اینکه گفته می شود دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نیست، دروغ است 


اینکه گفته می شود دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نیست، دروغ است

harr

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه مهمترین مشکل ما، ارتباط مالی شرکت های تولید کننده دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه با شرکت های ایرانی است، اظهار داشت: اینکه گفته می شود دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نیست، دروغ است.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی ضمن بیان این مطلب افزود: وجود مشکل در ارتباط مالی با شرکت های تولید کننده دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه، روند دریافت محصولات را طولانی و هزینه های سربار را اضافه می کند.

دکتر حریرچی با اشاره به اینکه در سال های 91 و 92 که تحریم بودیم، هزینه های ارزی توسط صرافان تامین و گاهی انتقال پول و ارز توسط چمدان انجام می شد، تصریح کرد: نحوه خرید ما در محصولات سلامت محور، به صورت LC است که 10 درصد بهای محصولات پرداخت می شود و بانک تضمین می کند که در زمان تحویل محصولات، بقیه پول پرداخت شود و وقتی ارتباط مالی ما دچار مشکل شود، ممکن است شرکت تولید کننده، کل پول محصولات خود را بخواهد.

وی به تاثیرات مستیقیم و غیر مستقیم تصویب مصوبانی مانند FATF از نظر ارزی و مشکلات ارتباطی با کشورهای دنیا در کشور اشاره کرد و گفت: تاثیرغیرمستقیم مصوباتی مانند FATF اینگونه است که اگر در کشور دچار مشکلات مالی، تورم بالا و درآمد پایین شویم، قدرت پرداخت دولت و مردم در حوزه سلامت و بهره مندی آنها از خدمات حوزه سلامت، کاهش پیدا می کند که در این شرایط مردم مجبور هستند که هزینه های بسیار ضروری را در اولویت قرار دهند که این موضوع، از اثرات غیرمستقیم و ثانویه تحریم ها است.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه نوسانات ارزی اخیر در همه سیستم ها اختلال ایجاد می کند، تاکید کرد: اما با تدابیر اندیشیده شده و اختصاص ارز به میزان مناسب، مشکلی در حوزه سلامت نداریم و مشکلات ما به هیچ وجه شدت ندارند.

وی افزود: از برخی افراد، جریانات و دست اندرکاران گله داریم که مشکلات کوچک را بزرگنمایی می کنند و برای مثال از نابودی فلان صنعت، سخن می گویند.

دکتر حریرچی با بیا ن اینکه در حال حاضر، میزان ارز اختصاص یافته در عرصه تولید در حوزه سلامت برابر با سال گذشته است، گفت: اما با برخی مشکلات مزمن از جمله تاخیر در پرداخت های سازمان های بیمه گر روبرو هستیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر، تاخیر در پرداخت بیمه ها وجود دارد، اما نسبت به سال های گذشته، این تاخیرها افزایش نیافته است و پرداخت ها با سرعت بیشتری انجام می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در شرایط حساس کشور ممکن است برخی شرکت ها انتظار داشته باشند که مشکلات پرداختی بیمه ها، افزایش قیمت محصولات و مالیات بر ارزش افزوده، برطرف شود، خاطرنشان کرد: برای شرایط کنونی کشور، هنوز از واژه “بحران” استفاده نکرده ایم، اما بحرانی جلوه دادن این شرایط ولو به نیت خیر، درست  نیست.

دکتر حریرچی گفت: در حوادث جوی اخیر در کشور که ناشی از وقوع سیل، صاعقه و طوفان و گرد و غبار بوده، تا ساعت 24 روز گذشته، 99 نفر به مراکز درمانی منتقل شده یا به این مراکز مراجعه کرده اند.

دکتر ایرج حریرچی ضن اعلام این خبر گفت: در استان مازندران، 21 نفر، استان گیلان 4 نفر، استان سیستان و بلوچستان 13 نفر و استان کرمان 61 مصدوم داشته اند و از 99 نفری که در این حوادث مصدوم شده اند، 31 نفر هنوز بستری هستند و 68 نفر ترخیص شده اند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: متاسفانه در این حوادث و تاکنون 8 نفر در کشور جان خود را از دست داده اند که 4 نفر از آنها بر اثر وقوع سیل در مازندران و گیلان، 3 نفر بر اثر رعد و برق در مازندران و کرمانشاه و یک نفر بر اثر برق گرفتگی ناشی از وقوع سیل در مازندران جان خود را از دست داده اند.

دکتر حریرچی با بیان این که برای این حوادث، دستورالعمل های خاصی از سوی مرکز هدایت عملیات بحران وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی ارسال شده و ارتباط مستمری با مراکز هشدار سریع مانند سازمان هواشناسی داریم، خاطرنشان کرد: تجهیزات آمبولانس ها در استان های درگیر با حوادث جوی، افزایش یافته و وضعیت استقرار آمبولانس ها، پایگاه های اورژانس و مراکز بهداشتی و درمانی تغییر پیدا کرده است.

وی گفت: کارشناسان مبارزه با بیماری های وزارت بهداشت در مناطق متاثر از حوادث جوی، مستقر شده اند و برای شرایط دشوارتر نیز آمادگی دارند . همچنین  وضعیت آب آشامیدنی، میزان کلر باقی مانده در آب، ناقل های بیماری زا و شکستگی های لوله های انتقال آب به طور مستمر توسط کارشناسان وزارت بهداشت بررسی می شود.

 

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: در مناطق متاثر از حوادث جوی، بیماری های روده ای و گوارشی ثبت می شود که خوشبختانه تا کنون موردی از این بیماری ها گزارش و مشاهده نشده است.

دکتر حریرچی گفت: با توجه به پیش بینی های سازمان هواشناسی و تداوم بارش ها در کشور، پایگاه های اورژانس هوایی و زمینی در این استان ها در آماده باش کامل هستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در رسیدگی به وضعیت بیماران، مشکلی نداریم و هیچ نگرانی از بابت بروز بیماری های مختلف در این مناطق وجود ندارد

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17350مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393