اكثر محصولات غذايي داراي استانداردهاي مناسب هستند 


اكثر محصولات غذايي داراي استانداردهاي مناسب هستند

j1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: محصولات اصلي كشاورزي موردنياز مردم را مورد بررسي قرار مي دهيم و و چنانچه آلودگي داشته باشند پيگيري كرده و گزارش مي دهيم

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی با اشاره به انتشار برخی اخبار منفي در رسانه ها گفت: در هفته گذشته شاهد انتشار يكي از اين اخبار درخصوص سلامت سيب زميني در يكي از استان هاي كشور بوديم.

وی تصریح کرد: به طور روشن بيان مي كنم كه محصولات اصلي كشاورزي موردنياز مردم كه شامل ١٩ قلم محصول اصلي كشاورزي است را مورد بررسي قرار مي دهيم و و چنانچه آلودگي داشته باشند پيگيري كرده و گزارش مي دهيم.

دکتر حریرچی افزود: دراين خصوص، وزارت جهاد كشاورزي و مصوبه شوراي عالي سلامت، برنامه اي را پيگيري مي كنند که براساس آن، مزارع كددار شده و محصولات كشاورزي نيز مشخص و شناسنامه دار شوند .

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که خبرهاي منفي مانند آلودگي سيب زميني، وجود وايتكس در شير، هورموني بودن مرغ ها، آلودگي آب و از اين قبيل اخبار، كمكي به مردم نمي كند، افزود: واقعيت اين است كه اكثر محصولات غذايي داراي استانداردهاي مناسب و مطابق اتحاديه اروپا و حتي در سطح بالاتری از آن قرار دارند و در اكثر موارد، آلودگي ها نيز بسيار جزئي بوده و سلامت محصولات مطابق استانداردهاي جهاني است، اما اين مساله باعث نمي شود كه با متخلفين برخورد نشود.

دکتر حریرچی گفت: از مردم درخواست می کنیم تا هرگونه تخلف در مورد بیماران خود و سایر بیماران را با صرف یک دقیقه وقت به تلفن ۱۹۰ اطلاع دهند.

سخنگوي وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص ممنوعیت ارجاع بیمار به خارج بیمارستان نیز گفت: ممنوعیت اکید و مطلق ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان، تمام بیمارستان های کشور اعم از دولتی و خصوصی و سایر بیمارستان ها را شامل می شود و  بیمارستان ها موظف هستند تمام داروها و تجهیزات مورد تجویز پزشکان شاغل مربوطه را مطابق فهرست دارونامه اختصاصی بیمارستان، در داخل بیمارستان تامین كنند.

 

وی در ادامه با بیان این که همچنین هرگونه دریافتی خارج از صورتحساب رسمی بیمارستان و هرگونه دریافتی غیر از صندوق بیمارستان و بدون ارائه صورتحساب رسمی، کاملا ممنوع است، گفت: متاسفانه در بعضی از بیمارستان ها مواردی از این تخلفات دیده می شود، لذا از مردم درخواست می کنیم تا هرگونه تخلف و یا هر شائبه تخلف در این زمینه در مورد بیماران خود و سایر بیماران را با صرف یک دقیقه وقت به تلفن ۱۹۰ اطلاع دهند و همکاران ما به طور شبانه روزی آماده پاسخگویی و پیگیری این موارد هستند و بعد از اثبات تخلف، حداکثر برخورد قانونی با متخلفین انجام خواهد شد.

تخت های بیمارستانی بخش خصوصی، سرمایه کشور هستند و باید از آنها استفاده بهینه شود

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بیمارستان های خصوصی بخش عمده ای از خدمات حوزه سلامت را ارائه می دهند، اما در بخش بستری، سهم بالایی ندارند.

وی با اشاره به این که ۴۰ درصد از تخت های بیمارستانی بخش خصوصی، خالی است و دلیل اصلی آن، عدم توانایی مردم برای هزینه های مربوطه است، افزود: تخت های بیمارستانی بخش خصوصی، سرمایه کشور هستند و باید از آنها استفاده بهینه شود.

