سهم فرانشیز در بیمارستان های دولتی بسیار اندک است 


سهم فرانشیز در بیمارستان های دولتی بسیار اندک است

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 

 

 

 

 

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تحریم ها گفت: بسیاری از کشورهای دنیا علاقه دارند که خطوط ارتباطی با ایران برای تبادلات مالی به ویژه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد کنند، اما هنوز خط رسمی ارتباطی به خاطر دروغگویی آمریکایی ها ایجاد نشده است

 

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی  در نشست خبری هفتگی با بیان این که یکی از کشورهایی که علاقمند به همکاری با ایران در حوزه سلامت است، با آمریکا مذاکره کرده و آمریکایی ها با وقاحت به این کشور اعلام کرده اند چنانچه ضمانت می دهید که داروهای تولیدی را به افراد ایرانی تحریم شده نمی دهید، تجارت با ایران مانعی ندارد، افزود: به صراحت به  مردم اعلام می کنیم که اکثریت توطئه های دشمنان را در حوزه دارو و ملزومات پزشکی نقش بر آب کرده ایم .

 

وی همچنین گفت:  امروز ۶ محصول جدید دارویی دانش بنیان و هفته گذشته ۹ داروی ضد سرطان در کشور رونمایی شد. ما مسیر رو به رشدی را طی می کنیم و میزان کمبود دارو در کشور کمتر از یک درصد اقلام دارویی و در حد معمول است.

 

سهم فرانشیز در بیمارستان های دولتی بسیار اندک است

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که در بیمارستان های دولتی سهم فرانشیز بسیار اندک است و چنانچه بیمارانی وجود داشته باشند که تمکن مالی برای این میزان فرانشیز را هم نداشته باشند، مددکاری ها و خیّرین به آنها کمک خواهند کرد، افزود: در برخی بیمارستان های دولتی نیز خیّرین مستقر هستند و درخصوص کمک هزینه درمان به بیماران نیازمند فعالیت دارند.

 

وی با اشاره به این که درخصوص خدمات سرپایی و بستری غیر دولتی نیز خیّرین و سازمان های مردم نهاد و سمن ها، مراکز یا بیمارستان هایی را تاسیس کرده اند، افزود: در شرایطی که تورم افزایش پیدا کرده و قدرت خرید مردم کاهش پیدا کند، نیاز آنها به خدمات بهداشت و درمان دولتی و خیریه افزایش پیدا می کند.

 

دکتر حریرچی همچنین گفت: بخش خیریه در کشور نقش مهمی را در ارائه خدمات بهداشت و درمان دارد، اما در این خصوص باید تعداد خیریه ها در حوزه سلامت افزایش پیدا کند زیرا در مقایسه با کشورهای اروپایی تعداد آنها بسیار کم است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که خیّرین بیشتر در زمینه ساخت و ساز و توسعه بخش های بهداشت و درمان، کمک هایی را ارائه می دهند که اقدام خوبی است، اما باید سعی شود تا در ارائه خدمات درمانی نیز حمایت های بیشتری صورت گیرد و این خدمات با تعرفه متناسب بضاعت مردم ارائه شود، افزود: خیّرین به دلایل مختلف ترجیح دادند مراکز درمانی خیریه به صورت خودگردان اداره شوند، به همین دلیل تعرفه در این مراکز از تعرفه بخش دولتی بیشتر و نزدیک به تعرفه بخش خصوصی شد به طوری که تعرفه در بخش خیریه به ٢ تا ٣ برابر بخش دولتی رسید.

 

دکتر حریرچی در ادامه با اشاره به این که بیمارانی که بضاعت مالی خوبی ندارند، توان پرداخت تعرفه بخش دولتی را هم ندارند، بنابراین درخواست ما از خیّرین این است که به این موضوع توجه کنند، گفت: درحال حاضر ٣٨ بیمارستان خیریه با ۴ هزار و ۴٨٠ تخت در کشور وجود دارد که ٣.٢ درصد تخت های کشور را شامل می شود.

