توصیه های تغذیه ای سخنگوی وزارت بهداشت به دانش آموزان در آستانه بازگشایی مدارس 


توصیه های تغذیه ای سخنگوی وزارت بهداشت به دانش آموزان در آستانه بازگشایی مدارس

soo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر حریرچی در آستانه بازگشایی مدارس، مواد غذایی قابل عرضه در بوفه مدرسه ها را برشمرد و اظهار داشت: انواع خوراکی‌های بسته‌بندی شده باید دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشند و علامت استاندارد، نام و نشانی کارخانه، تاریخ تولید و انقضای معتبر، مشخصات ترکیبات تشکیل‌دهنده را داشته باشند. همچنین این مواد باید از پوشش سالم و تمیز و برچسب غذایی برخوردار باشند.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری هفتگی به دیگر مواد غذایی از جمله میوه ها، خشکبار و نوشیدنی های قابل عرضه در بوفه های مدارس اشاره کرد و گفت: مصرف خشکبار شامل خرما، انواع میوه خشک، انواع مغزها (گردو، بادام، بادام زمینی، فندق، بادام‌هندی، پسته)، کشمش، نخودچی، آجیل، آجیل سویا، توت‌ خشک و انجیر خشک، انواع ماست، انواع شیر، پنیر در بسته بندی یک نفره به صورت پاستوریزه یا استریلیزه، میوه: انواع میوه سالم، شسته شده و ضد عفونی شده در بسته‌بندی‌های یک ‌نفره، دوغ بدون گاز و انواع آبمیوه های پاکتی که قند افزوده ندارند و آب‌معدنی، کیک و کلوچه (شامل کلوچه‌های سنتی) و بیسکوئیت از نوع سبوس‌دار با بسته بندی بهداشتی توصیه می‌شود، لقمه سالم شامل نان و پنیر و گردو، نان و  تخم‌مرغ، نان و پنیر و خیار، نان و پنیر و گوجه ‌فرنگی، نان، کره و عسل را توصیه کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه افزود:  بايد توجه شود كه ميوه ها شسته شده و ضد عفونی شده ‌باشند. توصیه می‌شود، از نان‌های سفید به علت دارا بودن نمایه گلیسمی بالا کمتر استفاده شده و به جای آن از انواع سبوس‌دار و غنی شده آن استفاده شود.

همچنین دکتر حریرچی با اشاره به عرضه مواد غذایی گرم در بوفه مدارس و استفاده از ظروف یکبار مصرف گفت: مصرف غذاهای پخته مانند انواع آش و سوپ، لوبیا، عدس، حلیم، شله‌زرد، فرنی و سمنو به شرط داشتن تمام شرایط تهیه آنها مثل داشتن آشپزخانه مطابق با آیین‌نامه بهداشت محیط مدارس  توصیه می شود. همچنين باید پخت این غذاها به صورت روزانه انجام شود. باید توجه شود غذاهایی که از بیرون (مراکز پخت) تهیه می‌شوند، وضعیت بهداشتی مرکز پخت و شرایط حمل ونقل غذا مطابق با آیین‌نامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.

وی درباره رعایت نکاتی جهت تهيه غذا از مراكز پخت، تصریح کرد:باید توجه شود که میزان نمک مصرفی در غذا متعادل بوده و روغن بکار رفته با اسیدچرب ترانس کمتر از 2 درصد باشد. موادغذایی و نوع غذا براساس مقدار نیاز دانش‌آموزان به انرژی و پروتئین براساس سن در نظر گرفته شود. حجم غذا متناسب با سن و انرژی مورد نیاز در نظر گرفته شده و از توزیع نوشابه‌های گازدار و نوشیدنی های مالت (ماءالعشیر) همراه با غذا یا مجزا خودداری شود. همچنین غذا باید در ظروف یکبار مصرف مناسب توزیع و موادغذایی در ظروف یکبار مصرف مخصوص این مواد، به صورت داغ و سرد ارائه شود.

