نیمی از بیماران دیابتی از بیماری خود اطلاع ندارند 


نیمی از بیماران دیابتی از بیماری خود اطلاع ندارند

معاون پرستاری وزارت بهداشت، گفت: براساس مطالعات مختلف در حال حاضر حدود پنج میلیون نفر در کشورمان مبتلا به دیابت هستند که نیمی از آنها از بیماری خود بی اطلاعند و این رقم در حال افزایش است.

به گزارش وبدا، دکتر مریم حضرتی در آیین افتتاح کلینیک پرستاری و خودمراقبتی دیابت در سنندج، با بیان اینکه تغییر سیمای سلامت به سبب افزایش میانه سنی جمعیت، تغییر الگوی مصرف، شیوع رفتارهای خطرزا، رشد سریع شهرنشینی، کوچک شدن جوامع، جهانی شدن عوامل خطرزا و انتقال سریع این عوامل به جوامع سراسر دنیا اتفاق افتاده است، اظهار داشت: کشورهای در حال توسعه آسیب دیدگان عمده بیماری های غیر واگیر هستند، زیرا در حالی که با این بیماری ها درگیر هستند، باید همزمان با بیماری های مزمن و غیر واگیر، که نیاز به مراقبت طولانی دارند نیز، مبارزه کنند.

وی با بیان اینکه بیماری های غیر واگیر مزمن، هزینه های سرسام آور مستقیم و غیرمستقیم را بر سیستم بهداشت تحمیل می کنند، افزود: دیابت یکی از شایع ترین بیماری های غیر واگیر در جهان است و پنجمین علت مرگ در کشورهای توسعه یافته محسوب می شود.

دکتر حضرتی تصریح کرد: تعداد مبتلایان به دیابت در جهان در  سال 2014 تقریبا 400 میلیون نفر بوده و  پیش بینی می شود که این تعداد تا سال 2035 به بیش از 592 میلیون نفر برسد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، اضافه کرد: تعداد مبتلایان به دیابت در همه کشورهای جهان در حال افزایش است و 80 درصد این بیماران در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند و بخش اعظم مبتلایان به دیابت در سنین 40 تا 59 سال قرار دارند.

دکتر حضرتی با بیان اینکه نیمی از مبتلایان به دیابت  در جهان، در حدود 175 میلیون نفر از بیماری خود بی خبرند، افزود: دیابت، عامل پنج میلیون مرگ در سال 2013 بود و هزینه های بهداشتی درمانی ناشی از دیابت در سال 2013 حداقل 548 میلیارد دلار بوده و سالانه 79 هزار کودک در جهان مبتلا به دیابت می شوند.

وی در ادامه گفت: براساس مطالعات مختلف در حال حاضر حدود پنج میلیون نفر در کشورمان مبتلا به دیابت هستند که نیمی از آنها از بیماری خود بی اطلاعند و این در حالی است که سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده تا سال 2035 تعداد مبتلایان به دیابت در ایران به 6.5  میلیون نفر افزایش می یابد. اما با توجه به تغییر برآوردهای سال های اخیر این سازمان، انتظار می رود که تعداد بیماران دیابتی در کشورمان تا دو دهه دیگر بیشتر از این رقم باشد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در پایان تصریح کرد: مطالعات نشان داده اند که مداخلات روش زندگی می تواند بروز دیابت را حداقل 11 سال به تاخیر انداخته و حتی در 20 درصد موارد بروز آن را منتفی کند، لذا کلینیک های پرستاری خودمراقبتی دیابت با این هدف راه اندازی می شوند./

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17047مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393