 

اگر هزینه ای برای زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی دریافت شده، مردم می توانند برای پیگیری تخلفات، آن را به سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت اطلاع دهند

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که زایمان طبیعی در کشور به صورت رایگان است، اما ممکن است که یک نوزاد در بیمارستان دولتی به صورت زایمان طبیعی متولد شده باشد و نیاز به خدمات درمانی مانند NICU یا مراقبت های ویژه نوزادان داشته باشد که این موضوع، هزینه هایی را به همراه دارد، افزود: اگر هزینه ای برای زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی دریافت شده، مردم می توانند برای پیگیری تخلفات، آن را به سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت اطلاع دهند.

 

دکتر حریرچی همچنین گفت: متاسفانه فرهنگی در بین مردم شکل گرفته و تقویت شده که عده ای برای زایمان و تولد فرزندان خود از شهرهای اطراف به تهران و کلانشهرهای کشور مراجعه می کنند تا در مقابل نام محل تولد در شناسنامه، نام تهران یا کلانشهرها ثبت شود، اما این ارجاعات، مشکلاتی را برای این شهرها به وجود آورده است .

 

وی همچنین افزود: شهرهای اطراف تهران و کلانشهرهای کشور، به تخت های جدید تجهیز شده اند به طوری که در طول ۵ سال گذشته ۳۰ هزار تخت بیمارستانی جدید در کشور به ویژه در شهرهای کوچک و اطراف کلانشهرها ساخته شده است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه افزود: در تهران، تراکم بیماران زیاد است و برخی مادران باردار به خاطر چشم و هم چشمی به بیمارستان های خصوصی مراجعه کرده و به سمت زایمان سزارین راهنمایی می شوند که علاوه بر هزینه های زیاد برای زایمان آنها، ممکن است هزینه های دیگری برای ارائه خدمات درمانی دیگر مانند NICU به همراه داشته باشد، لذا بسیاری از آنها زمانی که از عهده تامین هزینه های اضافی درمانی در بیمارستان های خصوصی بر نمی آیند با وزارت بهداشت تماس می گیرند تا امکان ادامه روند درمان و پذیرش در بیمارستان های دولتی برای آنها فراهم شود.

 

دکتر حریرچی  همچنین افزود: زایمان و صدور محل شناسنامه در تهران، فضل و برتری برای افراد نیست و علاوه بر تحمیل هزینه های زیاد، میزان سزارین را نیز افزایش می دهد چراکه در تهران تمایل بیشتری به انجام سزارین وجود دارد.

 

وی با بیان این که سال گذشته یک میلیون و ۴۸۷ هزار زایمان منجر به تولد در کشور ثبت شد و از نظر کاهش آمار مرگ مادران باردار و عوارض زایمان، از جمله کشورهایی با آمارهای درخشان در دنیا هستیم و متخصصان بسیار خوبی در شهرستان ها مشغول به ارائه خدمات هستند، گفت: بخشی از مراجعات مادران باردار برای زایمان در تهران به دلیل برخی اعتمادسازی های کاذب در تهران و استقرار بیشتر از ۵۰ درصد از متخصصان در تهران است.

 

در ۸ ماه نخست سال ۹۷، تورم حوزه سلامت به طرز معنی داری از ‏تورم عمومی جامعه کمتر شده است

 

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که یکی از اقدامات بسیار ‏درخشان حوزه سلامت این است که سال ۹۷ اولین سالی است که در ۸ ماه نخست سال، تورم حوزه سلامت به طرز معنی داری از ‏تورم عمومی جامعه کمتر شده است، افزود: این موضوع، هم در تورم ماهانه، هم در تورم نقطه به نقطه ‏و هم در تورم سالانه خود را نشان داده است که نتیجه سیاست گذاری وزارت بهداشت، دولت و ارائه دهندگان خدمت بوده است.

 

دکتر حریرچی در ادامه  گفت: ممکن است گفته شود که این موضوع به خاطر بالا بودن تورم سایر اقلام است، در حالی ‌که تجربه سال ۹۱ و ۶ ماهه ‏ابتدایی سال ۹۲ نشان می‌ دهد سال‌ هایی که تورم عمومی زیاد می‌ شود، تورم حوزه سلامت از آن بیشتر می‌شود.

