محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به ساخت سیستم تركيبي بيوراكتور انوكسيك/غشايي/كلرزني/هوادهي حذف نیترات آب آشاميدني شدند 


محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به ساخت سیستم تركيبي بيوراكتور انوكسيك/غشايي/كلرزني/هوادهي حذف نیترات آب آشاميدني شدند

برای نخستین بار در کشور سیستم بیوراکتور انوكسيك/غشایی/ کلرزنی/هوادهي حذف نیترات آب آشامیدنی در این پژوهشگاه طراحی و ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر عبداله زاده مجری این طرح با بیان این مطلب، افزود: با توجه به معضل غلظت بالاي نیترات در چاه های آب کشور و سرطانزايي اين آلاينده، اعضای هیات علمی گروه محیط زیست پژوهشگاه مواد و انرژي در قالب يك پروژه کلان و با حمایت اين مركز و هزينه بيش از یک میليارد ريال اقدام به طراحی و ساخته راكتور حذف نيترات نمودند.

وی ادامه داد: در اين پروژه حذف نیترات از آب به روش های مختلف از جمله روش های بيولوژيكي، جذب سطحی و غیره انجام شد و حتی نقشه منابع سطحي نیترات آب در محدوده اي غالب بر ١٥٠ كيلومتر در شهرستان کرج رسم شد.

وی اظهار داشت: نتايج اين پروژه تحقيقاتي نشان داد كه با استفاده از اين راكتور تركيبي بيولوژيكي غلظت نیتراتی که در منابع آب وجود دارد با حذف بالاي ٩٠ درصد به زير ٥٠ ميليگرم بر ليتر خواهد رسيد.

وی با اشاره به اینکه هم اكنون اين سیستم در مرحله توليد صنعتی مي باشد، افزود: سیستم ترکیبی بیوراكتور انوكسيك/غشايي/كلرزني/هوادهي جهت حذف نیترات از آب چاه در سازمان ثبت اسناد و املاك كشور ثبت اختراع شد و داراي تاییدیه علمي از سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي ايران است.

دکتر عبداله زاده خاطرنشان کرد: در دو جشنواره ايده هاي برتر استان البرز و جشنواره كسب و كارهاي نوپا در حوزه صنعت و معدن که در استان های تهران و البرز برگزار شد، اين طرح موفق به كسب رتبه برتر شد.

وی گفت: در حال حاضر با توجه به توان و تجارب پژوهشگاه، توسعه علم و فناوري در محور زيست پالايي آب؛ حذف بيولوژيكي نيترات از آب آشاميدني، از سوي معاونت علمي و فناوري به پژوهشگاه واگذار شده است و ٣٠ درصد منابع واگذاري از سوي سازمان برنامه و بودجه كشور به اجراي محور فوق اختصاص خواهد يافت.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

15244مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393