دکتر حریرچی همچنین گفت: در کشور، هزینه ها افزایش پیدا کرده و بخش خصوصی نیز مدعی افزایش دستمزدها نیست بلکه تقاضای اصلاح تعرفه هتلینگ و اجزای فنی خدمات مانند وسایل مصرفی و محل اقامت را دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به این که در بخش خصوصی، ۸۰ درصد از بیماران بستری به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، از بیمه تکمیلی استفاده می کنند که بیمه های تکمیلی یا با بیمارستان ها قرارداد دارند و یا صورتحساب را به بیمار می دهند تا از طریق بیمار آن را به بیمه ها ارائه کرده و خسارت خود را دریافت کنند، افزود: براساس قانون، بیمه های تکمیلی، مجاز به پوشش خدمات بسته بیمه پایه نیستند، در حالی که بیش از ۹۰ درصد از خدماتی که بیمه های تکمیلی پوشش می دهند، خدمات بسته پایه بیمه است .

وی همچنین گفت: در برخی از دستگاه های اجرایی، منابع و بودجه عمومی برای بیمه های تکمیلی پرداخت می شود که این مورد، غیرقانونی است.

سخنگوی وزارت بهداشت  همچنین به موضوع مصرف شیر در کشور پرداخت و با بیان این که گرانی شیر و لبنیات از جمله موضوعات مهم در چند ماهه اخیر است ، گفت: امروزه ميزان مصرف سرانه شير و فرآورده هاي لبنی یکی از شاخص هاي مهم توسعه اقتصادی – اجتماعی است.

وی افزود:  افزايش رشد، ارتقاي هوش و قدرت فراگيري، افزايش توان كاري، افزایش طول عمر و پيشگيري از كارافتادگي زودهنگام از مزاياي مصرف روزانه شیر و لبنیات است. شير به دليل دارا بودن تركيبات خاص تنها ماده شناخته شده در طبيعت است كه مي تواند به طور متعادل تمام نيازهاي بدن شامل رشد، تامين انرژي، ساخت و ترميم بافت ها را تامين كند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این که علی رغم اینکه حدود ۶۰ درصد مردم کشور ما چاق یا دارای اضافه وزن هستند و مصرف غذاهای چرب و شور نظیر فست فودها و نیز مواد مضر شیرین نظیر نوشابه ها در کشور شایع است، مصرف سرانه شير و فرآورده هاي آن در كشور ما ۱۹۰ گرم در روز است كه از مقدار توصيه شده (۲۵۰ گرم) كمتر است، افزود: بيش از ۹۰ درصد مردم كشور ما كمتر از حد نياز، كلسيم دريافت مي كنند.

دکتر حریرچی با بیان این که شير و فرآورده هاي آن، بهترين منبع تامین كلسيم هستند. كلسيم در رشد و استحكام دندان ها و استخوان ها نقش اساسي دارد، گفت: بررسی های علمی حاكي از آن است که ۴۰ درصد زنان بالغ و ۳۵ درصد مردان بالغ كاهش تراكم استخوان دارند و حداقل ۲.۲ ميليون نفر از مردم كشور دچار پوكي استخوان هستند.

وی در ادامه با اشاره به این که افزايش قيمت شير و لبنیات و کاهش قدرت خرید مردم باعث افزایش پوکی استخوان، كاهش سن بروز پوكي استخوان و كاهش سرعت رشد استخواني دانش آموزان می شود، افزود: شکستگی خودبخودی و بدون ضربه و آسیب قابل توجه از عوارض مهم پوکی استخوان است. حدود ۵۰ هزار مورد شكستگي لگن مربوط به پوكي استخوان در كشور در افراد مسن به وجود می آید که عوارض و هزینه های قابل توجه به خانواده ها و کشور وارد می کند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین با بیان این که با توجه به افزایش زیاد قیمت شیر و لبنیات در مدت اخیر، ما از همه کسانی که در زنجیره تولید و عرضه شیر و لبنیات نقش دارند، درخواست می کنیم که علاوه بر نقش اقتصادی به مسئولیت های اجتماعی خود هم در تامین شیر و لبنیات برای مردم عزیز کشورمان و تعیین قیمت این فرآورده ها توجه جدی کنند، گفت: از دستگاه های نظارتی درخواست داریم که با متخلفین افزایش قیمت شیر و لبنیات برخورد بسیار جدی داشته باشند.