وی در ادامه به مواد غذایی غیر قابل عرضه در بوفه مدارس اشاره کرد و گفت: انوع پفک، انواع یخمک، نوشابه‌های گازدار، ماءالشعیر، آدامس، سوسیس، کالباس، سالادالویه، چیپس، انواع لواشک و آلو و آلوچه فله ای و فاقد بسته بندی بهداشتی، آب‌نبات‌هایی که به سطح دندان می‌چسبند، آب‌میوه‌هایی که از آب و قند و اسانس میوه تهیه شده‌اند، فلافل و بستنی‌ یخی از جمله مواد غذایی هستند که عرضه آن ها در پایگاه تغذیه سلامت، غیر مجاز است.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: براساس تفاهم نامه وزرای بهداشت و آموزش و پرورش به منظور حفظ سلامت دانش آموزان، هر سال، فهرست اقلام غذایی مجاز و غیر مجاز در بوفه مدرسه توسط وزارت بهداشت تهیه شده و باید در تمام بوفه ها یا پایگاه های تغذیه سالم مدارس اجرا شود. همچنین پایش و نظارت بر اجرای این آیین نامه بر عهده بازرسین بهداشت محیط است و مردم می توانند موارد تخلف را جهت رسیدگی به سامانه 190 اطلاع دهند.

 

سخنگوي وزارت بهداشت، در ادامه این نشست درخصوص طرح حمایتی سبدغذایی گفت: برنامه تامین یک وعده غذای گرم در روستامهدها برای کودکان 3 تا 6 سال از طریق سازمان بهزیستی کشور (پوشش 100 درصد برنامه در هفت استان ناامن غذایی) اجرا شده است.

وی اظهار داشت: پوشش برنامه مراقبت و حمایت تغذیه ای از طریق توزیع سبد غذایی برای کودکان مبتلا به سوء تغذیه با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) در خانوارهاي نیازمند از 54 درصد به 72 درصد، افزایش یافته است. همچنین در راستای این طرح، سبد غذایی توزيع شده و مراقبت ها و آموزش و مشاوره هاي تغذیه اي توسط کارشناسان تغذیه برای مادران باردار و مادرانی که نوزاد خود را با شیر خود تغذیه می کنند و دچار سوء تغذیه هستند نيز، به اجرا در آمده است.

دکتر حریرچی  میانگین بهبودی کودکان از طریق سبد غذایی را 53 درصد عنوان کرد و گفت: برنامه تامین یک وعده غذای گرم در روستامهدها برای کودکان 3 تا 6 سال از طریق سازمان بهزیستی کشور (پوشش 100 درصد برنامه در هفت استان ناامن غذایی) اجرا شده است. همچنین در سال جاری، ۲۲۷ هزار کودک روستایی از یک وعده غذای گرم در مهد کودک بهره‌مند می‌شوند.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اجرای طرح آهن یاری در مدارس، تصریح کرد: آهن ياري هفتگي 100 درصد دختران دانش آموز دبیرستانی دوره اول و دوم متوسطه با تامین و توزیع مکمل آهن در سطح دبیرستان های دخترانه و توزیع مکمل ماهانه ویتامین D در تمام دبیرستان های دخترانه و پسرانه اجرا شده است. همچنین مکمل یاری آهن، مولتی ویتامین مینرال و ید برای 100 درصد مادران باردار و مادرانی که نوزاد خود را با شیر خود تغذیه می کنند، در سطح كشور درحال اجرا است. مکمل یاری 100 درصد کودکان زیر 2 سال نیز با تامین و توزیع قطره آهن، قطره مولتی ویتامین و قطره A و D انجام مي شود.

تورم سلامت کمتر از تورم عمومی در کشور است/ رشد شاخص توسعه انسانی در ایران

سخنگوي وزارت بهداشت، گفت: تورم در بخش سلامت، مختص کشور ما نیست و با شدت کمتر و بیشتری در کشورهای دیگر هم، وجود دارد.

