توضیح وزارت اقتصاد در خصوص رقم سرمایه گذاری خارجی در ایران 


توضیح وزارت اقتصاد در خصوص رقم سرمایه گذاری خارجی در ایران

وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به مطلب منتشر شده در روزنامه فرهیختگان، در خصوص رقم دقیق سرمایه گذاری خارجی در کشور در سال ۱۳۹۶ توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، به نقل از سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، در پاسخ به مطلب منتشر شده درخصوص گزارش سال ۲۰۱۷ میلادی آنکتاد در مورد آمار و اطلاعات سرمایه گذاری خارجی در سال ۱۳۹۶ می خوانیم: در مطالب مندرج در برخی رسانه ها، به استناد اظهارات معاون مدیر کل سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، آمار آنکتاد در خصوص رقم سرمایه گذاری خارجی در ایران مورد تردید قرار گرفته است.

 

این جوابیه می افزاید: این در حالی است که همین رسانه ها گزارشهای آنکتاد در برخی سال های گذشته، مبنی بر روند کاهشی سرمایه گذاری خارجی نسبت به سالهای قبل در ایران را به عنوان یک مرجع رسمی مورد استناد قرار داده و از آن علیه دولت و وزارت اموراقتصادی و دارایی استفاده می کردند اما اکنون که شاهد روند افزایش چشمگیر آمار جذب سرمایه گذاری خارجی درگزارش سال ۲۰۱۷ آنکتاد نسبت به سال قبل می باشیم، صحت این آمار و گزارش مذکور، مورد تردید قرار می گیرد.

 

جوابیه سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران تصریح دارد: در اظهارات معاون مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی این سازمان، آمار و اطلاعات سرمایه گذاری خارجی در سال ۱۳۹۶ هجری شمسی، به صورت تقریبی و تخمینی بیان شده و مقصود صرفاً ارائه تصویر کلی از نمای سرمایه گذاری و روند آن در کشور و قبل از نهایی شدن  و جمع آوری اطلاعات لازم از سوی کلیه دستگاه های مسئول بوده است.

 

این جوابیه با بیان اینکه ارائه دقیق آمار مربوط به سرمایه گذاری خارجی از سوی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران صرفاٌ بر اساس گزارش های واصله و مکاتبات رسمی صورت می گیرد، تاکید می کند: آمار نهایی و منتشره از سوی این سازمان، بر پایه اطلاعات و مستندات دریافت شده از بانک مرکزی، بورس، گمرک، استان ها و دستگاه های ذیربط گردآوری و منعکس می شود.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14744مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393