دکتر حریرچی تاکید کرد: از خانواده ها درخواست داریم شیر و لبنیات را در اولویت انتخاب مواد غذایی خود قرار دهند. خانواده های با درآمد متوسط و بالاتر حتما با کاهش مصرف مواد غذایی چرب و پرکالری و شیرین، مصرف شیر و لبنیات را افزایش دهند.

وی در پایان از مسئولین ذی ربط نیز درخواست کرد که با افزایش قدرت خرید خانوارهای فقیر و آسیب پذیر و همچنین عرضه مستقیم و رایگان یا بسیار ارزان شیر و لبنیات برای این عزیزان، نظیر بسته های حمایت کالایی و توزیع شیر مدارس در این زمینه بیش از پیش، فعال باشند.

دکتر حریرچی در ادامه این نشست خبری هفتگی درپاسخ به سوالی درخصوص اظهاراتی مبنی بر خروج داروهای شیمی درمانی از شمول بیمه، خاطرنشان کرد: به طور شفاف بیان می کنم که وزارت بهداشت مطابق قانون عمل می‌ کند و طبق قانون و سیاست‌ های اقتصاد مقاومتی و مصوبات مجلس، داروی تولید داخل که کیفیت آن مورد تایید است، زمانی که وارد بازار می ‌شود، واردات داروهای مشابه خارجی آن باید به حداقل و صفر برسد.

وی گفت: بیمه‌ ها هم وقتی که داروی داخلی مورد تایید مراجع علمی وجود دارد، آن را تحت پوشش قرار می ‌دهند. متاسفانه در برخی از موارد برخی از مردم تصور اشتباهی دارند و فکر می ‌کنند داروی خارجی بهتر از داروی داخلی است. این در حالی است که برخی داروهای خارجی حتی اگر مهر اروپایی هم خورده باشند، ساخت کشورهای درجه دوم و سوم است که به دلیل برخی از ملاحظات نمی‌ توانیم اسم آنها را بیاوریم، اما سطح شان اصلا با کشور ما قابل مقایسه نیست.

معاون کل وزارت بهداشت دراین خصوص ادامه داد: در این میان برخی از واردکنندگان و شرکت‌ های خارجی هم بداخلاقی‌ ها و بی ‌اخلاقی ‌هایی را انجام می‌ دهند و با تجویزکنندگان رابطه‌ مالی برقرار می ‌کنند، وعده‌ های مالی می ‌دهند و به اسم دوره‌ آموزشی سفرهای خارجی برایشان ترتیب می‌ دهند. متاسفانه تعداد اندکی از تجویزکنندگان هم با آنها همکاری و ادعا می‌ کنند که داروی داخلی مناسب نیست. ایجاد چنین روابطی مناسب نیست و ما طبق قانون وظیفه‌ خود را نسبت به آنها انجام می‌ دهیم. باید توجه کرد که اخیرا همان تعداد اندکی که کمبود دارویی در بازار وجود دارد، بیش از دو سومش داروهای خارجی است که مشابه ایرانی آنها هم در بازار وجود دارد. البته برخی از موارد مانند حساسیت های دارویی عادت های دارویی، استثنا هستند که بر همین اساس در برخی از موارد تا ۱۰ درصد هم اجازه ورود داروی خارجی مشابه داروی داخلی را می ‌دهیم، اما به مردم اطمینان می ‌دهیم که ما هم برای خود و خانواده‌های مان از داروی داخلی استفاده می‌ کنیم، زیرا به کیفیت دارو و دانش دانشمندان‌ ایرانی اعتماد داریم و کیفیت آنها در آزمایشگاه‌ ها تایید می‌ شود.