سخنگوي وزارت بهداشت درخصوص تورم در حوزه سلامت، اظهار داشت: در سال جاری برای اولین بار در طی چندین سال گذشته، تورم ماهانه حوزه سلامت در چهارماه فروردین تا تیرماه از تورم عمومی جامعه کمتر بوده است و در حالی که در فروردین تورم عمومی ماهانه 0.8 درصد بوده، تورم سلامت 0.4 درصد، در اردیبهشت تورم عمومی ماهانه 1.6 درصد و تورم سلامت 0.6 درصد، در خرداد تورم عمومی 4.3 درصد و تورم سلامت 2.7 درصد و در تیرماه تورم عمومی 3.4 درصد و تورم سلامت 2.5 درصد بوده است.

وی در ادامه افزود: بررسی تورم بخش سلامت در دو دهه گذشته نشان می دهد که مقدار این شاخص غالبا از تورم عمومی کشور بالاتر بوده است. همچنین تحلیل شاخص های 25 سال گذشته نشان می دهد که تورم بخش سلامت به طور متوسط 40 درصد بیشتر از تورم کل کشور بوده است.

دکنر حریرچی با اشاره به اینکه تورم در بخش سلامت، مختص کشور ما نیست و با شدت کمتر و بیشتری در کشورهای دیگر هم، وجود دارد، تصریح کرد: تغییرات سریع فناوری های سلامت، ظهور تکنولوژی های پیچیده و گرانقیمت و همچنین متنوع شدن خدمات درمانی و همچنین ضعف در سیاستگذاری و نظارت در بعضی از کشورها از جمله دلایل بالا بودن نرخ تورم در حوزه سلامت عنوان می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در سال 96 اختلاف بین تورم سلامت و تورم عمومی کشور به شدت کاهش پیدا کرده، گفت: با همکاری گروه های مختلف جامعه پزشکی و ارائه کنندگان و تامین کنندگان خدمات و کالا حوزه سلامت و سیاستگذاری و برنامه ریزی و نیز نظارت مناسب در این حوزه، نسبت تورم سلامت به تورم عمومی بسیار کاهش پیدا کرده و فقط شامل اختلاف 5 درصدی بوده است.

 

وی به روند تورم ماهانه در سال های گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: بررسی روند تورم ماهانه در سال های گذشته نشان می دهد که عمده افزایش قیمت ها و تورم ماهانه در حوزه سلامت در نیمه اول سال خصوصا در ماه های خرداد و تیر رخ می دهد، در حالی که افزایش تورم عمومی ماهانه کشور در طی سال، روند نسبتا متقارن و توزیع شده تری دارد. همچنین همان طور که روشن است برخلاف روال میانگین 40 درصد بالاتری تورم سلامت به تورم عمومی در سال های گذشته در کشور، در چند ماه گذشته به طور مشهود، تورم سلامت کمتر از تورم عمومی بوده است. ممکن است گفته شود که این موضوع به دلیل افزایش شدید تورم در سایر حوزه ها و تورم معمول در حوزه سلامت پدید آمده است.

دکتر حریرچی به بیان علت وقوع این پدیده پرداخت و تصریح کرد: برای تحلیل علت وقوع این پدیده باید بیان کرد که جامعه پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، پیراپزشکی و نیز تامین کنندگان ملزومات مصرفی و تجهیزات پزشکی با درک صحیح و تحلیل درست از توان مالی مردم و بیمه ها و دولت در مقطع کنونی با سیاست ها و برنامه های دولت و وزارت بهداشت و بیمه ها برای کنترل هزینه ها از جمله عدم افزایش تعرفه جراحی در سال 97 و افزایش جزئی حق ویزیت و افزایش 9 درصدی سبد دارو و تجهیزات در سال، همکاری صمیمانه و بسیار موثری داشته اند و علی رغم تاخیر قابل توجه در دریافت های حوزه سلامت در مقطعی که با کاهش قدرت خرید پول مواجه هستیم، با متانت و همدلی به ارائه خدمت به هم وطنان خود با تعرفه های قانونی مشغول بوده اند.

