تعداد متخصصین در کشور نسبت به قبل از انقلاب 10 برابر شده است 


تعداد متخصصین در کشور نسبت به قبل از انقلاب 10 برابر شده است

qqqq

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سخنگوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: درحال حاضر، 39398 متخصص و فوق تخصص پزشکی در کشور فعال هستند.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست هفتگی با بیان این مطلب افزود: از مجموع 39398 نفر، 4603 متخصص داخلی، 4544 متخصص زنان و زایمان، 3920 متخصص اطفال، 3327 متخصص بیهوشی و 3243 متخصص جراحی عمومی و زیرتخصص های مربوطه در کشور مشغول به فعالیت هستند.

وی در ادامه افزود:  همچنین 2361 متخصص رادیولوژی، 2054 متخصص قلب وعروق، 1709 متخصص ارتوپدی، 1699 متخصص روانپزشکی و 1694 متخصص چشم و زیرتخصص های مربوطه فعال هستند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که با اینکه در سال های اخیر تعداد متخصصین در کشور افزایش قابل توجهی یافته است و افزایش حدود ده برابری نسبت به قبل از انقلاب داریم، اما هنوز نارضایتی و شکایات متعددی در مورد کمبود نیروی متخصص خصوصا در مناطق کم برخوردار وجود دارد، افزود: یک علت اصلی در این زمینه کمبود کلی پزشک و متخصص در کشور نسبت به جمعیت و نسبت به کشورهای مشابه هست. تعداد 39398 متخصص نشان دهنده نسبت 4.8 متخصص به ازای هر ده هزار نفر جمعیت است که در کشورهای مشابه و برخوردار دو تا پنج برابر و حتی بیش از پنج برابر متخصص به ازای جمعیت نسبت به کشور ما وجود دارد. به عبارت دیگر هنوز در کشور کمبود متخصص به طور کلی و در بعضی رشته ها به طور خاص وجود دارد.

 

دکتر حریرچی در ادامه افزود: برای مثال با تعداد 945 جراح اعصاب در کشور 81.5 میلیونی با وسعت 1648000 کیلومتر مربع، تامین جراح اعصاب در مناطق مختلف کشور بسیار مشکل است.

 

وی همچنین با بیان این که یکی دیگر از علت های اصلی کمبود متخصص، توزیع و نحوه استقرار متخصصین در کشور است، برای مثال در بعضی رشته های تخصصی بیش از 50 در صد متخصصین در تهران و در بعضی رشته ها در مجموع بیش از 70 درصد متخصصین در تهران و کلان شهرها مستقر هستند، افزود: اکثر متخصصین بعد از فارغ التحصیلی به طور متوسط حدود سه سال برای انتخاب محل خدمت در اختیار وزارت بهداشت هستند و محل انجام خدمت در مابقی دوره فعالیت را خود انتخاب می کنند که به دلیل استانداردهای زندگی و ترجیح خانوادگی، معمولا در کلان شهرها و نقاط برخوردار مستقر می شوند.

 

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت: با افزایش ظرفیت و مصوبات در چند سال اخیر در مورد اختصاص سهمیه خاص به مناطق محروم و تعهد خدمتی معادل سه برابر دوره خدمتی، امید می رود که قسمت عمده ای از این مشکلات حل شود.

 

 

سخنگوي وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص انتشار خبر واگذاري تامين بخشي از حوزه دارو و واكسن به هيات امناي صرفه جويي ارزي گفت: از سال ها قبل، بخشي از تامين دارو و واكسن برعهده هيات امناي صرفه جويي ارزي بوده و اين موضوع اتفاق جديدي نيست، بنابراین بيان كردن آن در افواه عمومي به صورت شفاف، ممكن است آن را امري غيرطبيعي جلوه دهد.