آنها دروغ می‌ گویند که دارو را تحریم نکردند، اتفاقا سیاست‌ شان سیاست تحریم ‌های دردناک است

دکتر حریرچی در پاسخ به سوالی درخصوص نگرانی برخی از بیماران خاص مبنی بر کمبود داروهایشان در چند ماه آینده، اظهار کرد: طرف‌ های خارجی ما دشمنی‌ ها را به اوج رساندند؛ به طوری که نشریات بین ‌المللی مانند گاردین، نیویورک تایمز، الجزیره، واشنگتن پست و حتی برخی هنرمندان خارجی، پزشکان خارجی و برخی از نشریات علمی معتبر به شرایطی که آمریکا سعی می کند برای دارو و تجهیزات پزشکی ایران ایجاد کند، اعتراض می‌ کنند. آنها دروغ می‌ گویند که دارو را تحریم نکردند، اتفاقا سیاست‌ شان سیاست تحریم ‌های دردناک است. در بسیاری از کشورها می‌ بینیم که حکومت و مسئولان حکومتی را تحریم می ‌کنند، اما در حال حاضر از آنجایی که هدف ‌شان براندازی است، عمده سیاست‌ هایشان ایجاد تحریم دردناک و مضیقه برای مردم است و همه توان ‌شان را به کار برده ‌اند.

دولت فعلی کاملا حامی است و ارز مورد نیاز را از بهترین کانال در اختیار وزارت بهداشت قرار داده است

وی افزود: باید توجه کرد که قسمت عمده داروهای مصرفی ما داخلی است و از طرفی روابط خوبی با برخی از کشورها داریم و کانال‌های خوبی ایجاد و نهادینه کرده ‌ایم. از طرفی بر خلاف دوره قبل ضرورت این موضوع توسط دولتمردان احساس شده است، در دوره قبل به قول دکتر دستجردی یک تحریم داخلی هم داشتیم و ارز را به وزارت بهداشت تخصیص نمی ‌دادند، اما دولت فعلی کاملا حامی است و ارز مورد نیاز را از بهترین کانال در اختیار ما قرار داده و امیدواریم بدون مشکل این مسیر را طی کنیم. فردا انتخابات میان دوره ‌ای آمریکا است و باید توجه کرد که افراد برنامه‌ ریزتر و قوی ‌تر از رییس جمهور فعلی امریکا برای ایران دسیسه کردند، اما موفق نشدند؛ این بار هم شکست خواهند خورد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص روابط وزارت بهداشت و وزارت رفاه در دوره‌ جدید، گفت: در ابتدا از کمک‌ ها و خدماتی که وزرای رفاه سابق و سرپرست سابق این وزارتخانه انجام دادند، تشکر می کنیم. از طرفی با توجه به سوابق دکتر شریعتمداری و دیدگاه‌ ها و مواضع ایشان در هیات دولت و مصاحبه‌ هایی که انجام داده‌ اند و اظهاراتی که ارائه کرده‌ اند، نوید رابطه‌ ای بسیار بهتر از گذشته را می‌ دهد و در وهله اول ایشان تاکید کردند بدهی‌ های سازمان تامین اجتماعی باید پرداخت شود و تاکید کردند که وظیفه‌ اصلی وزارت رفاه و بیمه‌ های زیر مجموعه ‌شان خدمت رسانی به مردم و افزایش محافظت مالی از افراد تحت پوشش است که باید به نحو بهتری انجام شود و امیدواریم همکاری‌ های لازم انجام شود.

دکتر حریرچی اضافه کرد: در عین حال بحث تجمیع بیمه‌ ها هم چیزی به جز اجرای قانون نیست و ما هم  انتظاری جز اجرای قانون نداریم. قانون برنامه پنجم توسعه در این مورد حکم تاسیسی داده است که سازمان خدمات درمانی به بیمه‌ سلامت تبدیل شد و همه‌ بیمه‌ها باید تحت پوشش این سازمان باشند. در قانون برنامه ششم هم تاکیدات متعددی به وحدت رویه، ایجاد پرونده الکترونیک و نظام ارجاع با هدایت سازمان بیمه سلامت اتفاق افتاده است. ما مذاکراتی داشته ‌ایم و زمانی که این صحبت‌ ها به یک استراتژی خوب برسد، آنها را اعلام می ‌کنیم.

سخنگوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص زلزله سال گذشته کرمانشاه  گفت: در این حادثه 7350 مصدوم كمتر از بيست ساعت در شرايط قطع برق و تاريكي به مراکز درمانی اعزام شدند.

به گزارش وبدا، دکتر حریرچی ضمن بیان این مطلب به برخی اقدامات انجام شده مهم در آن زمان که مورد تقدیر مجامع بین المللی و ثبت رکوردهای جهانی در خدمت رسانی به مردم در شرایط بحرانی شد اشاره کرد و گفت: از جمله این اقدامات اعزام 7350مصدوم، كمتر از بيست ساعت در شرايط قطع برق و تاريكي، استقرار شش بيمارستان سيار در كمتر از 15ساعت، انجام 1980عمل جراحي در كمتر از سه روز، انجام موفق حدود 100 عمل جراحي پيوند عضو، عدم وجود كمبود دارو و تجهيزات براي اولين بار با توجه به وسعت حادثه، عدم وجود كمبود خون و فرآورده هاي خوني با توجه به تعداد مصدومين و کنترل کامل بيماري‌های واگير بوده است.

وی در ادامه به تعمیر کامل 190 باب واحد بهداشتی درمانی آسیب دیده تا خرداد ماه امسال اشاره کردو گفت: ساخت 45 باب خانه بهداشت و 7 مرکز جامع سلامت جدید به همت خیّرین که 30 واحد آنها قابل افتتاح است و مابقی تا خرداد 98 افتتاح خواهد شد.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین به مقاوم سازی و بازسازی بیمارستان آسیب دیده سرپل ذهاب اشاره کرد و گفت: این بیمارستان از اول آذر بهره برداری خواهد شد  که البته در این فاصله در بیمارستان موقت بانگر با ظرفیت بیشتر از تخت های قبلی شهرستان خدمت رسانی انجام می شد.

دکتر حریرچی از دیگر اقدامات انجام شده درخصوص زلزله سال گذشته کرمانشاه به تعمیر و بازسازی بیمارستان قصر شیرین که در حال اتمام است، اشاره کرد و گفت: احداث یک بیمارستان 50 تختی توسط خیّرین کاشان در سرپل ذهاب آغاز شده است . یک بیمارستان 96 تختی توسط خیّرین و بانک ها در اسلام آباد غرب ساخته می شود و  بیمارستان 32 تخته شهرستان ثلاث باباجانی نیز در حال اتمام است و همچنین بیمارستان موقت در ثلاث باباجانی تا آخر آبان ماه راه اندازي خواهد شد .

سیاست وزارت بهداشت کماکان حمایت از تولید داخلی دارو و مواد اولیه و موثر ایرانی است

 

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: علی رغم تمام تهدیدات و تحریم های دشمنان ملت ایران، میزان خودکفایی در تولید دارو و مواد اولیه دارویی در کشور در سال های اخیر به میزان چشمگیری افزایش یافته است و همانطور که قبلا اعلام شده است، 98 درصد مقدار عددی و 70 درصد مقدار ریالی داروی مصرفی مردم ایران، تولید داخلی است.

دکتر حریرچی در ادامه افزود: خبر جدید و خوشحال کننده این است که هم اکنون سهم مواد اولیه و موثر ایرانی در تولید داروی کشور به 67درصد رسیده است که در مقایسه با کشورهای هم سطح مان، رکورد کم نظیری است، در سال 95 این سهم 54درصد بوده است.

وی همچنین گفت: سیاست وزارت بهداشت کماکان حمایت از تولید داخلی دارو و مواد اولیه و موثر ایرانی است و از مردم و پزشکان عزیز درخواست همکاری بیشتر و حمایت از دانشمندان و داروسازان متعهد کشور خودمان در تولید داروی مورد نیاز کشور عزیزمان را داریم

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

16746مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393