ساخت نسل جدید هوا گرم کن های خورشیدی 


ساخت نسل جدید هوا گرم کن های خورشیدی

توسط محققان پژوهشگاه مواد و انرژی نسل جدید هوا گرم کن های خورشیدی در پژوهشکده انرژی این پژوهشگاه طراحی و ساخته شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر حسین قدمیان دانشیار پژوهشکده انرژی و مجری این طرح با بیان این خبر افزود: کاربرد این محصول برای ساختمان ها بطور عام، و برخی ساختمان های خاص نظیر هتل ها، بیمارستان ها، ورزشگاه ها و ساختمان های تجاری می باشد که یکی از ویژگیهای این محصول نوین امکان نصب آن در نمای ساختمان می باشد.

وی گفت: حدود سه سال، طرح، پرورش ایده و ساخت این پروژه طول کشید که طی دو پروژه پژوهشی، یک پروژه قرار دادی-صنعتی و یک پروژه داخلی توسط مجری پژوهشکده انرژی انجام شد.

این پژوهشگر با اشاره به مزیت این نسل از هواگرم کن ها، گفت: هواگرمکن های خورشیدی که پیش از این ساخته می شدند دارای متریال بسیار سنگین و قدیمی، و اکثراً فلزی بودند ولی در این پژوهش این متریال تغییر کرده و از مواد سبک و پلیمری ساخته شده است.

وی افزود: شکل ظاهری آن نیز از نظر ابعاد و سایز عوض شده و از شکل تخت مستطیلی به شکل N ضلعی تبدیل شده است که ورود و خروج و کانال های جریانی آن، عملکرد انرژی سیستم را حدود 9 تا 13 درصد افزایش داده است.

دکتر قدمیان با بیان اینکه حدود 30 سال است که روی سیستم های هواگرمکن خورشیدی کار می شود، اظهار داشت: این سیستم ها کابردهای متفاوتی نظیر خشک کن خورشیدی دارد و یا در بستر در بام ساختمان نصب می شود و بعنوان یک جاذب انرژی خورشیدی، هوا را گرم می کند و هوای گرم شده وارد شبکه تهویه مطبوع یک ساختمان می شود.

وی افزود: این سیستم به طور مستقیم هوا را گرم می کند با انرژی خورشیدی و یک فن دیگر که مصرف انرژی کمی دارد هوا را وارد ساختمان می کند. این کارکرد برای مناطقی که تابش آفتاب دارند اما مناطق سردسیر محسوب می شوند مانند نوار شمال غربی و شرقی کشور  “نظیر استانهای آذربایجان شرقی، اردبیل و خراسان شمالی” موثر است.

مجری این پروژه گفت: این نسل جدید هوا گرم کن های خورشیدی اختلاف دمایی که می تواند ایجاد کند تا حدود 17 درجه سانتی گراد است، یکی از نوآوری های این محصول مدل سازی و شبیه سازی دینامیک این سیستم ها بوده است که شرایط تطبیق کارکرد سیستم را بر اساس تغییرات تابش خورشیدی و دمای محیط میسر می نماید.

عضو هیات علمی پژوهشکده انرژی درخصوص مراحل ساخت این طرح گفت: این طرح در ابتدا توسعه نرم افزاری پیدا کرد و شبیه سازی شد و در مرحله دوم نمونه پایلوت آن ساخته شد و نمونه اولیه سه ماه مورد تست و آزمون قرار گرفت و اندازه گیری میدانی آن انجام شد و نهایتا با بررسی چگونگی رفتار سیستم نسبت به شرایط محیطی و رفع نقاط ضعف در ساخت و شبیه سازی، محصول نهایی ساخته شد.

وی با اشاره به اینکه نمونه اصلی، ثبت اختراع شده و از طرف سازمان پژوهش های علمی و صنعتی کشور تاییدیه گرفته است، افزود: این محصول در حال حاضر در مرحله تجاری سازی است و آمادگی ثبت سفارش را دارا می باشد.

 

دکتر قدمیان در پایان خاطرنشان کرد: بطور دقیق و علمی باید گفت این محصول با ويژگي های اعلام شده و توسعه سه عامل در  آن همچون: سبک سازی با کاربرد مواد پیشرفته (کاهش وزن)، تغییر هندسه و شمای ظاهری و افزایش راندمان انرژی، مشابه داخلی و خارجی ندارد.

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17081مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393