ضرورت کنترل هزینه های بیمارستانی در بخش دولتی و خصوصی 


ضرورت کنترل هزینه های بیمارستانی در بخش دولتی و خصوصی

ty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: بیمارستان های کشور به طور متوسط حدود ۴۱ تا ۴۲ درصد از هزینه های ناخالص سلامت کشور را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با بیان این مطلب، گفت: ۵۰ هزار و پانصد میلیارد تومان در سال ۱۳۹۵ در بیمارستان های کشور هزینه شده، در واقع ۳.۵۸ درصد از کل درآمد ناخالص ملی ایرانیان در بیمارستان ها هزینه شده است، افزود: در کشورهای دیگر هم، در مورد هزینه های بیمارستانی آمار نسبتا مشابهی وجود دارد و در بعضی کشورها مقداری بیشتر یا کمتر از این نسبت از درآمد ملی، صرف هزینه های بیمارستانی می شود.

وی همچنین گفت: در اکثر کشورهای دنیا در ۴۰ سال گذشته، هزینه های بیمارستانی رو به افزایش بوده است، به همین دلیل اکثر کشورهای دنیا برنامه های متعددی برای کاهش هزینه های بیمارستانی خود دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با بیان این که با توجه به هزینه کرد ۳.۵۸ درصد از درآمد ناخالص ملی در بیمارستان ها، در واقع یک بیست و هشتم‌ از کل هزینه‌ های همه ایرانیان صرف هزینه در ۹۸۱ بیمارستان کل کشور اعم از دولتی، خصوصی، خیریه و نهادهای عمومی غیر دولتی با ۱۲۹ هزار و ۶۰۴ تخت موجود در آنها و سایر خدمات سرپایی ارائه شده در بیمارستان ها شده است. یعنی از هر ۲۸ تومانی که هر ایرانی هزینه می کند، یک تومان آن در بیمارستان ها هزینه می شود، افزود: با توجه به ارقام مذکور که نشان دهنده حجم بالایی از هزینه های بیمارستانی در کشور ما مشابه با سایر کشورها بوده، ضروری است که اقدامات متعددی برای کنترل هزینه های بیمارستانی در بخش دولتی و خصوصی انجام شود.

وی همچنین گفت: برای موفقیت این اقدامات، علاوه بر برنامه ریزی مناسب، به همکاری جامعه پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی و توجیه و اطلاع رسانی به مردم و افکار عمومی نیاز است.

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از اهداف اصلی نظام سلامت، افزایش بهره وری و استفاده مناسب از امکانات موجود است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه علی رغم کمبود شدید تخت بیمارستانی در کشور و نیاز بیماران به مراقبت، به طور متوسط ۴۰ درصد از تخت های بیمارستان های خصوصی کشور در بیست سال گذشته خالی و فاقد بیمار بوده و هستند، افزود: این بدین معنی است که ۶۷۰۰ تخت خالی در مقایسه با کل ۱۶۷۵۰ تخت بیمارستانی در بخش خصوصی وجود دارد. بر همین اساس، این برآوردها دال بر عدم استفاده حدود ۵۰ درصد از ظرفیت ها و نیز استفاده کم یا ضعیف تا بالاتر از ۶۵ درصد ظرفیت های موجود در بخش خصوصی است.

سخنگوی وزارت بهداشت، افزود: ظرفیت خالی آزمایشگاه ها و موسسات تصویر‌برداری و مطب هایی که فقط بعدازظهرها یا فقط ساعات دو سه بعد‌ازظهر در هفته در حال فعالیت هستند، مثال های دیگری در این زمینه اند.

دکتر حریرچی با اشاره به اینکه در حالی که در کشور ما ۵۱۹۷۴ پزشک عمومی و ۳۹۱۲۷ پزشک متخصص در حال فعالیت هستند، نسبت پزشک عمومی و متخصص به جمعیت در ایران به ترتیب برابر ۶۵ پزشک عمومی و ۴۸ پزشک متخصص به ازای هر ده هزار نفر است، افزود: آمار تخت بیمارستانی هم ۱.۶ تخت به ازای هر هزار نفر جمعیت کشور است. در این سه شاخص مهم و همچنین در شاخص های دیگر، در زیر ساخت درمانی به دلیل عقب افتادگی تاریخی نسبت به کشورهای مشابه با وجود پیشرفت های اخیر، کمبود جدی داریم./

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

15351مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393