 

۹۰ درصد از بیمارستان های دولتی کشور از ۷۵ درصد از بیمارستان های خصوصی تهران از نظر امکانات، تجهیزات و هتلینگ شرایط بهتری دارند

 

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که ۹۰ درصد از بیمارستان های دولتی کشور از ۷۵ درصد از بیمارستان های خصوصی تهران از نظر امکانات، تجهیزات و هتلینگ شرایط بهتری دارند، افزود: کیفیت درمان در بیمارستان های دولتی به طور متوسط برابر یا بالاتر از کیفیت درمان در بیمارستان های خصوصی است.

 

وی در ادامه  با بیان این که متاسفانه این باور اشتباه وجود دارد که در مراکز درمانی شیک تر، خدمات درمانی با کیفیت بیشتری ارائه می شود، افزود: چون استانداردهای زندگی در تهران بالاتر است، برخی از پزشکان ترجیح می دهند که در تهران زندگی و فعالیت کنند که این به تراکم بیماران در تهران منجر می شود .

 

دمتر حریرچی با اشاره به این که اکثر درمان بیماری ها در کشور انجام می شود و موارد استثنایی وجود دارد که درمان خاصی برای آنها در ایران وجود ندارد که در شورای عالی پزشکی برای تعداد بسیار محدودی که به این درمان ها نیاز دارند، تصمیم گیری می شود و بیمار را به خارج از کشور اعزام می کنیم، گفت: برخی از افرادی که برای درمان به خارج از کشور مراجعه می کنند، تحت تاثیر کلاهبرداری بعضی روش های درمانی در تعدادی از کشورها قرار می گیرند و برخی دیگر نیز به دلایل پزشکی به خارج از کشور نمی روند بلکه به دلایل فرهنگی و اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در کشور خارجی به این کشورها مراجعه می کنند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که یکی از مشکلاتی که قبل از طرح تحول سلامت در کشور وجود داشت و در طرح تحول سلامت برای آن هدف گذاری کرده ایم این است که مادران باردار باید از احترام و کرامت انسانی برخوردار باشند، افزود: ایران تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت با ۵۶ تا ۶۰ درصد سزارین، یکی از کشورهایی بود که بیشترین آمار در این زمینه را داشت. در برخی موارد شاهد هستیم که تعدادی پزشک که نمی توانند در ساعات شب و نیمه شب و ایام تعطیل، برای مادران باردار، زایمان انجام دهند، انجام سزارین را در ساعات اداری و یا از ۹ صبح تا ۱ بعدازظهر برنامه ریزی می کنند.

 

وی همچنین گفت: ۲۰۰۰ اتاق تک نفره زایمان در کشور به صورت سوئیت ساخته شده است و هر کدام از این واحدها، ۳۰۵ تا ۴۰ متر مساحت دارد که مادران باردار به صورت اختصاصی در آنها بستری می شوند و همراهان و همسر آنها نیز می تواند در این واحدها حضور داشته باشد و خوشبختانه امکان زایمان در آب و بدون درد نیز فراهم شده است و ماماها و متخصصان زنان برای زایمان به واحدهای اختصاصی زایمان می روند و در همان اتاق ها، زایمان انجام می شود .

 

تعرفه زایمان طبیعی بیشتر از سزارین در نظر گرفته شده و امیدواریم که متخصصان زایمان و بیهوشی نیز در زمینه گسترش زایمان طبیعی، به ما کمک بیشتری کنند

 

دکتر حریرچی با بیان این که تعرفه زایمان طبیعی بیشتر از سزارین در نظر گرفته شده و امیدواریم که متخصصان زایمان و بیهوشی نیز در زمینه گسترش زایمان طبیعی، به ما کمک بیشتری کنند، افزود: برخی از بیمارستان های خصوصی نیز آموزش های حین زایمان درخصوص زایمان طبیعی را به مادران ارائه می دهند و سال گذشته ۵۲۰ هزار مادر تحت آموزش های زایمان طبیعی قرار گرفتند.

 

وی همچنین گفت: در حال حاضر، میزان سزارین در کشور به حدود ۴۹٫۶ درصد و میزان زایمان طبیعی به ۵۰٫۴ درصد رسیده است، اما میزان مطلوب سزارین در برخی از کشورهای پیشرفته دنیا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد است و در بعضی  از کشورها مانند هلند نیز، زایمان طبیعی در منزل در حال گسترش است.

