امروزه سلامت بدون تکنولوژی بی معنی است 


امروزه سلامت بدون تکنولوژی بی معنی است

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه اکنون معضل نظام سلامت، بیماری های غیرواگیر و سرطان ها است، گفت: با نگاهی به گذشته بیماری ها، درمیابیم که عمده ترین معضل نظام سلامت، بیماری های واگیردار و بیماری های عفونی بوده است که میلیون ها نَفَر در اثر این بیماری ها جان خود را از دست می دادند.

به گزارش وبدا، دکتر محمدعلی صحراییان در نشست امضای تفاهم نامه راه اندازی مرکز توسعه فناوری سلامت دانشگاه های صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران با بیان این که  امروزه مدل بیماری ها تغییر کرده است، گفت: جامعه مدرنیته، درکنار خود، بیماری های مدرنیته را به همراه دارد و اکنون معضل نظام سلامت، بیماری های غیرواگیر و سرطان ها است.

 

دکتر صحراییان خاطرنشان کرد: برخلاف بیماری های عفونی که درمان های ساده ای، عموما با آنتی بیوتیک ها و بدون تکنولوژی های پیچیده ای داشت، بیماری های غیرواگیر و مدرن، تشخیص و درمان پیچیده ای دارد که بدون استفاده از تکنولوژی قابلیت تشخیص و درمان ندارند.

 

وی گفت: آنچه که آینده نظام سلامت را تهدید می کند، این است که دنیا به سمتی در حرکت است که تشخیص و درمان بیماری های مدرن و غیرواگیر را با استفاده از تکنولوژی پیچیده تبدیل به درمان های گرانقیمت کرده است و شاید کشورهایی پیشرفته ای که در گذشته با غذا، می توانستند کشورهای درحال توسعه را تهدید کنند، امروز، دارو و تکنولوژی های سلامت یکی از ابزارهای تهدیدی و امنیتی محسوب می شود.

 

دکتر صحراییان با بیان اینکه اگر درحال حاضر برای ١٠ تا ٢٠ سال آینده برنامه ریزی نکنیم، نظام سلامت با تهدید جدی روبرو خواهد شد، تصریح کرد: در بسیاری از کشورهای پیشرفته برای بعضی از بیماری ها، درمان های گرانقیمتی وجود دارد که به دلیل قیمت بسیار زیاد آنها، نمی توانیم به این درمان ها دسترسی داشته باشیم، درحالیکه مردم کشورمان درخواست دارند تا این درمان ها برایشان فراهم شود و به دلیل نبودن یک سری از روش های درمانی گله می کنند، اینگونه مسائل به مرور زمان تبدیل به تهدیدهای امنیتی می شود.

 

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه پزشکی در دنیا به سمت درمان شخصی نگر در حرکت است، ادامه داد: درمان شخصی نگر به این معنا است که نسخه برای بیماری نوشته نمی شود، بلکه نسخه برای بیمار نوشته می شود، بنابراین باید در این مورد هم برنامه ریزی کنیم.

 

دکتر صحراییان بیان کرد: کشور ما در زمینه نیروی انسانی متخصص وضعیت مطلوبی دارد، اما در زمینه تکنولوژی درحال پیشرفت هستیم، اما چنانچه همکاری ها اتفاق نیفتد و نتوانیم تکنولوژی ها و تجهیزات محدود خود را درکنار هم قرار دهیم، رسیدن به مرزهای دانش برایمان با مشکل روبرو می شود.

 

وی با بیان اینکه امروزه سلامت بدون تکنولوژی بی معنی است، گفت: با امضای این تفاهم نامه، فرصت مناسبی فراهم می شود تا هر دو دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه علوم پزشکی تهران، تجارب خود در زمینه انتقال تکنولوژی را دراختیار هم قرار داده و با همکاری یکدیگر، بتوانند محصولاتی ارائه دهند که ماحصل آن خدمت به مردم و نظام سلامت باشد.

 

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14565مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393