 

وی در ادامه افزود: برای مثال در مورد واكسن هپاتيت، سال هاست كه هيات امناي صرفه جويي ارزي و سازمان غذا و دارو فراخوان مي دهند و انستيتو پاستور نيز در اين فراخوان شركت مي كند و چون در اين زمينه توليد داخلی وجود دارد، با الزامات قانوني كه هست، خريد خارجي انجام نمي دهيم و اين موضوع يك امر بديهي است، اما عده ای با هدف فضاسازی منفی مبني بر اينكه توليد داخل و مازاد توليد در داخل، قصد واردات دارو از خارج از كشور را دارند قلم فرسايي مي كنند، اين در شرايطي است كه براي تامين ارز، حتي يك دلار هم ارزش دارد.

 

دکتر حریرچی همچنین گفت: فرضياتي مبني بر اينكه در وزارتخانه افرادي وابسته به كشورهاي خارجي هستند و قصد دارند منافع كشور را به اين كشورها منتقل کرده و علي رغم توليد در داخل، از خارج دارو وارد كنند، مطرح شده، اما اين موضوع درست نيست.

 

دکتر حریرچی  در ادامه گفت: زماني كه گفته مي شود در توليد داخل توانمند هستيم و از خارج دارو وارد نخواهيم كرد، عده ای اعتراض مي كنند كه تكليف بيماران چه مي شود و بايد دارو از خارج وارد شود، و زماني كه مي گوييم در مواقع اضطرار از خارج وارد مي كنيم نيز همان عده می گویند که قصد انتقال منافع به خارج از كشور را داريد

 

وی افزود: واكسن و دارويي كه در داخل کشور تولید می شود و از كيفيت كافي برخوردار است، از داخل كشور تامين خواهد شد و دارو و واكسني كه توليد داخل نداشته يا كيفيت مورد نياز را ندارد، از خارج وارد مي شود.

 

 

امیدواریم درباره بودجه سازمان بیمه سلامت، تغییراتی ایجاد شود

سخنگوي وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالي درخصوص بودجه سال آتی حوزه سلامت و دستور مقام معظم ‏رهبری مبنی بر بازنگری بودجه  با بیان این که امیدواریم درباره بودجه سازمان بیمه سلامت، تغییراتی ایجاد شود، گفت: به هر حال بخشی از ‏بودجه مربوط به وزارت بهداشت است و وزارتخانه‌ها مشکلات بودجه‌ای کشور را می‌ دانند و شرایط اقتصادی کشور روشن است.

 

وی همچنین گفت: به ‏دلیل افزایش حقوق کارکنان دولت با توجه به تورم موجود، بیشتر منابع در وزارتخانه‌ها به سمت افزایش ۲۰ درصدی حقوق سوق ‏داده می‌شود.

 

دکتر حریرچی  همچنین با بیان این که درمورد بیمه همگانی سلامت که یکی از اقدامات بزرگ طرح تحول سلامت است، هنوز به پوشش 100 درصدی نرسیده ايم، افزود: بر‏اساس قوانین برنامه توسعه، باید پوشش بیمه‌ای به 100 درصد برسد، بنابراین برای تحقق این امر، اولا باید برای آن منابع تامین شود و دوم اینکه بودجه ‏سازمان بیمه سلامت باید به صورت سرانه‌ای پرداخت شود، چراكه از قانون پنجم به بعد، بودجه بيمه سلامت به صورت رسانه تعريف شده است.

 

سخنگوی وزارت بهداشت در بخش دیگری گفت: متاسفانه با وجود اینکه در طرح تحول سلامت، تعداد بیمه شدگان افزایش ‏یافت، بودجه به صورت سرانه‌ای پرداخت نشد. براساس قانون، ۲۳ میلیون بیمه شده روستایی و نزدیک به ۱۰ میلیون بیمه شده جدید هستند که ‏باید ۷ درصد حداقل دریافتی قانون کار به صورت سرانه‌ ای به آنها داده شود، اما این کار انجام نمی‌ شود.

