مردم در مورد دارو نگران نباشند 


مردم در مورد دارو نگران نباشند

66666

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دکتر حریرچی با اشاره به مشکلات ایجاد شده از سوی دشمنان کشور در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی گفت: علی رغم این مشکلات، برخی از اقلام دچار کمبود شد که خوشبختانه میزان کمبودها در آبان ماه به زیر ٣٠ قلم رسیده که کمتر از یک درصد بازار موجود را شامل می شود.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری هفتگی ضمن بیان این مطلب افزود: در حال حاضر، بازار دارو و تجهیزات پزشکی به شرایط عادی و مشابه سال های ٩۴ و ٩۵ رسیده است.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: با توجه به برنامه ریزی های وزارت بهداشت و حمایت های دولت از ٣.۵ میلیارد دلاری که برای تامین دارو و ملزومات پزشکی لازم است، تاکنون ٣ میلیارد دلار تخصیص پیدا کرده است و درنتیجه توانستیم اقدامات مغرضانه دشمنان را که سلامت مردم را نشانه گرفته بود، کنترل کنیم.

دکتر حریرچی با بیان  اینکه مردم در مورد دارو نگران نباشند، تصریح کرد: برای مثال، در مورد داروی وارفارین نیاز ۴ ماه را در بازار توزیع کردیم، اما در عرض یک هفته تمام شد چراکه مردم از بیم کمبود دارو بیش از مقدار مصرف خود، خریداری کردند.

وی به مردم اطمینان داد که ذخایر دارویی ما در مورد اکثر داروها نیاز ۶ ماه تا ٢ سال آنها را تامین می کند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه داروهای تولید داخل کیفیت خوبی دارند و مردم از این بابت آسوده خاطر باشند و پول خود را برای خرید داروهایی که قاچاق بوده و کیفیت مناسبی ندارند صرف نکنند، تاکید کرد: طبق قانون مکلف هستیم که مشابه خارجی داروهایی که تولید داخل دارد، وارد کشور نشود.

 

وی افزود: البته برخی از اقلامی که به عنوان کمبود مطرح شده، جزو مکمل ها هستند و بارها تاکید شده طبق قانون، مکمل ها دارو نیستند و مصرف آنها در اکثر مواقع ضرورتی ندارد، بنابراین مردم منابع مالی خود را برای خرید کالایی غیر ضروری هزینه نکنند. ضمن اینکه موارد قاچاق در بازار مکمل ها هم امری متداول است.

 

دکتر حریرچی همچنین بر اهمیت جلوگیری از تخلفات پزشکی و تعرفه ای تاکید کرد و گفت: اکثر همکاران و بیمارستان ها این موضوع را رعایت می کنند، اما به طور موکد و به صراحت اعلام می کنم هرگونه پرداختی که خارج از صندوق بیمارستان یا فاکتور داروخانه و درمانگاه باشد، غیرقانونی بوده و تخلف محسوب می شود.

 

وی اعزام بیمار به خارج از بیمارستان اعم از بیمارستان های دولتی، خصوصی، تامین اجتماعی، نیروهای مسلح و خیریه را به هر دلیل ممنوع دانست و تصریح کرد: مردم هرگونه تخلف در این زمینه را به سامانه ۱۹۰ گزارش دهند. همچنین افراد می توانند از طریق سامانه ۱۹۰ از موجودی داروها در داروخانه اطلاعات کسب کنند.

 

دکتر حریرچی افزود: به دلیل نیاز به کنترل بیشتر داروها، برخی از داروهای خاص در بعضی از داروخانه های دولتی و بزرگ که نظارت بهتری در آنها صورت می گیرد، توزیع می شود. اگرچه می دانیم که شاید مراجعه به این داروخانه ها برای مردم سخت باشد و آنها نتوانند دارو را از داروخانه محل، تهیه کنند، اما خواهش ما این است که آنها نیز ما را همراهی کنند تا این دوران را به خوبی سپری کنیم و کمبودهای دارویی را در مقطع کنونی کنترل کنیم.

 

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین از مردم خواست تا برای تشکیل پرونده الکترونیک سلامت به مراکز بهداشتی درمانی دولتی مراجعه کنند.

 

وی اظهار داشت: در حال حاضر، بیش از ۷۲ میلیون نفر از افراد جامعه اطلاعات اولیه خود را برای تشکیل پرونده الکترونیک ثبت کرده اند و بیش از ۵۲ میلیون نفر نیز حداقل یک خدمت از طریق پرونده الکترونیک سلامت دریافت کرده اند.

 

دکتر حریرچی با اشاره به اینکه در استان های گیلان و گلستان، مراحل نظام ارجاع از سطح یک به سطح دو آغاز شده است، ادامه داد: در حال انجام سایر مراحل اجرایی پرونده الکترونیک سلامت هستیم، نسخه نویسی الکترونیکی نیز در مورد بعضی از بیمه ها از جمله تامین اجتماعی در مراکز ملکی آغاز شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: مردم با مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی دولتی می توانند از حیث عوامل خطر بیماری ها غربالگری شوند. برای مثال ۶٫۵ میلیون نفر از افراد جامعه فشار خون دارند و از وجود آن، مطلع نیستند و زمانی که به مراکز درمانی دولتی مراجعه کنند از لحاظ فشار خون و عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی، دیابت سرطان، بیماری های تنفسی و اختلالات روانی کنترل می شوند و چنانچه مشکلی داشته باشند، خدمات مورد نیاز خود را دریافت خواهند کرد.

 

سخنگوی وزارت بهداشت  در ادامه، انجام آزمایشات تکراری غیرضروری توسط مردم را از جمله مشکلات موجود در حوزه سلامت عنوان کرد و گفت: انجام آزمایشات تکراری غیرضروری نه تنها فایده ای نداشته بلکه هزینه اضافی نیز ایجاد می کند، لذا انجام برخی آزمایشات سالی یک بار کافی است.

 

دکتر حریرچی در بخش دیگری از این نشست خبری  اعلام کرد: رقم مطلوب سزارین بین ١٠ تا ١۵ درصد کل زایمان ها است و بسیاری از کشورهای پیشرفته توانسته اند به این آمار دست پیدا کنند.

 

وی افزود: در کشور ما قبل از اجرای طرح تحول سلامت، آمار سزارین ۵۶ درصد بود که طبق بررسی ها و با اقداماتی که در راستای طرح تحول سلامت انجام شد، این آمار در شش ماهه اول سال ٩٧ به ۵٠ درصد کل زایمان ها و ۴٧.۵ درصد نخست زایمان ها کاهش پیدا کرده است که البته هنوز هم، رقم بالا و قابل توجهی است.

 

دکتر حریرچی کاهش میزان سزارین  را در درجه اول وابسته به تغییر فرهنگ مردم دانست و گفت: مادران جوان با توجه به سلامت خود و نوزادشان باید زایمان طبیعی را انتخاب کنند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت  در پایان با اشاره به اینکه در این زمینه اقدامات نظارتی و پیشگیرانه نیز توسط وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در دست اقدام است، خاطرنشان کرد: البته این موضوع به رویکرد پزشکان هم مربوط است و پزشکان نباید در مواردی که بیمار می تواند روند زایمان طبیعی را طی کند، سزارین را پیشنهاد دهند./۲۰۷

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14729مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393