وی به نمایندگی از وزارت بهداشت و بیمه ها و نیز از طرف دریافت کنندگان خدمات بهداشتی درمانی، از این همکاری وسیع و موثر ارائه کنندگان خدمات سلامت و تامین کنندگان دارو، ملزومات مصرفی و تجهیزات پزشکی در کنترل قیمت ها و تورم، قدردانی کرد.

رشد شاخص توسعه انسانی در ایران

دکتر حریرچی در ادامه اظهار داشت: شاخص توسعه انسانی توسط سازمان ملل متحد برای همه کشورها اندازه گیری می شود، این شاخص برای ایران در سال 2017 به 0.798 و مرز 0.8 از یک رسیده است. این شاخص، 27 سال پیش یعنی در سال 1990 در کشور 0.577 بوده است و بنابر گزارش سازمان ملل، جمهوری اسلامی ایران با رشد 38.3 درصدی یکی از سریع ترین کشورها در افزایش شاخص توسعه انسانی است. همچنین در این مدت 27 سال، متوسط امید به زندگی ایرانیان 12.4 سال افزایش یافته و متوسط سال های تحصیل ایرانیان 5.6 سال بیشتر شده و سرانه در آمد ناخالص هر ایرانی در طی 27 سال 67.5 درصد افزایش پیدا کرده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه طی 27 سال گذشته بنا به گزارش سازمان ملل، امید به زندگی ایرانیان از 63.8 به 76.2 سال رسیده است، گفت: میانگین سال های تحصیل همه ایرانیان از 4.2 به 9.6 سال (یعنی بیش از دو برابر) و سرانه درآمد ناخالص ملی ایرانیان براساس دلار بین المللی (یعنی دلار بر مبنای برابری قدرت خرید و نه دلار آزاد امریکا) از 11420 دلار به 19130 دلار رسیده است.

وی افزود: به اين ترتیب ایران با کسب شاخص 0.798 جزو کشورهای با شاخص توسعه انسانی بالا قرار گرفته است، متوسط شاخص توسعه انسانی در کشورهای جنوب آسیا 0.638 و در کشورهای با شاخص توسعه انسانی بالا، 0.757 است. براساس گزارش سازمان ملل، اگر این شاخص براساس توزیع نابرابری تعدیل شود، شاخص ایران برابر 0.707 می شود و به عبارت دیگر 11.4 درصد کاهش پیدا می کند.

دکتر حریرچی خاطرنشان کرد: این کاهش براساس توزیع نابرابری برای کشورهای جنوب آسیا 26.1 درصد و برای کشورهای با شاخص توسعه انسانی بالا، 16 درصد است. بر همین اساس، شاخص توسعه انسانی براساس توزیع نابرابری جنوب آسیا و کشورهای با شاخص توسعه بالا به ترتیب 0.471 و 0.636 است.

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه این نشست درخصوص ادعای کمبود داروی بیهوشی در کشور، اظهار داشت: رسانه ها باید دقت کنند و حواس جمع تری داشته باشند که در مورد موضوعات حساس با چه کسی مصاحبه می کنند.

وی افزود: برخی کشورها با این هدف که کشورهای دیگر به خصوص کشورهایی که با پدیده تحریم مواجه هستند را تحت فشار قرار دهند، اقداماتی انجام می دهند تا برای مردم این کشورها درد ایجاد کنند و مردم اثر تحریم ها را حس کنند، بخشی از این درد، واقعی و بخشی از آن نیز درد روانی و ایجاد اضطراب و ناامیدی در جامعه است.

دکتر حریرچی همچنین گفت: در این راستا، برخی رسانه‌ های مخالف که عمدتا با نظام جمهوری اسلامی ایران سر ناسازگاری دارند و به دلایل مختلف شروع به انتقاد از کشور می کنند، در مواقعی مانند تحریم، نگران مردم ایران شده اند و دلسوزی می کنند و از کانال ها و سایت ها در فضای مجازی سعی دارند که کمبودهای فعلی را اعلام کنند

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برخی از خبرگزاری های داخلی نیز به دلایل مختلف که اختلافی ایجاد می شود، شروع به بزرگنمایی کرده و اخباری را منتشر می کنند که با واقعیت فاصله دارد. برای مثال، یکی از خبرگزاری های داخلی که حیطه کاری تخصصی مشخصی دارد، اخیرا در مورد حوزه سلامت، مطالب انتقادی بسیاری ارائه داده و خبر منفی منتشر می کند، لذا از انجمن‌ های علمی پزشکی انتظار می ‌رود که به این موارد دقت کنند. گفتگو با وزارت بهداشت از طریق رسانه ها نیست.

