محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به ساخت سیستم تركيبي بيوراكتور انوكسيك/غشايي/كلرزني/هوادهي حذف نیترات آب آشاميدني شدند 


محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به ساخت سیستم ترکیبی بیوراکتور انوکسیک/غشایی/کلرزنی/هوادهی حذف نیترات آب آشامیدنی شدند

برای نخستین بار در کشور سیستم بیوراکتور انوکسیک/غشایی/ کلرزنی/هوادهی حذف نیترات آب آشامیدنی در این پژوهشگاه طراحی و ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر عبداله زاده مجری این طرح با بیان این مطلب، افزود: با توجه به معضل غلظت بالای نیترات در چاه های آب کشور و سرطانزایی این آلاینده، اعضای هیات علمی گروه محیط زیست پژوهشگاه مواد و انرژی در قالب یک پروژه کلان و با حمایت این مرکز و هزینه بیش از یک میلیارد ریال اقدام به طراحی و ساخته راکتور حذف نیترات نمودند.

وی ادامه داد: در این پروژه حذف نیترات از آب به روش های مختلف از جمله روش های بیولوژیکی، جذب سطحی و غیره انجام شد و حتی نقشه منابع سطحی نیترات آب در محدوده ای غالب بر ١۵٠ کیلومتر در شهرستان کرج رسم شد.

وی اظهار داشت: نتایج این پروژه تحقیقاتی نشان داد که با استفاده از این راکتور ترکیبی بیولوژیکی غلظت نیتراتی که در منابع آب وجود دارد با حذف بالای ٩٠ درصد به زیر ۵٠ میلیگرم بر لیتر خواهد رسید.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون این سیستم در مرحله تولید صنعتی می باشد، افزود: سیستم ترکیبی بیوراکتور انوکسیک/غشایی/کلرزنی/هوادهی جهت حذف نیترات از آب چاه در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت اختراع شد و دارای تاییدیه علمی از سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران است.

دکتر عبداله زاده خاطرنشان کرد: در دو جشنواره ایده های برتر استان البرز و جشنواره کسب و کارهای نوپا در حوزه صنعت و معدن که در استان های تهران و البرز برگزار شد، این طرح موفق به کسب رتبه برتر شد.

وی گفت: در حال حاضر با توجه به توان و تجارب پژوهشگاه، توسعه علم و فناوری در محور زیست پالایی آب؛ حذف بیولوژیکی نیترات از آب آشامیدنی، از سوی معاونت علمی و فناوری به پژوهشگاه واگذار شده است و ٣٠ درصد منابع واگذاری از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور به اجرای محور فوق اختصاص خواهد یافت.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14727مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393