نکاتی در مورد سخنگویی دولت 


نکاتی در مورد سخنگویی دولت

 

محمد تقی جنس‌بافی کارشناس ارشد علوم سیاسی-دولت‌های مختلف بعد از بهمن ماه ۱۳۵۷ در مورد مسئوليت”سخنگوی دولت”روش‌های متفاوتی در پیش گرفته‌اند که از قاعده و قانون مشخصی تبعیت نکرده است و انتصاب سخنگو در دولت‌ها،نرم و رویه ثابت و مشخص نداشته است.

به نظر می‌رسد تجمیع وظیفه سخنگویی دولت با دیگر مسئوليت‌ها و وظایف در یک فرد از اصول و مبانی مشخصی برخوردار نیست و دولت‌ها در این مورد سلیقه‌ای عمل کرده‌اند.

دولت‌های مستقر این وظیفه را به اشخاصی محول کرده‌اند که گرایش‌های سیاسی مشخصی داشته یا عضو حزب یا مشی سیاسی خاصی بوده‌اند.

من فکر می‌کنم بهترین گزینه برای عنوان سخنگویی دولت باید فردی باشد که غیر از سخنگویی دولت وظیفه دیگری نداشته و ضمن ارتباط نظام‌مند با بدنه و ارکان دولت و با تسلط کامل و نیز فارغ از هر‌نوع گرایش سیاسی مشخص،بتواند به هنگام و منظم و مستمر،هم دیدگاه‌هاو مواضع و هم موانع و تنگناها و پیشرفت‌های دولت مستقر را تبیین و تشريح کند و نیز پاسخگوی افکار عمومی و رسانه‌ها باشد.

چنین فردی با این مسئوليت باید بتواند از وجود چند مشاور مطلع و آگاه در حوزه‌های گوناگون برخوردار باشد.

از طرف دیگر،اگر قرار است مسئوليت سخنگویی دولت به یکی از اعضای دولت محول شود،تجمیع آن در ریاست سازمان برنامه و بودجه کشور،منطقی و معقول نیست.

به این دلیل که نوع و جنس وظایف و مأموریت‌های این سازمان، توسعه‌ای و اقتصادی است و هر نوع اظهار نظر سیاسی از سوی رییس سازمان برنامه و بودجه کشور،به منزله ورود به حوزه سیاسی است و تجربه ثابت کرده که ورود این سازمان در حیطه سیاسی سمی مهلک است.

البته این سازمان در دوره فعالیت خود به استثنای یک مورد در دوره ریاست محمد ستاری‌فر و آن هم بر سر بودجه دفاتر نظارتی شورای نگهبان در استان‌ها و شهرستان‌ها، در حوزه سیاسی ورود نکرده یا بیانیه سیاسی صادر نکرده و کارشناسان و مدیران آن هم،همواره اکراه داشته و دارند که به امور سیاسی ورود کنند.

اما به یاد می‌آوریم زمان‌هایی را که رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در قامت سخنگوی دولت،در عین حال که از برنامه‌های توسعه و بودجه و رشد و توسعه اقتصادی کشور سخن می‌کند،در همان حال در مورد اسید‌پاشی‌های اصفهان یا گشت ارشاد یا زندانیان سیاسی و مواردی از این دست،اظهار نظر می‌کند!

به نظر می‌رسد اگر قرار است فردی از اعضای دولت،سخنگوی دولت باشد،شاید وزیر کشور در کنار یک یا چند مشاور توانمند رسانه‌ای و اقتصادی برای این مسئوليت مناسب باشد،چرا که وظایف ذاتی وزارت کشور امنیتی و سیاسی است و ورود آن وزارتخانه به حوزه‌های سیاسی یا امنیتی و اطلاعاتی خیلی دور از وظایف و مأموریت تلقی نمی‌شود.

 

البته معاون پارلمانی رییس‌جمهور یا حتی رییس‌دفتر رییس‌جمهور هم می‌توانند با حفظ سمت،وظیفه سخنگویی دولت را همزمان انجام دهند،اما به نظر می‌رسد کثرت و تعدد وظایف و جلسات رییس‌ سازمان برنامه و بودجه کشور و نیز جنس وظیفه و مأموریت او ایجاب نمی‌کند که وظیفه سخنگویی دولت را داشته باشد.

حال که حسن روحانی با تقاضای محمد‌باقر نوبخت رییس سازمان برنامه‌و‌بودجه کشور برای کناره‌گیری او از  مسئولیت سخنگویی دولت موافقت کرده است،گرچه این روند دیرهنگام است،اما مثبت ارزیابی می‌شود و انتظار منطقی این است که رییس‌جمهور با لحاظ کردن آنچه گفته شد،نسبت به انتصاب سخنگوب دولت اقدام کند.

امید است روند بهره‌گیری از دیدگاه‌های کارشناسی در اداره کشور شتاب داشته باشد و به سنت متعارف، همانند دیگر کشورهای توسعه‌یافته بدل شود

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

15397مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393