 

بیمه سلامت باید نقش پویاتری ایفا کند

 

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص بودجه این وزارتخانه در سال ۹۸ گفت: محدودیت‌ های سال آتی از لحاظ فروش نفت و نقل و انتقال ‏ارز و سقف بودجه را که انقباضی بسته می‌شود، درک می‌ کنیم، ولی موضوعات مختلفی در این زمینه وجود دارد.

 

وی همچنین گفت: گفته می شود ‏ضروری‌ ترین، بهترین و اجتناب ناپذیرترین زمان برای توجه به بودجه بهداشت و درمان، مواقعی است که خانوارها با کاهش قدرت ‏خرید به علت تورم یا رکود یا سایر مشکلات اقتصادی مواجه می‌شوند، یعنی وقتی منابع مالی مردم اندک باشد، اتکای بیشتری به بیمه و ‏خدمات دولتی پیدا می‌کنند.

 

وقتی منابع مالی مردم اندک باشد، اتکای آنها به بیمه و خدمات دولتی افزایش پیدا می کند

 

دکتر حریرچی با بیان این که وقتی منابع مالی مردم اندک باشد، اتکای آنها به بیمه و خدمات دولتی افزایش پیدا می کند. تجربه سال ٩١ و بحران هایی که در آن سال وجود داشت، به گونه ای بود که در سالهای بعد منجر به قبول طرح تحول سلامت شد، افزود: تحول در نظام  سلامت و اقدامات حمایتی در زمینه بهداشت و درمان موضوعی بود که از سال ها قبل توسط مدیران بهداشت و درمان و وزرای بهداشت قبلی مطرح می شد و دکتر روحانی اولین کاندیدای ریاست جمهوری بود که موضوع سلامت، خدمات بهداشتی و درمانی و بیمه را جزو اولویت های خود مطرح کرد.

 

وی همچنین گفت: وزارت بهداشت بیش از ۴۶۰ هزار نیرو دارد که دولت مطابق سایر کارکنان، توجه جدی به معیشت این افراد ‏دارد و در اخباری که درباره میزان افزایش اعتبارات درخصوص حقوق شنیده می‌شود، کارکنان بهداشت و درمان نیز مشمول خواهند ‏بود.

 

دکتر حریرچی  با اشاره به این که در این شرایط انتظار داریم که بیمه سلامت نقش پویاتری ایفا کند، چراکه بیمه سلامت علاوه بر اینکه نقش مستقیم در حوزه بیمه کارکنان دولت دارد، نقش کلیدی نیز در پوشش و حمایت از مردم بی بضاعت که توان پرداخت حق بیمه را نیز ندارند، دارد، افزود: باید در این مقطع تمهیداتی اندیشیده شود تا افراد بیشتری بیمه شوند و از طرفی افراد بیمه شده نیز خدمات بیشتری با حمایت مالی بیشتری دریافت کنند.

 

وی افزود: برنامه پنجم و ششم توسعه و قانون احکام دائمی برنامه‌ های توسعه‌ای کشور می ‌گوید بودجه سازمان بیمه سلامت باید براساس حق بیمه تعیین شود. در عین حال از آنجایی که حق بیمه روستاییان و بیمه شدگان رایگان، براساس هفت درصد حداقل قانون کار تعیین شده، برای بودجه هم باید همین میزان در نظر گرفته شود.

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که تجربه بین ‌المللی نشان می‌ دهد که یا حق بیمه باید افزایش یابد یا دولت حق بیمه را از طریق یارانه و سوبسید افزایش داده و تامین کند. البته شرایطی که دولت و ملت به دلیل تحریم‌ های ناجوانمردانه گرفتارش هستند هم، قابل درک است، افزود: در عین حال، دولت و رییس جمهور در این زمینه دستوراتی داده‌ اند تا بودجه حوزه سلامت و وزارت بهداشت با توجه به روندهایی که از قبل مورد توافق قرار گرفته بود، حفظ شده و آسیبی به آن وارد نشود./

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

14729مطلب نوشته است .تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393