 

وی همچنین گفت: تخصیص مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو به سازمان بیمه سلامت در دست اقدام است و تا ‌‏۲ تا ۳ روز پیش نیز هنوز دریافتی اتفاق نیفتاده بود، لذا در حال پیگیری هستیم که کل این مبلغ پرداخت شود. در حال حاضر، این مبلغ برای ‏پرداخت بدهی‌ ها به دست سازمان بیمه سلامت نرسیده است.

 

دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که در کشور علاوه بر کمبود متخصص نسبت به جمعیت، کمبود پزشک عمومی و پرستار ‏نیز وجود دارد ، افزود: متاسفانه درباره صنوف مختلف اعم از پزشک، دندانپزشک، داروساز، پرستار و آزمايشگاهي و ساير رشته ها، قبل از ورود به دانشگاه گفته ‏می‌ شود که ظرفیت افزایش پیدا کند، اما بعد از ورود مي گويند ظرفیت بالا رفته و کیفیت وجود ندارد و بعد از فارغ التحصیلی می‌گویند ‏ظرفیت مازاد وجود دارد.

 

اميدواريم در بازه زماني معقول بتوانیم كمبود پذیرش پرستاری را برطرف کنیم

 

سخنگوی وزارت بهداشت  با بیان این که تعداد كل پزشکان در كشور، ۱.۵ به ازای هر هزار نفر جمعیت است که ۴۸ صدم از این میزان متخصص هستند و این ‏میزان نسبت به کشورهای مشابه بسیار کمتر است، افزود: تقريبا از دهه هفتاد در کشور شایع شده پزشک مازاد وجود دارد و باید ظرفیت کاهش ‏پیدا کند.

 

دکتر حریرچی همچنین  با اشاره به این که در حال حاضر، نیروی پرستاری در مجموع کم است و مشکل توزیع نیز وجود دارد، برای مثال در خراسان، دانشكده پرستاری در شهرهای مختلف وجود دارد و در نتیجه در این استان مازاد نیاز، پرستار داریم و به شهرهای دیگر نمی‌ روند و می‌ گویند ‏بیکاریم، افزود: در عین حال در استان خوزستان کمبود شدید پرستار وجود دارد و برخی بخش‌ ها را به علت نبود پرستار نمی‌ توانیم راه اندازی ‏کنیم.

 

وی  در ادامه افزود: برنامه افزایش پذیرش پرستاری و پزشك وجود دارد و این شیب از سال ۹۳ افزایش داده شده است و اميدواريم در بازه زماني معقول بتوانیم این كمبود را برطرف کنیم.

 

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین درخصوص برخی اظهارنظرها مبنی بر کمبود تجهیزات پزشکی گفت: در شرایط فعلی، کمبودهای ما نسبت به شرایط عادی سال‌های 95 و 96 مشابه است. با مدیریتی که انجام شد در حال حاضر شرایط عادی است. البته نمی‌ گوییم که هیچ کمبودی وجود ندارد.

 

دکتر حریرچی افزود:  در سال های گذشته به دلیل مشکلی که در خط تولید یک کارخانه ایجاد شد، در زمینه سرم با کمبود مواجه شدیم، اما در حال حاضر شرایط عادی است. مشکل‌مان فضای روانی است که در جامعه به وجود آمده است. گاهی می‌ بینیم مردم و حتی برخی بیمارستان‌ها، برخی داروها را بیش از میزان نیازشان ذخیره سازی می‌کنند. این در حالی است که اتفاق خاصی رخ نداده و اگر شرایط ثابت بماند، همه چیز عادی است. البته اگر شرایط مالی دچار مشکل شده و تاخیر در پرداخت‌ها زیاد شود، با مشکل مواجه می شویم

 

سخنگوی وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: در مورد تامین سرم و آنژیوکت مشکلی نداریم، چراکه این اقلام بیش از میزان مصرف در کل کشور توزیع می ‌شوند

Print Friendly, PDF & Email

درباره نویسنده

17017مطلب نوشته است .Powered by WP Bannerize

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به طوفان نیوز می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

تاسیس 1393