این بیماری، ارتباط جنسی است، اما ممكن است ويروس از راه هاي ديگر نیز منتقل شود و  انتقال این ویروس صرفا به روابط غیر اخلاقی منحصر نبوده، بلکه‌ در روابط زناشویی، بین زن و شوهر نیز در صورت وجود این ویروس، بیماری منتقل می‌ شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به این که وزارت بهداشت برای گسترش واکسن‌ها و خدمات دارویی اولویت بندی دارد و با توجه به امکانات مالی این گسترش اتفاق می‌افتد، گفت: در دهه اول انقلاب در گسترش واکسن‌ها اتفاق خوبی افتاد، اما این پیش‌گامی در فراهم آوری طی یکی دو دهه گذشته دچار کاهش شد.

دکترحریرچی با اشاره به این که با توجه به اولویت بندی، واکسن اولی که با توجه به منابع اضافه شد، واکسن پنتاوالان بود، نیز گفت: پوشش واکسن‌های قبلی را به  بیش از ۹۸ درصد افزایش ‌دادیم.

وی همچنین گفت: در حال حاضر، ۶۸۷ سازمان مردم نهاد و خیریه در حوزه سلامت فعال هستند و از حمایت مالی و معنوی آنها در پیشبرد اهداف نظام سلامت استقبال می کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت اشاره کرد: در سال جاری با موافقت مقام معظم رهبری از صندوق ذخیره ارزی ۱۰۰ میلیون دلار برای توسعه و تولید دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک اختصاص پیدا کرده است.

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که از اوایل سال گذشته، نظرسنجی از مراجعه کنندگان به واحدهای ارائه خدمات بهداشتی در دانشگاه های علوم پزشکی آغاز شد، افزود: در این سیستم با استفاده از سامانه پیامک تلفن همراه از مراجعین به مراکز بهداشتی دولتی، نظرخواهی و رضایت سنجی می شود.

وی در ادامه با بیان این که این سیستم از ۲۸ اسفند سال گذشته در سراسر کشور گسترش یافته و تاکنون برای13.717.081 نفر پیامک ارسال شده است و 2.555.401 نفر پاسخ داده اند، گفت: این بدین معنی است که از مراجعین به ۱۷۹۰۰ خانه بهداشت روستایی، ۵۴۱۷ پایگاه سلامت شهری، ۴۱۰۵ مرکز جامع خدمات سلامت روستایی و ۲۲۱۳ مرکز جامع خدمات سلامت شهری درمورد نحوه دریافت خدمت بهداشتی درمانی که تلفن همراه داشته و شماره خود را در اختیار گذارده اند، رضایت سنجی انجام شده است.

دکتر حریرچی با اشاره به اینکه برای انجام این رضایت سنجی از تمام مراجعین به مراکز بهداشتی درخواست شماره تلفن همراه شده و شماره همراه مراجعه کننده در سامانه ارائه خدمات مراکز بهداشتی دولتی که سامانه کامپیوتری بر خط است، ثبت می شود، افزود: با اتمام ارائه خدمت بهداشتی درمانی در مرکز و ثبت الکترونیک و هم زمان با خدمات، بلافاصله به صورت خودکار، پیامک رضایت سنجی به تلفن همراه فرد ارسال می شود.

وی افزود: اهداف ایجاد این سامانه پایشی عبارتند از: ارتقای سلامت جامعه، ارتقای کیفیت خدمت، ارتقای رضایت گیرندگان خدمت، ارتقای سواد سلامت جامعه، استفاده هزینه اثربخش از منابع و تصمیم گیری آگاهانه برای اصلاح فرآیندها.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: اطلاعات این رضایت سنجی ها به تفکیک همه ارائه کنندگان خدمت شامل پزشکان، مراقبین سلامت و بهورزان، کارشناسان سلامت روان، تغذیه،‌ دندانپزشکان و… به تفکیک مراکز ارائه خدمات، شهرستان ها و دانشگاه ها موجود است و مسئولین محلی و دانشگاهی به دقت میزان رضایت را بررسی و به ارائه کنندگان خدمت و مدیران مربوطه ارزیابی لازم را ارائه کرده و اقدامات اصلاحی لازم در این زمینه انجام می شود.

دکتر حریرچی با اشاره به این که میزان پاسخگویی با توجه به سامانه های مشابه مناسب بوده و میزان عدم رضایت از خدمات در مراکز بهداشتی روستایی و شهری 3.51 درصد بوده است، گفت: از بیش از ۶۵ درصد مراجعین تاکنون، شماره تلفن همراه دریافت و ثبت شده است.

وی علل اصلی عدم رضایت را برخورد نامناسب، ندادن آموزش هاي لازم، نگفتن زمان مراجعه بعدي، ندادن پاسخ به پرسش ها، گرما يا سرماي زياد، انتظار طولاني و كمبود دارو و لوازم برشمرد.

 

سخنگوی وزارت بهداشت  با بیان این که یک مزیت مهم دیگر این سامانه کنترل اصل انجام خدمت و جلوگیری از ورود اطلاعات نادرست ولو به صورت نادر و غیر شایع است، افزود: وزارت بهداشت در نظر دارد به تدریج این سامانه را به مراکز درمانی هم گسترش دهد و به طور مستمر میزان رضایت مردم از خدمات بهداشتی درمانی را بررسی و تحلیل کرده و برای افزایش کیفیت خدمات، اقدامات لازم را انجام دهد.

شايعه جابجایی یا استعفاي وزير بهداشت چیزی شبیه دروغ ١٣ است

 

سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری در پاسخ به سوالی در خصوص شايعه جابجایی یا  استعفاي وزير بهداشت گفت: این موضوع چیزی شبیه دروغ ١٣ و  ١٠٠ درصد شايعه و ١٥٠ درصد بي اساس است.

دکتر ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت ضمن بیان این مطلب افزود:  دكتر هاشمي بيشتر و قوي تر از هر زماني به فعاليت مشغول هستند و شب گذشته تا ساعت ٣ بامداد مشغول بازديد از بيمارستان های بزرگ تهران بودند.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: رابطه دكتر هاشمي و رييس جمهور در سطح عالي است و مي توان گفت در بالاترين سطح در طي چندسال گذشته است.

دکتر حریرچی یادآور شد: درست است كه برخي مواقع مشغله و فشار كار زياد است، آن هم به اين دليل است كه بايد اقدامات لازم را براي سلامتي مردم تمام و كمال انجام دهيم، اما برخی افراد وقت آزاد دارند و این هم نوعی از اشتغال است که شایعه تولید و منتشر می‌ كنند.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14934مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393