رئیس کل دادگستری کردستان عنوان کرد:مختومه شدن 296 هزار پرونده در سال 96 


رئیس کل دادگستری کردستان عنوان کرد:مختومه شدن ۲۹۶ هزار پرونده در سال ۹۶

dad

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رئیس کل دادگستری کردستان، با اعلام اینکه در ارتباط با موضوع پرونده های ورودی به دادگستری در حوزه ستاد ۳۰۰ هزار و ۹۲۲ مورد بوده است، گفت: این تعداد نسبت به سال قبل رشد ۱۱٫۲۰ درصدی داشته است و در خصوص مختومه‌ها نیز با تعداد ۲۹۶ هزار مورد با رشد ۱۱٫۴۹ درصدی روبرو بوده‌ایم.

 

‌به گزارش خبرنگار طوفان نیوز از سنندج ،‌ علی‌اکبر گروسی جمع خبرنگاران با بیان اینکه: سال گذشته دستگاه قضایی استان در زمینه خدمات‌رسانی و انجام وظیفه اقدامات وسیعی را انجام داده است، گفت: خوشبختانه نحوه کار در قوه قضائیه نسبت به گذشته بسیار متفاوت شده است و برای هر بخش از وظایف این نهاد، بر مبنای قانون موجود و قانون ۵ ساله مختص قوه قضائیه و به ویژه برنامه پنجم توسعه، اقدامات مبتنی بر نظم و برنامه و متناسب با وضعیت موجود پیگیری می‌شود.

 

رئیس کل دادگستری کردستان با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۶ در ارتباط با موضوع پرونده های ورودی به دادگستری در حوزه ستاد ۳۰۰ هزار و ۹۲۲ مورد ورود داشته‌ایم، گفت: این تعداد نسبت به سال قبل رشد ۱۱٫۲۰ درصدی داشته است.

 

وی در خصوص پرونده‌های مختومه، با اعلام اینکه در سال ۹۶ تعداد مختومه‌ها ۲۹۶ هزار مورد بوده است، تصریح کرد: در این حوزه نیز با رشد ۱۱٫۴۹ درصدی روبرو بوده‌ایم.

 

گروسی یکی از برنامه‌های کنونی قوه قضائیه را رسیدگی به پرونده‌های «مسن» دانست و ادامه داد: این پرونده‌ها به پرونده‌های با طول عمر بیش از دو سال اطلاق می‌شود.

 

وی با ذکر این نکته که سال گذشته اتفاقات مثبت در دادگاه‌های تجدیدنظر به خاطر تغییرات و تسریع در آیین نامه قانون کیفری رخ داد که منجر به تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌های تجدیدنظر شد، بیان کرد: این امر در نهایت منجر شد که با وجود ورود ۱۶ هزار و ۵۳۶ پرونده، به ۱۸ هزار و ۸۳۴ مورد رسیدگی شود که این تعداد نسبت به مدت مشابه ۸٫۴۲ درصد رشد وارده و ۸۳٫۶۴ درصد رشد مختومه داشته‌ایم.

 

رئیس کل دادگستری کردستان با بیان اینکه در بحث پرونده‌های خانواده نیز در سال ۹۶، پنج هزار و ۷۰۰ پرونده وارده داشته‌ایم، گفت: از این میزان پنج‌هزار و ۹۷۴ مورد مختومه بوده که ۱٫۶ درصد رشد داشته است.

 

وی با بیان اینکه در سال ۹۵ ورودی پرونده‌های خانواده پنج‌هزار و ۹۹۳ مورد است، ادامه داد: در سال ۹۶ این میزان به پنج هزار و ۷۰۰ مورد تقلیل یافت.

 

گروسی با تأکید بر اینکه در خصوص ساماندهی پرونده‌های حوزه‌های مدنی و حقوقی بر اساس دستورالعمل‌های لحاظ شده، صورت گرفت، تصریح کرد: در سال ۹۶ در اجرای احکام کیفری ۲۸ هزار و ۳۹۷ پرونده وارد و ۲۸ هزار و ۸۴۱ مختومه وجود داشت که رشد نرخ مختومه‌ها در اجرای احکام کیفری دادرسی‌ها ۱۶٫۵۶ درصد است.

 

وی با اشاره به اینکه پرونده‌های اجرای احکام مدنی توأم با قوه قهریه نیست، اظهار کرد: به همین خاطر این پرونده‌ها تشریفات طولانی‌تری داشته و زمانبرتر از اجرای کیفری است.

 

رئیس کل دادگستری کردستان افزود: در سال ۹۶ تعداد احکام مدنی ۲۶ هزار و ۱۳۴ پرونده بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل با وجود ۲۳۷۵۵ پرونده ورودی رشد ۱۰۰ درصدی و ۷۶٫۳ درصد رشد مختومه بوده است.

 

وی شورای حفاظت از اراضی ملی و صیانت از بیت‌المال را یکی از مهم‌ترین شوراهای سطح استان نامید و گفت: غالب مدیران کلیدی استان در این شورا حضور دارند که در هفت جلسه خود در یکسال گذشته به یک هزار و ۷۶۶ پرونده رسیدگی کردند و در نهایت تعداد یک‌هزار و ۸۷۳ متهم را شناسایی و ۶۹۳ هکتار از اراضی ملی و بیت‌المال را از دست متصرفین خارج کردند.

 

گروسی دیگر شورای فعال استان را ستاد اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: ۱۸ مصوبه کاری و مفید در این ستاد تدوین شد و مهم‌ترین دستاورد این ستاد ممانعت از تعطیلی بسیاری از کارگاه‌های سطح استان بود.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14712مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393