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در تیرماه امسال، ۴۵۴ هزار و ۶۱۵ عمل جراحی ‏در بیمارستان‌های کشور انجام شده است، قاعدتا این بیماران با جادو بیهوش نشدند و این کار با داروی بیهوشی انجام شده است، در خصوص جزییات این آمار اضافه کرد: 258 هزار و 899 عمل جراحی در بیمارستان های دولتی، 98 هزار و 797 عمل جراحی در بیمارستان های خصوصی، 52 هزار و 662 عمل جراحی در بیمارستان های تامین اجتماعی، 14 هزار و 954 عمل جراحی در بیمارستان های سپاه و 5319 عمل نیز در بیمارستان های ارتش انجام شده است.

 

وی تاکید کرد: آمار عفونت‌های بیمارستانی ثبت می‌ شود و باید پرسید آیا نسبت به روند سال‌های گذشته، یک درصد افزایش ‏بیماری‌های عفونی در بیمارستان‌ها داشتیم یا خیر، این در شرایطی است که افراد با سابقه و شریف در این زمینه صحبت می ‌کنند، اما ‏برخی از این صحبت‌ ها مبنای کارشناسی ندارد و مردم را دچار کم اعتمادی می ‌کند، در شرایطی هستیم که به آرامش نیاز داریم و ‏ممکن است مردم از هر اتفاقی نگران شوند.

انتقاد سخنگوی وزارت بهداشت از سازمان تامین اجتماعی به دلیل عدم پرداخت به موقع مطالبات

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: علی رغم تلاش های صورت گرفته، وضعیت پرداخت بدهی ها از سوی سازمان تامین اجتماعی مورد رضایت نیست.

سخنگوی وزارت بهداشت با انتقاد از سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت: علی رغم تلاش های صورت گرفته، وضعیت پرداخت بدهی ها از سوی سازمان تامین اجتماعی مورد رضایت نیست، چراکه وضعیت در شرایط فعلی حساس است و بیمارستان و ارائه دهندگان خدمات باید بتوانند تدابیر لازم را بیندیشند تا دارو و ملزومات موردنیاز را تامین کرده و دستمزد پرسنل را بپردازند.

وی افزود: ما در سال 96 مبلغ 7064 میلیارد تومان سند به سازمان تامین اجتماعی ارسال کردیم که از این میزان، 3040 میلیارد تومان به مراکز دولتی وصول شده و 4023 میلیارد تومان نیز طلب باقی مانده است.

دکتر حریرچی ادامه داد: در سال 97 نیز 2301 میلیارد تومان سند به سازمان تامین اجتماعی ارسال شده که 956 میلیارد تومان وصول شده و 1345 میلیارد تومان هنوز طلب باقی مانده است و در مجموع مراکز دولتی 5368 میلیارد تومان از سازمان تامین اجتماعی برای سال 96 و 97 طلب دارند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت در پایان با بیان اینکه میزان مطالبات از سازمان بیمه سلامت با شدت کمتری همراه است، اظهار داشت: اسناد ارسالی به این سازمان برای سال های 96 و 97، حدود 11681 میلیارد تومان بوده که 7239 میلیارد تومان آن وصول شده و 4442 میلیارد تومان از بیمه سلامت هنوز طلب داریم، درحالی که به بیمه سلامت 20 درصد بیشتر اسناد ارسال شده، اما طلب باقی مانده از آن 20 درصد کمتر از سازمان بیمه تامین اجتماعی است

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

15108مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393